Microsoft raczej nie jest kojarzony z korporacją, która daje coś za darmo. Początkowo darmowa aktualizacja do Windows 10 miała być dostępna przez rok po premierze nowego systemu operacyjnego. Jednak później okazało się, że można jeszcze skorzystać z aktualizacji przeznaczonej dla osób korzystających z technologi pomocniczych, czyli tzw. ułatwień dostępu. Początkowo opcja ta miała być dostępna do końca zeszłego roku, jednak Microsoft przedłużył ją do 16 stycznia.

Gigantowi z Redmond bardzo zależy na tym, żeby stał się on najpopularniejszym systemem operacyjnym. Dlatego też, jeżeli dalej nie zaktualizowaliście swojego Windowsa 7, 8 bądź 8.1 do najnowszej wersji systemu Microsoftu, to możecie skorzystać z darmowej aktualizacji za pomocą tej strony. Wystarczy, że klikniecie przycisk UPGRADE NOW i uruchomicie pobrany plik exe. Microsoft w żaden sposób nie weryfikuje, czy korzystacie korzystania z technologii pomocniczych.

Windows 10 dalej nie jest najpopularniejszym systemem operacyjnym.

NetMarketShare Windows

Według danych NetMarketShare, Windows 10 zainstalowany jest aktualnie na 32,92% komputerów. Przy czym najpopularniejszy jest Windows 7, który posiada 43,08% rynku. Przy czym wszystkie wersje systemu operacyjnego Microsoftu posiadają udział na poziomie 88,51%.

StatCounter Windows

Dane zebrane przez serwis StatCounter pokazują, że wszystkie wersje Windowsa są zainstalowane na 82,68% komputerów. Przy czym Windows 7 (41,89%) oraz Windows 10 (41,69%) cieszą się dość zbliżoną popularnością. Natomiast Windows 8.1 trzyma stały poziom w okolicach 9%. Regularnie ubywa użytkowników leciwego Windowsa XP (3,6%).

Steam wersje OS

Ciekawie wyglądają również statystyki zebrane przez platformę Steam. Wśród graczy najpopularniejszy jest Windows 7 w wersji 64 bit (68,80%). Windows 10 pozostaje daleko w tyle z wynikiem 24,77%, ale i tak jest 10 razy popularniejszy od Windowsa 8.1 (2,44%).

Źródło: Softpedia

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.