Miało być tak pięknie. Niestety ambitny projekt Samsunga pod nazwą Linux on DeX nie doczeka się swojej finalnej wersji. Koreańczycy postanowili zakończyć testy beta i nie dostosowywać tym samym innowacyjnego rozwiązania do nowego Androida 10.

Nie bez powodu smartfony są dość często określane mianem małych komputerów, które nosimy w kieszeni. Jednak mobilne wersje aplikacji oraz konieczność pracy na niedużym ekranie sprawiają, że nie nadają się one do typowych zadań związanych z pracą. Pomimo tego dysponują mocą obliczeniową zbliżoną do niejednego netbooka. Dlatego też inżynierowie Samsunga wpadli na pomysł uruchamiania na flagowcach z serii Galaxy i najnowszych tabletach desktopowej wersji Ubuntu. Początkowo (tj. wraz z premierą Galaxy S8) była potrzebna do tego stacja dokująca DeX. Później Samsung przeniósł funkcje DeX’a na pokład urządzenia mobilnego. Pierwszym smartfonem niewymagającym stacji dokującej był Galaxy Note 9. Równie ciekawe zapowiadał się wariant DeX on tablet, który pozwala na uruchomienie Ubuntu bezpośrednio na pokładzie tabletu.

Samsung Linux on DeX tablet

Linux on DeX miał sporo uniedogodnień

Samsung rozesłał już do uczestników testów beta informację o zakończeniu projektu Linux on DeX. Związana z nim aplikacja przestanie działać wraz z aktualizacją do Androida 10.

Linux on DeX end of beta

Jednym z największych uniedogodnień projektu było wsparcie dla starej wersji Ubuntu. Projekt pozwala na instalację Ubuntu 16.04, czyli systemu, który pojawił się na rynku w kwietniu 2016 roku. Niestety nie można zaktualizować go do nowszej wersji. Zaraz po rozpoczęciu projektu w 2017 roku nie było to problemem. Jednak Samsung nie zdecydował się na zaktualizowanie obrazu Ubuntu wspieranego przez Linux on DeX. Dlatego też z biegiem czasu projekt ten spotkał się z topniejącą liczbą użytkowników.

Podczas prezentacji Galaxy Note 10 dowiedzieliśmy się, że Samsung szykuje się na większą integrację swoich smartfonów z Windowsem 10. Łącząc ze sobą te fakty, możemy z dużą dozą pewności stwierdzić, że Koreańczycy zrezygnowali z Linuxa na rzecz rozwiązań Microsoftu.

Źródło: XDA Developers

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.