Wszyscy myśleli, że Microsoft odpuścił już sobie rynek urządzeń mobilnych. Jednak gigant z Redmond zademonstrował składanego Surface Duo, który chodzi pod kontrolą Androida. Wiele osób zaczęło pytać: dlaczego nie Windows 10? Odpowiedź jest prosta: bo Android jest lepszy.

Śmiałbym stwierdzić, że każdy system operacyjny ma swoich zwolenników, którzy uważają, że jest on najlepszy pod Słońcem. Jednak nie chciałbym się tutaj skupiać na argumentach prezentowanych przez fanów Windowsa 10 Mobile. Suche liczby pokazują wyraźnie, że jest to projekt, który nie ma przyszłości. Społeczność skupiona wokół tego rozwiązania jest tak mała, że poszczególni deweloperzy rezygnują z utrzymywania aplikacji mobilnych na platformie Microsoftu. Zresztą nie musimy szukać zbyt daleko. Sam Panos Panay, dyrektor ds. produktów Microsoftu, stwierdził w kontekście nadchodzącego Surface Duo, że:

“najlepszym systemem operacyjnym dla tego produktu jest Android”.

Microsoft sam wbija ostatni gwóźdź do trumny Windowsa 10 Mobile

Osobiście nie dziwię się Microsoftowi, że nie zdecydował się na dostosowanie Windowsa 10 Mobile do składanego Surface Duo. Inżynierowie z Redmond musieliby zaimplementować obsługę dwóch wyświetlaczy i reagowanie na składanie i rozkładanie urządzenia. Z kolei Google już wykonało większość tego typu prac w ramach implementacji obsługi smartfonów ze składanymi wyświetlaczami. Oprócz tego jest jeszcze drugi powód przesiadki na Androida.

Microsoft wreszcie zaczął myśleć o kosztach związanych z utrzymaniem produktu po jego wypuszczeniu na rynek. Chodzi tutaj oczywiście o wypuszczanie aktualizacji związanych z bezpieczeństwem oraz zawierających nowe funkcjonalności. Dla giganta z Redmond po prostu dużo bardziej opłacalne jest dostosowanie Androida do własnych potrzeb niż utrzymywanie własnego systemu operacyjnego. Ponadto Microsoft wydał już na Androida wszystkie swoje najważniejsze aplikacje z pakietu Office. W grę wchodzi tutaj również partnerstwo z Samsungiem, które polega na sprzedaży smartfonów z zainstalowanymi aplikacjami z pakietu biurowego Microsoftu.

Źródło: techradar

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.