Windows 10 Mobile miał być ratunkiem dla działu mobilnego Microsoftu. Jednak nie był to udany projekt. Dlatego też gigant z Redmond postanowił pogrzebać swój mobilny system operacyjny i ogłosił datę zakończenia wsparcia. Ostatnie aktualizacje wyjdą 10 grudnia 2019 roku.

Microsoft miał bardzo piękną wizję świata, w której to ten sam system operacyjny dostępny jest zarówno na komputerach osobisty, jak i smartfonach. Taki miał być właśnie Windows 10. Mówiono nawet o uruchamianiu aplikacji desktopowych na urządzeniach mobilnych. Jednak użytkownicy Windows 10 Mobile od samego początku borykali się z wieloma problemami. Większość deweloperów wychodziło z założenia, że nie opłaca im się przenosić swoich aplikacji na platformę Microsoftu. Dlatego system ten nie przyjął się też pośród producentów smartfonów. Wszystko to sprawiło, że sam Microsoft podjął decyzję o odłączeniu Windows 10 Mobile od respiratora.

Użytkownicy Windows 10 Mobile powinni przesiąść się na Androida lub iOS

Jest to rada z oficjalnego FAQ Microsoftu. Gigant z Redmond przestał już owijać w bawełnę i wprost doradził swoim użytkownikom przesiadkę na jeden z dwóch liczących się mobilnych systemów operacyjnych. Po 10 grudnia 2019 roku przestaną działać niektóre usługi związane z chmurą Microsoftu. Przykładowo użytkownicy nie będą mogli zapisywać w niej kopii zapasowych. Inne usługi również mogą zostać wyłączone. Całkiem możliwe, że nawet najbardziej zagorzali deweloperzy również zaprzestaną aktualizowania swoich aplikacji. Jeśli z jakichś powodów korzystacie jeszcze z Windows 10 Mobile, to macie kilka miesięcy na wybór nowego smartfona.

Powyższe informacje dotyczą systemu Windows 10 Mobile w wersji 1709. Natomiast wsparcie dla wersji 1703 (Lumia 640 i 640 XL) zakończy się 10 czerwca 2019 roku.

Źródło: Microsoft, Softpedia

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.