Darmowe Wi-Fi w Pendolino okazało się hitem. Co prawda pasażerowie PKP Intercity musieli na nie czekać latami. Na szczęście przewoźnik podpisał kontrakt o wartości 13,7 mln zł na instalację i utrzymanie bardzo porządnego sprzętu Wi-Fi przystosowanego do pracy w pociągach. Pierwsze statystyki pokazują, że były to dobrze wydane pieniądze. Pasażerowie pobierają za pośrednictwem darmowego Wi-Fi średnio 72 GB danych dziennie.

Pociągi Pendolino miały bardzo trudny start. Pasażerowie narzekali przede wszystkim na brak możliwości korzystania z internetu. Wagony okazały się przysłowiową klatką Faradaya, która dość skutecznie tłumi sygnały radiowe. Dlatego podczas podróży mogliśmy tylko pomarzyć o spokojnej rozmowie telefonicznej. A co dopiero mówić tutaj o korzystaniu z sieci. Producent pociągów nie zainstalował w dostarczonych składach żadnych nadajników Wi-Fi oraz repeaterów sieci komórkowych, bo nie były one wymienione w specyfikacji zamówienia. Natomiast samodzielna instalacja jakiegokolwiek sprzętu skończyłaby się utratą gwarancji. Na szczęście PKP Intercity porozumiało się z firmą Alstom, która zobowiązała się do zaprojektowania, instalacji oraz utrzymania systemu Wi-Fi dla 20 składów Pendolino. Pierwszy najszybszy w Polsce skład kolejowy z działającą siecią Wi-Fi na pokładzie wyruszył na tory pod koniec grudnia zeszłego roku. W tej chwili darmowy bezprzewodowy internet dostępny jest w czterech pociągach ED250. Są to składy o numerach bocznych 007, 011, 017 oraz 018.

Wi-Fi Pendolino

Do listopada 2019 roku już wszystkie pociągi Pendolino będą wyposażone w darmowe Wi-Fi

Internet Wi-Fi w Pendolino ma już na swoim koncie 2 pracowite miesiące. Pasażerowie pobierają średnio aż 72 GB danych dziennie. Przy czym każdy z pasażerów korzysta z sieci podczas podróży średnio przez 53 minuty. Podróżni podczas pojedynczej sesji pobierają w okolicach 243 MB danych. Przy czym rekord należy do pasażera, który w ciągu pięciogodzinnej sesji pobrał ponad 7 GB.

“Pierwsze miesiące funkcjonowania urządzeń Wi-Fi w składach Pendolino pokazują, że zastosowane rozwiązania systemowe działają w pełni sprawnie. Pasażerowie chętnie korzystają z tego udogodnienia, o czym świadczą chociażby długość trwania sesji i ilość pobieranych danych. Sukcesywnie na tory wyjeżdżają kolejne składy Pendolino wyposażone w bezprzewodowy internet. Już w czerwcu połowa składów obsługujących połączenia kategorii EIP będzie posiadać darmowe Wi-Fi”. – Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity

Na koniec warto przypomnieć, że Wi-Fi w pociągach Pendolino dostarcza internet za pośrednictwem sieci komórkowych wszystkich czterech polskich operatorów. Dlatego może ono nie działać w miejscach, w których nie ma zasięgu. Przy czym nie powinno się to zdarzać zbyt często. Każdy z pociągów posiada dwa routery LTE z zewnętrznymi antenami, które zapewniają dużo lepszy odbiór niż smartfony pasażerów.

Źródło: PKP Intercity

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.