Organizacja Wi-Fi Alliance już miesiąc temu ogłosiła chęć zagospodarowania pasma 6 GHz na potrzeby sieci Wi-Fi. Dokładniej chodzi o wprowadzenie standardu Wi-Fi 6E, który jest rozwinięciem obecnie wprowadzanego na rynek Wi-Fi 6, czyli 802.11ax. Rozwiązanie to ma być przysłowiowym turbodoładowaniem, które zwiększy przepustowość domowych i firmowych sieci bezprzewodowych.

Wiele osób narzeka na zbyt wolne działanie Wi-Fi. Jednak przypadki te dotyczą najczęściej osób, które korzystają z routerów działających w paśmie 2,4 GHz. Kiedyś była do podstawowa częstotliwość, na której działały sieci Wi-Fi. Przy czym rozwiązanie to stało się na tyle popularne, że jest ono dość mocno zaśmiecone. Problem polega na tym, że sygnał radiowy o częstotliwości 2,4 GHz bez większych problemów pokonuje ściany. Dlatego też w blokach, gdzie w niemalże każdym mieszkaniu znajduje się router Wi-Fi, sieci korzystające z pasma 2,4 GHz mają problem z poprawnym funkcjonowaniem. Nawet w dość sprzyjających warunkach skuteczna prędkość transmisji rzadko kiedy przekracza wartość 90 Mbit/s. Na szczęście dzisiaj już każdy szanujący się operator udostępnia swoim klientom dwuzakresowe routery Wi-Fi działające w standardzie 802.11ac, czyli Wi-Fi 5. Jednak historia się powtarza.

Rosnąca popularność standardów Wi-Fi 5 i Wi-Fi 6 sprawi, że pasmo 5 GHz również się zatka

O ile sygnał o częstotliwości 5 GHz ma już większe problemy z pokonywaniem przeszkód, to urządzenia Wi-Fi mają coraz lepszą czułość. Z kolei routery, które mają coraz to więcej anten, potrafią zapewnić dużo lepszy zasięg. Dlatego też ciągle rosnąca liczba urządzeń obsługujących standardy 802.11ac i 802.11ax sprawi, że pasmo 5 GHz spotka to samo, co stało się z pasmem 2,4 GHz.

Kanały Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz Liebeskind [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]
Kanały Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz Liebeskind [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]
Kanały Wi-Fi 5 GHz
Kanały w paśmie 5 GHz (źródło: LizardSystems).

Prosta analiza pokazuje, że sieci Wi-Fi potrzebują nowych częstotliwości. W paśmie 2,4 GHz mamy zdefiniowanych 13 nachodzących na siebie kanałów radiowych, które się zakłócają. Optymalne wykorzystanie dostępnych częstotliwości pozwala na uruchomienie 4 niezakłócających się sieci Wi-Fi. Przy czym każda z nich będzie korzystać z kanału o szerokości 20 MHz. Standard Wi-Fi 5 (802.11n) wprowadził kanały o szerokości 40 MHz. Jednak w tym przypadku liczba niezakłócających się sieci Wi-Fi zmniejsza do 2.

Z kolei pasmo 5 GHz dzieli się na:

  • 25 kanałów o szerokości 20 MHz lub
  • 12 kanałów o szerokości 40 MHz lub
  • 6 kanałów o szerokości 80 MHz.

Dodatkowo standard Wi-Fi 5 (802.11ac) pozwala na połączenie dwóch niesąsiadujących ze sobą kanałów 80 MHz w kanał o szerokości 160 MHz. Oznacza to, że pasmo 5 GHz pozwoli na uruchomienie na tym samym obszarze jedynie 3 superszybkie sieci Wi-Fi korzystające z kanałów 160 MHz.

Standard Wi-Fi 6E to konieczność, inaczej będzie naprawdę źle

O ile w domach i blokach z grubymi ścianami pasmo 5 GHz w zupełności dzisiaj wystarcza, to w przemyśle jest już dużo gorzej. Dzisiaj standard 802.11ac wystarcza do większości domowych zastosowań. Jednak osoby zajmujące się standaryzacją muszą wybiegać kilka lat do przodu. Dlatego właśnie zrodził się pomysł “uwolnienia” częstotliwości z zakresu od 5925 MHz do 7125 MHz. Ma być to 1,2 GHz nielicencjonowane pasma, które można podzielić na:

  • 14 kanałów o szerokości 80 MHz lub
  • 7 kanałów o szerokości 160 MHz.

Dzięki temu sieci Wi-Fi zyskają nowe zasoby, które będą wykorzystywane przez pojawiające się na rynku urządzenia. Oczywiście są one kompatybilne wstecz, więc tam, gdzie nie będzie innej możliwości, będą one pracować również na niższych częstotliwościach.

Rosnące zapotrzebowanie na coraz to szybsze sieci Wi-Fi wynika z postępu w innych rozwiązaniach telekomunikacyjnych. Uwolnione pasmo 6 GHz jest odpowiedzią na coraz to popularniejsze łącza światłowodowe oraz zbliżające się wdrożenia sieci 5G. Dlatego też Wi-Fi Alliance pracuje nad standardem, który zapewni zarówno szybszą transmisję danych, jak i dużo niższe opóźnienia i stabilniejsze połączenia. Potrzeby te zidentyfikowali również analitycy Dell’Oro. W najnowszym raporcie dotyczącym bezprzewodowych sieci lokalnych wskazują oni na to, że dostępność nielicencjonowanego pasma 6 GHz będzie motorem napędowym rynku WLAN. Wynika to z tego, że od ponad 20 lat nie udostępniono nowego pasma w środkowych częstotliwościach dla sieci Wi-Fi i innych nielicencjonowanych zastosowań. Z kolei wykorzystanie technologi Wi-Fi wzrosło na masową skalę. Tam Dell’Oro, założyciel i dyrektor generalny Grupy Dell’Oro, uważa, że turbodoładowanie Wi-Fi 6 w postaci pasma 6 GHz pozwoli na wprowadzenie innowacji w takich obszarach, jak automatyzacja produkcji, zdalne nauczanie i leczenie.

Źródło: Dell’Oro, Broadcom

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.