Temat aktualizacji nie schodzi z pierwszego planu rynku prasowego w naszym kraju. Na świecie jest podobnie. Zaczął Apple wczoraj z rana, ale jak się dowiedziałem, Microsoft pogonił tą samą drogą, za co został pochwalony przez użytkowników. Co takie zrobił, aby wyprzedzić Google i Androida?

Android zdecydowanie może powoli zacząć zazdrościć nie tylko Apple, ale i Microsoft. Ci drudzy uporali się problemem operatorów i przeszli już pełną parą na model Windows as a Service. Jeszcze niedawno wyglądało to tak, że nawet drobna poprawka musiała przejść przez cenzurę operatorów, który na swoim urządzeniach umieszczają przeważnie swoje wersji danych systemów. Ten właśnie mechanizm opóźnia dostęp do aktualizacji. Co więcej, i to naprawdę dobrze zaczyna świadczyć o Microsoft, to fakt, iż update Windows 10 dla komputerów zbiegł się aktualizacją dla wersji Mobile. Dodatkowo poprawka ma dokładnie ten sam numer wersji. Oznacza to, że Microsoft bardzo się stara, aby wrócić do gry.

Co oznacza to dla operatorów? Powinni zacząć martwić się nad utratą kontroli nad tym, jakie oprogramowanie trafia do ich telefonów. Może spowodować to niestabilność ich sieci. Jest to oczywiście tylko głupia wymówka. Większość użytkowników najchętniej pozbyłaby się oprogramowania, które razem z telefonem dostarczają operatorzy. Strasznie osłabia ono wydajność i żre dużo energii, a co za tym idzie bateria trzyma krócej. Niestety, wydaje mi się, że nowe podejście producentów systemów mobilnych nie do końca ucieszy operatorów. Teraz piłeczka jest po stronie Microsoftu. Powinni oni rozegrać to tak, aby wszyscy byli szczęśliwi, bo operatorzy potrafią być złośliwi. Zawsze może skończyć się tym, że dany operator nie będzie klientom proponował telefonów z Windows 10 Mobile.

Zastanawiające jest kiedy Google pójdzie po rozum do głowy i zrobi porządek ze swoim Androidem, bo to, co dzieje się z tym systemem woła o pomstę do nieba. Mamy nadzieję, że rozegrają to w ten sam sposób, bo w wojnie operator vs. producent systemów cierpi najbardziej użytkownik, a chyba nie tak powinno być.Poprzedni artykułAndroid traci na rynku IT
Następny artykułPrezent na święta od Apple