To jest już koniec, nie ma już nic. Jesteśmy wolni, możemy wymienić smartfona. Nie zrozumcie mnie źle, Lumie z Windows 8.1 Phone na pokładzie nie są wcale złymi urządzeniami, jednak ich używanie trochę mija się z celem. Dość spora liczba istotnych aplikacji już dawno porzuciła ten system operacyjny. Posiadaczom urządzeń z Windows 8.1 Phone pozostają trzy opcje: pogodzenie się z brakiem aktualizacji, przejście na Windows 10 Mobile lub wymiana smartfona.

Microsoft już od dawna zapowiadał zbliżający się koniec wsparcia dla Windows 8.1 Phone. System ten zawitał na rynku 3 lata temu i zyskał dość dużą popularność. Co prawda nigdy nie zagroził Androidowi, czy iOS od Apple, ale dość dużo osób przyzwyczaiło się do niego. Lumie z Windows 8.1 Phone mają swój urok. Dla niewtajemniczonych osób są to dobre smartfony, z długo trzymającą baterią i wszystkimi niezbędnymi funkcjami pod ręką. Co prawda nie zainstalują one większości mobilnych gier (np. Pokemon GO), czy innych popularnych aplikacji. Problemem będzie nawet znalezienie przyzwoitej przeglądarki (zostaje systemowa lub nieaktualizowana od dłuższego czasu Opera), czy też nawigacji samochodowej. Jednak nie każdemu jest to potrzebne do szczęścia.

Windows 8.1 Phone jest zainstalowane na ponad 70% urządzeń mobilnych z systemem Microsoftu.

Trudno powiedzieć, czy wskaźnik ten wynika z obecności na rynku starszych urządzeń, które nie otrzymały aktualizacji do Windows 10 Mobile, czy może z niechęci użytkowników do nowego systemu. Równie dobrze, sporo osób może nie wiedzieć jak zaktualizować swój smartfon do nowszej wersji systemu operacyjnego. Jeżeli nie wiecie, czy Wasz smartfon z Windows 8.1 Phone można zaktualizować do Windows 10 Mobile, to powinniście zainstalować aplikację Upgrade Advisor, która przeprowadzi Was przez cały proces.

Windows Mobile fragmentacja

Czy brak wsparcia od Microsoftu jest aż taki zły? Przecież wielu użytkowników smartfonów z Androidem ma dokładnie ten sam problem. Szczerze mówiąc, to czasami mają oni jeszcze gorzej, bo producenci często zapominają o tańszych urządzeniach pół roku po ich premierze. Jednak Android ma jedną przewagę nad platformą Microsoftu. Deweloperzy mogą bez większych problemów pisać aplikacje, które będą działać zarówno na starszych, jak i nowszych wersjach systemu od Google. Dlatego też bardziej martwiące od zakończenia wsparcia przez Microsoft, jest wizja porzucania Windows 8.1 Phone przez autorów kolejnych aplikacji.

Źródło: MSPowerUser

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.