Play wystartował właśnie z nową akcją marketingową promującą ostatnio poczynione inwestycje. Operator określa część swojej sieci mianem 5G Ready, czyli gotowej na włączenie standardu 5G. Na razie obsługuje ona częstotliwości LTE. Przy czym “pod spodem” działają wszystkie nowinki ze świata sieci mobilnych.

Targi MWC 2019 pokazały, że cały świat telekomunikacyjny czeka na uruchomienie pierwszych sieci 5G. Dlatego producenci stacji bazowych już kilka lat temu zaczęli produkować urządzenia z myślą o sieciach nowej generacji. Wtedy jeszcze nikt nie wiedział jak będzie wyglądać nowy standard 3GPP 5G NR. Jednak ogólne zarysy nowej technologi pozwoliły producentom urządzeń telekomunikacyjnych na przygotowanie odpowiedniego sprzętu. Dlatego sieć Play już posiada w swojej infrastrukturze nadajniki przygotowane na wgranie oprogramowania obsługującego 5G.

5G Ready w wydaniu Play to tak naprawdę najwyższej klasy LTE-Advanced

Pierwsze sieci LTE korzystały z modulacji 64 QAM, trybu 2×2 MIMO oraz nie pozwalały na agregację pasm częstotliwości. Z kolei pierwsze nadajniki LTE-Advanced różniły się właśnie wprowadzoną agregacją pasm. Później operatorzy zaczęli wprowadzać agregację kolejnych pasm, nowsze modulacje oraz więcej anten. Czym zatem jest 5G Ready? Temat ten jest trochę złożony. Zacznijmy może od tego, że Play zdefiniował nadajniki 5G Ready jako te, które spełniają wszystkie poniższe kryteria techniczne:

  • posiada anteny 4×4 MIMO – technika, która nie tylko zwiększa prędkość transmisji, ale również poprawia jakość sygnału,
  • agreguje 4 pasma częstotliwości – im więcej pasm, tym szybszy jest internet,
  • obsługuje modulację 256 QAM – przy dobrych warunkach radiowych zwiększa ona prędkość pobierania danych o około 33%,
  • posiada synchronizację fazy – Play używa jej do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy technologiami oraz minimalizacji zakłóceń,
  • posiada CloudAIR – jest to nowoczesne rozwiązanie firmy Huawei, które pozwala operatorowi na efektywniejsze wykorzystanie posiadanych zasobów.

Według operatora to właśnie 2 ostatnio elementy pozwoliły na użycie nazwy 5G Ready w kontekście sieci LTE-Advanced. Więcej na ten temat dowiemy się już dzisiaj wieczorem. Marcin Gruszka oraz Witold Tomaszewski mają wyjaśnić nam wszystkie zawiłości (również te techniczne) związane z nową akcją marketingową Playa.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.