Mam wrażenie, że aktualizacje stały się ogólnym problemem ostatnimi czasy. Albo ich nie ma, albo się spóźniają, albo jak już są to, sprawiają same problemy. Zastanawiam się, czy jest firma, która nie zaliczyła aktualizacyjnej wpadki. W tej kwestii wszyscy wściekają się na Google i Androida, ale tak naprawdę Microsoft nie jest lepszy. Starsze wersje Lumia także jeszcze nie otrzymały aktualizacji do Windows 10 Mobile. Tak się składa, że jeszcze nic nie wiemy na temat dokładnej daty startu uaktualnienia zawierającego w sobie Windows 10 Mobile dla starszych urządzeń Lumia, jednakże możliwe jest, że termin ten jest już bliżej, niż dalej.

Oczekiwania użytkowników były bardzo długie. Początkowo mówiono o terminie styczniowym, ale chyba nikt w to jeszcze nie wierzył, biorąc pod uwagę, jakie opóźnienia w przypadku wydawania update mają ostatnio producenci. Nie da się też ukryć, że mamy marzec i wypadałoby jakoś poinformować swoich klientów, co dalej z tym fantem. Zasadniczo, sprawa wygląda tak, że praktycznie każde urządzenie Lumia wydane z systemem Windows Phone 8.1 powinno prędzej, czy później otrzymać aktualizację do Windows 10 Mobile. Nie ma, że boli. Pytanie pozostaje tylko, kiedy. Wstępna lista modeli telefonów Lumia, które jako pierwsze zostaną zaktualizowane do Windows 10 Mobile, rzekomo obejmuje: 535, 640, 640 XL, 635, 735, 830, 930. Najlepiej mają ci użytkownicy, którzy posiadają urządzenie niebrandowane. Chodzi o to, czy kupiliście telefon poza sklepem operatora sieci komórkowej. Wtedy posiadacie telefon bez tzw. brandu, czyli „country variant”. Takie modele otrzymują aktualizacje znacznie wcześniej. Skąd taki problem? Operator musi mieć pewność, że sprzedane przez niego telefony będą dobrze działać w jego własnej sieci, dlatego też operatorzy są zobligowani do przetestowania nowych wersji oprogramowania przed tym, jak zostaną one wysłane do użytkowników.

Jeżeli już pojawi się update dla Twojego telefonu, system cię o nim poinformuje. Jeżeli jednak z jakichś bliżej nieznanych powodów tego nie zrobi, to należy wyszukać „aktualizacje telefonu” w aplikacji Ustawienia. Dodatkowo jedna ciekawostka, która może Was zadowolić — telefon pobierze aktualizacje tylko wtedy, gdy ma połączenie z siecią Wi-Fi, nie musicie się zatem martwić o to, że duża paczka danych okaże się zabójcza dla Waszego pakietu. Telefony Lumia nie pozwalają na aktualizację poniżej 50% naładowania baterii, dlatego zadbajcie o to, aby był zawsze w pełni naładowany. Telefony Lumia nie pozwalają na aktualizację poniżej 50% naładowania baterii. Co jest ważne przed zrobieniem takiej aktualizacji? Warto zrobić kopie zapasowe danych przed każdą poważniejszą operacją, a szczególnie przez tak dużym upgrade. Aktualizacja nie powinna spowodować utraty żadnych plików, kontaktów, wiadomości, czy danych aplikacji, ale ja tam systemom automatycznym nie wierzę.

Windows 10 Mobile to nie tylko „ładniejsze kafelki”, odświeżony design, ale również sporo nowych funkcji, a także obietnica zupełnie nowych aplikacji uniwersalnych, dlatego może warto było czekać tyle czasu na wymianę systemu na nowy. Oby nie okazało się, że ta aktualizacja przysporzy Wam tylko samych problemów.