Końcówka wakacji zaowocowała małą potyczką pomiędzy Play i T-Mobile. Do walki zostały wystawione oferty dedykowane dla całych rodzin. Jednak zanim do nich przejdziemy, zobaczmy co działo się w świecie nowych technologi podczas ubiegłego tygodnia. Przegląd zaczynami od informacji, która zadowoli pasażerów pociągów Pendolino.

PKP Intercity podpisało umowę na instalację Wi-Fi w Pendolino

Pociągi Pendolino miały być wizytówką PKP Intercity. Jednak pasażerowie podróżujący najnowocześniejszymi pociągami w Polsce mają dość poważny problem. Nie mogą swobodnie korzystać z Internetu. Problem ten miał być rozwiązany przez instalację routerów Wi-Fi, jednak okazało się, że instalacja sprzętu wymaga zbyt dużej ingerencji w strukturę wagonów, co wiązałoby się utratą gwarancji. Na szczęście koszmar ten powinien już niedługo się skończyć. PKP Intercity podpisało kontrakt z firmą Alstom (producent Pendolinę) na instalację oraz utrzymanie urządzeń Wi-Fi. Podpisana umowa opiewa na kwotę 31,7 mln zł i obejmuje 5-letni okres utrzymania. Instalacja routerów rozpocznie się w przyszłym miesiącu i potrwa do końca roku. Tak długi czas prac wynika z tego, że sprzęt Wi-Fi będzie montowany podczas zaplanowanych już prac konserwacyjnych. Dzięki temu inwestycja nie wpłynie negatywnie na komfort podróżnych.

T-Mobile zapowiedziało elastyczną ofertę dla rodzin

Jeszcze kilka lat temu dość powszechna była sytuacja, w której członkowie danego gospodarstwa domowego korzystali z usług innych operatorów. Jednak marketingowcy znaleźli sposób na zmianę tego stanu rzeczy. Już od jakiegoś czasu na rynku dostępne są taryfy dedykowane dla par. Teraz Play i T-Mobile wprowadzili uniwersalne pakiety grupowe. Która z nich jest lepsza? To zależy od indywidualnych predyspozycji. Play wprowadził pakiety Rodzina (dla 3-4 osób) oraz Pokolenia (dla 5-10 osób) z planami S, M oraz L (różnią się one rozmiarem pakietu danych). Natomiast T-Mobile wprowadził ofertę Rodzina bez limitu, w której za każdą kartę SIM przyznawany jest rabat w wysokości 10 zł burtto (przy 2 kartach) lub 15 zł brutto (przy przynajmniej 3 kartach). Rabaty naliczane są względem taryfy abonamentowej T-Mobile Bez limitu, której ceny wyjściowe zaczynają się od 50 zł brutto.

Huawei zaprezentował nowy SoC, jest nim Kirin 980

Huawei Kirin 980

Firma Huawei skorzystała z okazji i podczas targów IFA zaprezentowała swój nowy procesor mobilny, który będzie napędzać kolejne flagowce chińczyków. Kirin 980 jest dość rewolucyjnym układem, ponieważ wprowadza kilka nowości do świata urządzeń mobilnych. Będzie to pierwszy znany nam SoC wykonany w technice 7 nm, co powinno przełożyć się na poprawę zależności pomiędzy wydajności, ilością wydzielanego ciepła oraz zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Kirin 980 będzie posiadać w sumie 8 rdzeni, przy czym 2 z nich będą podkręcone (tj. dostaną wsparcie trybu Turbo). Oznacza to, że nowy procesor Huawei ma oferować o 37% większą wydajność od swojego poprzednika (tj. Kirin 970), który znajduje się w modelach P20 oraz P20 Pro. Kolejną wartą odnotowania nowością jest modem LTE-Advanced kategorii 21 oferujący prędkość pobierania danych na poziomie 1,4 Gbit/s. Nowy SoC zadebiutuje w smartfonach Mate 20 oraz 20 Pro, które ukażą się w październiku.

Wszystkie modele Galaxy S10 mają mieć czytnik linii papilarnych pod ekranem OLED

galaxy s10 skaner linii papilarnych

Wiele osób liczyło na to, że czytnik linii papilarnych zintegrowany z wyświetlaczem OLED pojawi się już w Galaxy S9. Późniejsze plotki wskazywało na to, że technologia ta zadebiutuje wraz z premierą Galaxy Note 9. Jednak tak się nie stało. Samsung miał problem z dopasowaniem nowej technologi do opracowanych wcześniej wyświetlaczy. Dlatego Koreańczycy w tym samym czasie pracowali nad różnego typu skanerami. Owoce tej pracy zobaczy w przyszłorocznych modelach Galaxy S10. Najtańszy model będzie posiadać optyczny czytnik linii papilarnych, który stosowany jest już przez innych producentów. Najprawdopodobniej będzie to rozwiązanie zbliżone do czytnika stosowanego przez Vivo. Z kolei droższe warianty Galaxy S10 zostaną wyposażony w ultradźwiękowe skanery, które zostały opracowane wspólnie z Qualcommem. Rozwiązanie to jest 3 razy droższe od czytnika optycznego, jednak pozwala na trójwymiarowy skan odcisku palca, co przekłada się na dużo większe bezpieczeństwo. Jest on również mniej wrażliwy na wszelkiego rodzaju zabrudzenia oraz zanieczyszczenia.

Tesla przygotowała bezprzewodową ładowarkę dla smartfonów

Tesla ładowarka

Firma Elona Muska nie zajmuje się tylko sprzedażą samochodów oraz produkcją przemysłowych akumulatorów. W sklepie internetowym Tesli można znaleźć kilka ciekawych akcesoriów. Jednym z nich jest urządzenie będące bezprzewodowej ładowarki do smartfona oraz powerbanka. Tak, Tesla zaprojektowała ładowarkę zgodną ze standardem Qi, która ma akumulator. Pojemność załączonej baterii wynosi 6000 mAh. Natomiast moc ładowania (w trybie bezprzewodowym) jest równa 5 W. Osoby, które chciałyby naładować swojego smartfona szybciej, mogą skorzystać z zintegrowanego kabla USB-C. Powerbank posiada również port USB-A, do którego można podłączyć swój kabel. Moc ładowania w trybie przewodowym wynosi 7,5 W. Urządzenie zostało wycenione na 65 dolarów, ale dość szybko znikło z sieci. Nie wiadomo co jest powodem zniknięcia hybrydy powerbanka i bezprzewodowej ładowarki. Być może urządzenie to zostało od razu wykupione przez fanów Tesli. Mogło być również tak, że pojawienie się tego urządzenie w internetowym sklepie było przedwczesne.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.