Jednak Microsoft nie odpuścił sobie jeszcze rynku mobilnego. Gigant z Redmond zaprezentował właśnie składany tablet z Androidem, czyli Surface Duo. Po części jest on podobny do Galaxy Fold. Jednak nowe urządzenie Microsoftu zamiast składanego ekranu ma dwa osobne wyświetlacze. Dużo osób uważa, że jest to trochę zacofana konstrukcja.

Rynek urządzeń mobilnych czekają zmiany. Użytkownicy odczuwają powoli delikatny przesyt mocy obliczeniowej nowych smartfonów. Podobnie nowoczesne aparaty są na tyle dobre, że mało kto kupuje zwykłego kompakta do robienia zdjęć rodzinnych. Jednak szykuje nam sie rewolucja w kwestii sposoby “dostarczania wrażeń z użytkowania”. Producenci smartfonów, czy też raczej smartfono-tabletów, eksperymentują z nowymi wyświetlaczami. Samsung oraz Huawei poszli w stronę składanych ekranów. Xiaomi postanowiło owinąć smartfona jednym wyświetlaczem z dwóch stron i tak powstał Mi MIX Alpha. Z kolei Microsoft w Surface Duo stawia na integrację dwóch wyświetlaczy połączonych zwykłym zawiasem.

Microsoft Surface Duo może zapewnić wrażenia zbliżone do Samsunga Galaxy Fold i Huawei Mate X

Kiedy zobaczyłem materiał promocyjny Surface Duo to od razu przyszło mi do głowy, że jest to taki “prawie” Galaxy Fold. A jak dobrze wiemy, “prawie” może robić znaczną różnicę. Odnoszę wrażenie, że Microsoft poszedł na skróty i odpuścił sobie eksperymentowanie z nową technologią składanych wyświetlaczy. Zamiast tego mamy urządzenia z dwoma ekranami, które obsługują rozszerzony pulpit. Problem polega tylko na tym, że jak rozwiniemy okno aplikacji na dwa ekrany, to pośrodku będziemy mieli widoczną przerwę. W zamian Surface Duo powinien być dużo tańszy od składanych smartfonów Samsunga i Huawei.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Microsoft pokazał urządzenie mobilne, które działa pod kontrolą Androida 9. Surface Duo pojawi się na rynku dopiero w 2020 roku, więc na jego pokładzie znajdzie się Android 10 lub 11. Faktem tym są zawiedzeni niektórzy fani firmy. Na portalu Change.org powstała petycja, w której użytkownicy domagają się, żeby Surface Duo pracował pod kontrolą… Windowsa 10x. Wniosek ten poparło ponad 2,5 tys. osób.

Surface Duo petycja

Osobiście uważam to za bardzo chybiony pomysł. Mobilny Windows 10 jest na tyle niszową platformą, że jego dalszy rozwój mija się po prostu z celem. Teoretycznie pozwala on na uruchamianie aplikacji napisanych z myślą o Androidzie. Jednak wiąże się to z dodatkową emulacją, co oznacza spadek wydajności. Jeżeli Surface Duo ma odnieść rynkowy sukces, to prawda jest taka, że na jego pokładzie musi znajdować się Android.

Źródło: Microsoft, Change.org

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.