Urząd Komunikacji Elektronicznej już od pewnego czasu przeciwdziała nielegalnym instalacjom tzw. wzmacniaczy (repeaterów) sygnałów sieci komórkowej GSM/UMTS/LTE. Bowiem ich nieprawidłowa instalacja zakłóca pracę stacji bazowych. Ostatnio UKE rozpoczęło w tym zakresie współpracę z serwisem aukcyjnym Allegro.pl. Wynikiem tych działań jest zmiana w regulaminie, która zabrania sprzedaży wzmacniaczy bez notki o konsekwencjach wynikających z ich nielegalnej instalacji.

Repeatery/wzmacniacze sygnałów sieci komórkowej są popularnym rozwiązaniem, po który sięgają domorośli „specjaliści”. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę z szkodliwego wpływu tych urządzeń na pracę stacji bazowych. Nieprawidłowa instalacja takiego sprzętu powoduje, wzrost interferencji (tj. zakłóceń) generowanych przez urządzenia, których sygnał jest wzmacniany przez repeater. Dlatego do ich instalacji upoważnieni są jedynie operatorzy, którzy posiadają licencję na korzystanie z określonych częstotliwości.

wzmacniacz GSM LTE
Samodzielny montaż takiego zestawu jest nielegalny.

Zmiany w regulaminie Allegro

Współpraca UKE z Allegro zaowocowała zmianą w regulaminie serwisu aukcyjnego. Od tej pory w opisie ofert znajdujących się w kategorii „Akcesoria GSM” – „Anteny i wzmacniacze” musi znaleźć się poniższe informacja.

Samodzielny montaż oraz używanie wzmacniaczy GSM/UMTS/LTE zwanych również repeaterami przez osoby nieuprawnione jest prawnie zabronione. Prawo do instalacji tego typu urządzeń posiadają wyłącznie operatorzy sieci komórkowych. Niezastosowanie się do powyższego może zostać uznane, jako czyn podlegający grzywnie, a w przypadku działania w sposób uporczywy, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprzedawca nie dostosuje się do tego punktu regulaminu, to administracja portalu usunie jego aukcję. Do 25 października 2018 r. stało się tak z ok. 560 ofertami.

Mam słaby zasięg GSM/UMTS/LTE – co robić?

Pierwsze co powinniście zrobić to zgłosić problem swojemu operatorowi. Tego typu informacje są później przekazywane do działów rozbudowy sieci. Jeśli macie szczęście, to być może obejdzie się bez konieczności budowy nowej stacji bazowej. Dość często operatorzy mogą „podrasować” zasięg stacji bazowej regulując kąty nachylenia anten. Kiedy będziecie zgłaszać operatorowi problem, to możecie skorzystać z informacji podawanych przez aplikację mobilną Speed Test.

Speed Test zasięg

Jest jeszcze inny sposób na rozwiązanie problemów związanych ze słabym zasięgiem. Tutaj z pomocą przyjdzie usługa nazywana Wi-Fi Calling, czyli rozmowy za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Działa ona na wybranych smartfonach z Androidem oraz praktycznie wszystkich iPhone’ach. Z usługi mogą skorzystać klienci Play, T-Mobile oraz Orange. Przy czym w najlepszej sytuacji są klienci „pomarańczowych”, ponieważ operator przygotował aplikację umożliwiającą korzystanie z Wi-Fi Calling na niemalże każdym smartfonie z Androidem.

Jeśli macie problem z Internetem mobilnym, to tutaj pomoże zestaw do „Domowego Internetu LTE” z anteną zewnętrzną. Działa on dużo lepiej niż standardowy router LTE postawiony w środku budynku. Musimy pamiętać, że ściany oraz okna dość mocno tłumią sygnały radiowe, więc zewnętrzna antena często wystarcza, żeby rozwiązać problem z zasięgiem. Jeśli router Wi-Fi dostarczony wraz z takim zestawem nie obejmuje swoim zasięgiem całego mieszkania lub domu, to możecie skorzystać z repaterów Wi-Fi. W odróżnieniu od repeaterów GSM/LTE, ich samodzielna instalacja jest w pełni legalna.

Źródło: UKE

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.