Ostatnie doniesienia sugerują, że nowy smartfon submarki Huawei pojawi się w Europejskich sklepach. Jest nim Honor 9X. Wiele osób czeka na jego premierę, ale nie wszyscy są zainteresowani możliwościami urządzenia. Najwięcej pytań dotyczy tego, czy sprzedawany w Europie Honor 9X będzie miał preinstalowane usługi Google i certyfikat Play Protect.

Seria Honor 9X okazała się hitem sprzedażowym. Chińczycy kupili w ciągu miesiąca 3 miliony egzemplarzy smartfonów Honor 9X oraz Honor 9X Pro. Dlatego też submarka należąca do Huawei postanowiła wprowadzić je również na europejski rynek. Według informacji opublikowanych przez serwis XDA-Developers egzemplarze sprzedawane na naszym kontynencie będą różnić się od wersji przeznaczonej na chiński rynek. Różnica ta sprowadza się do sposobu umieszczenia czytnika linii papilarnych. W Chinach sprzedawane są modele, w których jest on umieszczony z boku, tj. został on zintegrowany z przyciskiem włączającym urządzenie. Z kolei w Europie będzie sprzedawana wersja z klasycznym skanerem linii papilarnych umieszczonym z tyłu urządzenia. Jednak nie to jest teraz dla nas najważniejsze.

Niektóre źródła twierdzą, że Honor 9X będzie miał zainstalowane aplikacje Google

Jeśli Honor 9X wejdzie na europejski rynek wraz z preinstalowanymi aplikacjami i usługami Google, to będzie to dla wszystkich duże zaskoczenie. Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone są dla Huawei bardzo dotkliwe. Jednak nikt nie zdradza zakresu ich działania. Wygląda na to, że Google w jakimś stopniu nadal współpracuje z chińskim gigantem. Jednak nie jest to taka sama współpraca jak kiedyś. Pierwszą oznaką problemów jest wstrzymanie premiery w Europie nowych smartfonów z serii Huawei Mate 30. To samo może spotkać składanego Mate X. Decyzja ta wynika z braku zgody na wprowadzenie na rynek nowych urządzeń z usługami i certyfikatem od Google. O ile społeczność Androida znalazła już sposób na instalację upragnionych aplikacji Google, to dalej Huawei Mate 30 nie ma certyfikatu Play Protect, co nie pozwala na instalację niektórych aplikacji (np. Netflixa).

Całkiem możliwe, że Honor ubiegł administrację Donalda Trumpa i Honor 9X nie został objęty sankcjami. Jeśli tak się stało, to model ten może faktycznie być sprzedawany z pełnowartościowym Androidem wspieranym przez Google.

Źródło: XDA-Developers

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.