Netflix ma bardzo liberalne podejście do tematu współdzielenia jednego konta przez kilku użytkowników. Fakt ten wykorzystuje dużo osób. Według wyliczeń serwisu Cordcutting polityka ta może przynosić firmie aż 192 milionów dolarów strat każdego miesiąca.

Ludzie mają lekceważące podejście do serwisów VoD. Internauci przyzwyczaili się do niepłacenia za treści dostępne w sieci. Dlatego osoby samodzielnie płacące za subskrypcję Netflixa należą do mniejszości. Przy czym najpopularniejszy serwis VoD nie ma najmniejszego problemu z tym, że z jednego konta korzysta kilku domowników. Szefom Netflixa nie przeszkadzają również studenci, którzy mieszkając w akademiku dalej korzystają z “domowego” konta. To właśnie z tego powodu platforma streamingowa przewiduje w swoim cenniku kilka planów, które różnią się przede wszystkim liczbą ekranów do jednoczesnego oglądania.

Netflix plany

Czy Netflix faktycznie traci aż 192 milionów dolarów miesięcznie?

Osobiście nie uważam, żeby współdzielenie konta na Netflixie było czymś złym. Sam korzystam z planu Standard i dzielę konto ze swoją drugą połówką. Netflix jest dla nas alternatywą dla nudnej ramówki telewizji kablowej. Z serwisu korzystamy na dwóch telewizora, czasami jedno z nas obejrzy również coś na laptopie. Jednak nie wszyscy korzystają z dobroduszności szefów Netflixa w ten sposób. Platforma nie ma żadnych zabezpieczeń przed nieuczciwym (?) współdzieleniem konta. W sieci można znaleźć wiele osób szukającej swojej drugiej “Netflix’owej połówki”. Przy czym najpopularniejsze są 4-osobowe paczki przypadkowych “znajomych”.

Dlatego właśnie serwis Cordcutting postanowił sprawdzić ile pieniędzy “ucieka” Netflix’owi z powodu współdzielenia kont. Wyliczenia te bazują na odpowiedziach udzielonych przez 1 127 ankietujących. Pośród respondentów zaledwie 15% użytkowników Netflixa przyznało się do korzystania z konta innej osoby.

Podejrzewam, że w rzeczywistości liczba ta jest dużo większa. Być może tak niski wskaźnik wynika z platformy użytej do ankiety. Odpowiedzi udzielali użytkownicy Amazon Mechanical Turk. Jednak wśród nich znalazły się osoby, które korzystały z Netflixa za pomocą konta należącego do rodziców (37,9%), rodzeństwa (14,3%) czy też zupełnie obcych osób (12,1%).

Analitycy oszacowali, że aż 24 milionów użytkowników Netflixa korzysta z czyjegoś konta. Podstawowy plan w Stanach Zjednoczonych kosztuje niecałe 8 dolarów. To daje nam potencjalną stratę w wysokości 192 milionów dolarów każdego miesiąca. Gdyby Netflix zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń dotyczących współdzielenia konta, to aż 59,3% ankietowanych zdecydowałoby się na wykupienie subskrypcji. Oznacza to, że serwis mógłby w ten sposób odzyskać 112 milionów dolarów miesięcznie.

Czy Netflix faktycznie traci aż tyle pieniędzy? Osobiście uważam, że nie. Polityka serwisu polega na tym, że członkowie rodziny mogą jak najbardziej korzystać z wspólnego konta. Platforma nie sprawdza również czy logowania są z tego samego adresu IP. W końcu uczciwy użytkownik może oglądać swój ulubiony serial w drodze do szkoły lub pracy korzystając z połączenia mobilnego. Nie mówiąc już o takich sytuacjach jak wyjazd w delegację do innego kraju. Dlatego uważam, że tego typu wyliczenia powinny zostać przeprowadzone jedynie dla nieuczciwych “spółdzielni” VoD. Czyli obcych sobie ludzi zrzucających się na pakiet Premium.

Źródło: Cordcutting

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.