Korea Południowa jest bardzo rozwiniętym technologicznym krajem. Tamtejszy rząd wspiera koreańskich operatorów we wdrażaniu każdej nowej technologi, również 5G. Pierwsze komercyjne koreańskie sieci 5G wystartowały na początku kwietnia tego roku. Teraz korzysta z nich ponad 3 miliony osób.

Koreańczycy nie żartowali, kiedy na początku kwietnia mówili, że chcą być liderem we wdrażaniu sieci 5G. Stwierdzenie to potwierdzają dane. Podczas konferencji Mobile 360 Digital Societies przedstawiciel ministerstwa ICT Korei Południowej powiedział, że liczba użytkowników sieci 5G przekroczyła już 3 miliony. Jest to stan na dzień 9 września. Na początku sierpnia było ich 2 miliony. Przy takim wzroście, dzisiaj z koreańskich sieci 5G może już korzystać 4 miliony osób. Z kolei do końca tego rogu zasięg sieci komórkowych piątej generacji ma objąć aż 93% populacji Korei Południowej.

Koreańscy operatorzy mają już 90 tysięcy stacji bazowych 5G

Jedynie 5 miesięcy wystarczyło koreańskim operatorom, żeby niemalże podwoić początkową liczbę stacji bazowych 5G. Oznacza to, że na początku kwietnia w Korei Południowej było około 50 tysięcy stacji gotowych na wgranie oprogramowania obsługującego 5G. Operatorzy odpowiednio wcześniej wyposażyli je w nowe anteny. Uruchomienie nowej sieci wiązało się oczywiście z dystrybucją nowych częstotliwości. W Korei Południowej działa trzech dużych operatorów i każdy z nich posiada rezerwacje w pasmach 3,5 GHz oraz 26/28 GHz. W niższym paśmie posiadają oni bloki o szerokości 80 MHz lub 100 MHz. Z kolei w paśmie milimetrowym każdy z trzech operatorów dysponuje blokiem o szerokości 800 MHz.

Nic nie wskazuje również na to, żeby mieszkańcy Korei Południowej mieli coś przeciw szybkiemu wdrażaniu 5G. Koreańczycy nie organizują żadnych protestów wymierzonych w nową technologię. Za to masowo wykupują nowe smartfony i cieszą się z szybkiego pobierania danych. Aktualnie każdy z koreańskich operatorów pokazał, że jego sieć 5G pozwala na przesył danych szybszy niż 1 Gbit/s.

Źródło: Mobile World Live

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.