Granie na komputerze, choć niewątpliwie posiada szereg zalet, ma także swoje wady. W przeciwieństwie do fanów konsol gracze komputerowi muszą zwracać większą uwagę na dostosowanie parametrów swojego sprzętu. Jednym z ważniejszych aspektów jest liczba klatek na sekundę. Jak uzyskać więcej FPS w grach komputerowych?

Więcej FPS w grach – o czym należy pamiętać?

Zanim przejdziemy do sedna tekstu, należy wyjaśnić kilka spraw natury czysto technicznej. Przede wszystkim – o co chodzi z tym całymi FPS? Odpowiedź jest prosta – skrót rozwijamy jako frames per second. Jest to nic innego jak liczba klatek na sekundę wyświetlanych na monitorze. O ile w filmach i innych dziełach audiowizualnych jest to na ogół stała liczba i nie musimy się nią przejmować, o tyle w przypadku gier wideo sytuacja zmienia się przez cały czas. Gracz musi dbać o swój komfort i pilnować, by liczba FPS w grach była możliwie jak największa.

Zależy to w dużej mierze od sprzętu, na którym gramy, ale również od innych czynników, które zostaną omówione niżej. Zapraszamy do lektury poradnika, który podpowie, jak zwiększyć FPS w Minecrafcie, Wiedźminie czy dowolnych innych grach – mniej lub bardziej wymagających. Wraz ze wzrostem liczby klatek na sekundę zwiększa się także nasz komfort rozgrywki. Czasami drobne różnice w FPS wystarczą, by gra była dużo płynniejsza i pozwalała na czerpanie wiele więcej frajdy, a także uniknięcie frustracji związanych z zacinaniem się obrazu.

Pewne kwestie są jednak zupełnie nie do przeskoczenia

Wśród nich znajduje się na przykład jakość samych urządzeń. Gdy gramy w bardziej wymagające gry na starym sprzęcie, raczej nie możemy liczyć na cuda w tej kwestii i musimy po prostu pogodzić się z gorszą wydajnością. Pomimo tego możemy postarać się, aby rozgrywka przebiegała choć trochę sprawniej. Możliwości jest kilka, a część z nich nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności czy fachowej wiedzy na tematy związane z komputerami. Wystarczy zapoznać się z kilkoma poniższymi punktami, aby wiedzieć, co zrobić, by znacząco zwiększyć liczbę FPS w grach. Warto także dowiedzieć się, dlaczego jest to tak istotne i w jaki sposób wpływa na komfort.

Jak szybko uzyskać więcej FPS? Warto być na bieżąco

W wielu przypadkach nie trzeba instalować dodatkowych programów czy troszczyć się o gruntowne ulepszenie komputera, na którym gramy. Aby cieszyć się osiągnięciem więcej FPS w grach, na samym początku wypada dokonać dokładnego przeglądu stanu naszego sprzętu. Przede wszystkim należy zaktualizować sterowniki karty graficznej. Mało kto przejmuje się takimi rzeczami – przynajmniej do momentu, gdy nie wystąpi jakiś konkretny problem. Najnowsze wersje oprogramowania mogą naprawdę pomóc przy zwiększaniu liczby klatek na sekundę.

Aby cieszyć się płynną grą i większą wartością FPS w Valorant oraz innych tytułach, warto zwrócić na to uwagę. W pierwszej kolejności powinniśmy zorientować się, jaką mamy kartę graficzną – w systemie Windows pomoże nam wbudowany program dxdiag. Następnym krokiem będzie odwiedzenie strony producenta i pobranie najnowszych wersji sterowników odpowiednich do naszego sprzętu.

System Windows oferuje wbudowane narzędzia, które pomogą nam sprawdzić model i wersję sterowników karty graficznej

Należy pamiętać jednak, że nie tylko sterowniki kart graficznych wymagają aktualizacji, ale również same gry. W przypadku dostępu do tytułów za pośrednictwem platform takich jak Steam, Origin czy Uplay aktualizacje będą automatyczne. W innym wypadku warto czasami zajrzeć na stronę producenta gry i zorientować się, czy nie wymaga jakiejś łatki bądź aktualizacji.

Aplikacje w tle

Kolejną istotną sprawą jest wyłączenie jak największej liczby programów działających w tle. Brzmi banalnie i jest to banalne, lecz zapomina o tym lwia część graczy. Aby uzyskać więcej FPS w grach, należy zwrócić uwagę między innymi na aplikacje, które włączają się razem z systemem i w miarę możliwości jak najbardziej zredukować ich liczbę. Tyczy się to także wszelkich rzeczy działających w tle podczas samej gry. Zadanie jest raczej bezproblemowe, a automatyczne zadbanie o ten aspekt oferują programy pokroju CCleaner.

Warto mieć przynajmniej przybliżone rozeznanie, które aplikacje są aktualnie uruchomione na naszym sprzęcie – i czy mają ku temu sensowny powód. Każda z nich wymaga dodatkowych cykli procesora i zajmuje swoje miejsce w pamięci RAM. Zredukowanie ich liczby do tylko potrzebnych programów pozwoli znacznie przyspieszyć pracę całego komputera, co pozytywnie przełoży się także na liczbę FPS w grach.

Zwiększanie FPS w grach – co możemy zrobić?

Opisane wcześniej sposoby mogą okazać się niewystarczające. Przed przystąpieniem do rozgrywki warto zatem zwrócić uwagę na jeszcze kilka istotnych kwestii. Tutaj naprzeciw nam wychodzą opcje w samej grze – wystarczy wejść po włączeniu gry w menu związanego z ustawieniami graficznymi. Liczba dostępnych opcji może być różna w zależności od tytułu, jednak niemal zawsze znajdziemy tutaj sposób na zwiększenie liczby klatek na sekundę.

Warto skontrolować przede wszystkim ustawioną przez nas rozdzielczość i dostosować ją posiadanego ekranu oraz możliwości karty graficznej. Ponadto dobrze jest „pobawić się” takimi opcjami jak chociażby jakość tekstur. Odpowiednio dostosowane suwaki i przyciski pozwolą nam w pełni cieszyć się tym większą liczbą FPS w grach.

Warto znaleźć złoty środek

Nie da się ukryć, że sprawniejsze działanie gry często jest związane z gorszymi wrażeniami wizualnymi. Znalezienie idealnego balansu może być czasochłonne – docelowo chcemy poświęcić tylko tyle jakości grafiki, ile naprawdę jest konieczne, by gra działała z należytą płynnością. Warto wziąć tutaj pod uwagę takie opcje jak wspomniana już jakość tekstur. Różnica między średnim a wysokim poziomem jakości może być dość zauważalna, jednak w wielu sytuacjach warto poświęcić trochę estetyki. Tekstury zazwyczaj zajmują największą część pamięci karty graficznej.

Kolejną zabójczą opcją dla liczby klatek na sekundę jest antyaliasing, czyli wygładzanie krawędzi. Ponadto znajdziemy szczegółowe kwestie takie jak cienie, jakość roślin i innego rodzaju poboczne opcje. Nie są one szczególnie istotne dla samej rozgrywki, a mogą znacznie pomóc w zwiększeniu liczby FPS.

Warto dokładnie przemyśleć kwestię tego, co możemy poświęcić, by bezproblemowo cieszyć się sprawną rozgrywką. Jakość tekstur roślin czy twarzy bohaterów nie są najbardziej w tej całej zabawie istotne. FPS to z kolei sprawa priorytetowa – zwłaszcza gdy gramy w trybie multiplayer, gdzie ważny jest refleks oraz uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem. Im więcej FPS-ów, tym większa jest nasza szansa na wygraną. To okrutna prawda – warto w tym miejscu wspomnieć o często stosowanej zagrywce polegającej na celowym wyłączeniu dodatkowych opcji graficznych w strzelankach.

FPS w grach – overclocking

Komputery dla graczy często są wyposażone w podzespoły, które umożliwiają łatwe odblokowanie zegarów

Istnieją także opcje na zwiększenie FPS w grach za pośrednictwem nieco bardziej skomplikowanych, a niekiedy nawet dosyć ryzykownych metod. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest podkręcenie osiągów sprzętu – zazwyczaj polega to na podniesieniu taktowania zegara kierującego pracą danego podzespołu. Jest tutaj jednak kilka zastrzeżeń – to zadanie dla osób, które w pewnym stopniu znają się na sprzęcie komputerowym i są w stanie zrobić to bezpiecznie.

Jest to co prawda szansa na zdobycie niewielkimi nakładami pieniężnymi kolejnych kilku FPS-ów, ale trzeba pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem. Nieumiejętne podkręcenie sprzętu może grozić jego znacznym uszkodzeniem lub nawet zniszczeniem. Mowa tutaj o niekiedy tysiącach złotych, które przy nieudanym overclockingu pójdą w błoto. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że coraz więcej producentów sprzętu komputerowego umożliwia swoim klientom stosunkowo łatwe podkręcanie. Warto jednak zrobić w tej kwestii rzetelne rozeznanie – należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim chłodzeniu, a także o tym, by nie przeszarżować podczas usuwania ograniczeń naszego sprzętu.

Co zrobić, gdy powyższe metody nie zadziałają?

Poza overclockingiem istnieje oczywiście także mniej ryzykowna, ale o wiele bardziej kosztowna możliwość na to, by zwiększyć FPS w grach. Niekiedy jedynym rozwiązaniem pozostaje… wymiana sprzętu na nowszy i lepszy. Jest kilka elementów komputera, które liczą się podczas rozgrywki – prym wiodą rzecz jasna procesor oraz karta graficzna. Jeśli zastanawiamy się, jak zwiększyć FPS w Wiedźminie 3 czy innej grze z otwartym światem, gdzie wymagane jest nieustanne renderowanie kolejnych lokalizacji, warto pomyśleć nad nowszym procesorem, który zapewni nam wymaganą płynność.

Jeśli jednak zależy nam głównie na aspektach estetycznych, tutaj lepszą opcją będzie rozeznanie się na rynku kart graficznych i dobranie odpowiedniego modelu do naszych wymagań i oczekiwań. Warto wiedzieć, że nie trzeba wykładać na stół tysięcy złotych, aby cieszyć się w miarę przyzwoitą rozgrywką. Istotną kwestią jest również nasza pamięć RAM – bez niej nawet najlepszy procesor i karta graficzna z najwyższej półki nie pomogą w tym, by osiągnąć więcej FPS.

Podsumowując – aby zwiększyć liczbę klatek na sekundę podczas gry, możemy zastanowić się nad kilkoma opcjami. Najważniejsze z nich to użycie odpowiedniego oprogramowania, aktualizacja sterowników karty graficznej, wyłączenie programów działających w tle, podkręcenie sprzętu lub wymiana go na nowszy i wydajniejszy. Można również nieco poszperać w ustawieniach w samej grze – to daje równie dużo! Przy podkręcaniu sprzętu należy pamiętać jednak o ostrożności. Jeśli faktycznie chcemy to zrobić, a nie znamy się na tyle dobrze na komputerach, by zrobić to dobrze, to warto znaleźć kogoś, kto nawet za drobną opłatą byłby w stanie nam pomóc. Nie należy ryzykować zniszczenia tak dużo wartego sprzętu.