NASA w ramach programu Tipping Point Selections wybrała projekt Nokii, który ma na celu uruchomienie na Księżycu pierwszej sieci LTE. Fiński telekom realizował już podobny program w 2018 roku. Jednak nie doczekaliśmy się jego finalizacji. Tym razem ma być inaczej.

Technologia 4G jest na tyle sprawdzona, że wydaje się interesującym rozwiązaniem również dla zapewnienia łączności w przestrzeni kosmicznej. Co prawda sieci LTE są już w wielu miejscach na Ziemi przeciążone. Jednak to korzystają one z tych samych fundamentalnych rozwiązań, co budowane sieci 5G. Dlatego też wszystko wskazuje na to, że mała sieć LTE sprawdzi się również na Księżycu. Oczywiście projekt wymaga pewnych modyfikacji względem rozwiązań, które są używane na Ziemi. Sprzęt, który poleci na Srebrny Glob, musi być odporny na panujące tam warunki. Dodatkowo zastosowane oprogramowanie musi posiadać funkcje związane z “samonaprawą”. Pomimo wielu trudności NASA wierzy w to, że sieć LTE od Nokii pomoże ludziom i robotom w eksploracji Księżyca.

Nokia leci na Księżyc (po raz drugi)

Na początku 2018 roku pojawiła się informacja mówiąca o tym, że niemiecki operator Vodafone wybrał Nokię na dostarczenie stacji bazowej LTE, która poleci na Księżyc. Tamten projekt dotyczył misji realizowanej przez startup PT Scientists. W ramach tej współpracy Nokia pracowała nad najlżejszą stacją bazową LTE na świecie. Zdobyte doświadczenie zostało docenione przez NASA. Agencja postanowiła dofinansować projekt Nokii kwotą w wysokości 14,1 miliona dolarów.

Teraz mamy do czynienia z misją, która (według zamieszczonej w mediach społecznościowych grafice) polega na umieszczeniu stacji bazowej LTE na pokładzie lądownika Nova-C. Prace te realizowane są we współpracy z firmą Intuitive Machines z Teksasu. Przy czym ambicje Nokii nie kończą się na uruchomieniu sieci 4G. Nokia chce opracować takie rozwiązanie, które pozwoli na jego ewolucję w kierunku 5G.

Docelowo stacja bazowa 4G/LTE ma służyć do zapewnienia łączności dla łazików księżycowych, zapewnienia nawigacji w czasie rzeczywistym oraz streamingu wideo w wysokiej rozdzielczości.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.