Qualcomm zapowiedział wprowadzenie na rynek pierwszego chipsetu z rodziny Snapdragon 6, który posiada modem 5G. Jest nim Snapdragon 690. Platforma ta przeznaczona jest dla tańszych smartfonów, które pojawią się jeszcze w tym roku.

Aktualnie największą wadą smartfonów 5G jest ich wysoka cena. Problem ten wynika z tego, że pierwsze modemy obsługujące sieć piątej generacji współpracowały jedynie z najwyższej klasy chipsetami. Jednak od początku było wiadomo, że z czasem to się zmieni. Producenci układów scalonych szykują również mniej wydajne chipsety zintegrowane z modemami 5G. Qualcomm już pod koniec zeszłego roku zapowiedział wypuszczenie układu Snapdragon 765, który dedykowany jest dla “prawie flagowców”. Z kolei teraz przyszła kolej na SoC Snapdragon 690, z który z kolei znajdzie się w “średniakach” wycenianych na około 300 dolarów i więcej.

Qualcomm Snapdragon 690 zaoferuje 5G dla mas

Aktualnie z sieci 5G mogą korzystać tylko te osoby, które zdecydowały się na kupno nowych (i niestety drogich) urządzeń. Sytuacja ta zmieni się dopiero po tym, jak na rynku pojawią się tańsze urządzenia. Właśnie taki cel przyświeca zapowiedzi Snapdragona 690. W porównaniu z najszybszymi chipsetami na rynku nie oferuje on obsługi sieci 5G w pasmach milimetrowych. Jednak nie ma to znaczenia dla osób z Polski i większości krajów Europy. W tym przypadku operatorzy zaczynają wdrożenia nowej technologii od tzw. pasm sub-6 GHz. Dotyczy to zarówno tzw. pasma C (3,4 GHz – 3,8 GHz), jak i 700 MHz oraz innych częstotliwości, które były do tej pory używane przez sieci LTE.

Należy pamiętać również o tym, że Snapdragon 690 oprócz obsługi sieci 5G oferuje również szybkie pobieranie danych za pośrednictwem sieci LTE-Advanced. Możliwości wbudowanego modemu Snapdragon X51 5G są następujące:

  • pobieranie danych: 1,2 Gbit/s (LTE), 2,5 Gbit/s (5G),
  • wysyłanie danych: 210 Mbit/s (LTE), 660 Mbit/s (5G).

Układ ten powinien uzyskać maksymalne prędkości oferowane przez sieci 5G, które powstaną w Polsce po rozdysponowaniu częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Problemem może okazać się późniejsza agregacja różnych pasm, na których będą działać sieci 5G. Snapdragon 690 nie obsługuje również EN-DC, czyli agregacji typu 4G+5G.

Snapdragon 690 5G

Dyskusyjna obsługa Wi-Fi 6

Zgodnie ze specyfikacją Snapdragon 690 współpracuje z modułem FastConnect 6200, który obsługuje standard 802.11ac Wave 2, czyli Wi-Fi 5. Aktualnie jest to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w dostępnych w sklepach routerach Wi-Fi. Jednak oprócz tego Qualcomm pokusił się o użycie stwierdzenia 802.11ax-ready, czyli Wi-Fi 6 ready. Oznacza to, że obsługuje on wybrane funkcjonalności tego standardu, do których zaliczają się 8×8 sounding oraz Target Wakeup Time. Jednak brakuje mu wsparcia dla modulacji 1024 QAM.

W praktyce smartfony z chipsetem Snapdragon 690 powinien skorzystać z prędkości oferowanych przez routery Wi-Fi znajdujące się w ofertach polskich dostawców Internetu.

Pierwszą firmą, która zapowiedziała wydanie urządzenia ze Snapdragonem 690, jest HMD Global (producent smartfonów marki Nokia).

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.