Problem z certyfikacją systemu Android na urządzeniach Huawei jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Chiński gigant został również zawieszony w organizacji Wi-Fi Alliance, która odpowiada m.in. za opracowywanie nowych standardów sieci Wi-Fi. Dla Huawei jest to dość mocny cios, ale nie będzie miał on natychmiastowych skutków.

Huawei uważa siebie za lidera rozwiązań bezprzewodowych. Chińczycy prężnie uczestniczą w pracach grupy 3GPP, która opracowuje nowe standardy sieci komórkowych. Jednak to za mało. Jak dobrze wiemy, sieci 5G nie będą mogły istnieć bez wsparcia Wi-Fi 6. A będąc bardziej precyzyjnym, Wi-Fi 6 pozwoli użytkownikom na skorzystanie z szybkiej transmisji danych oferowanej przez 5G. Na szczęście Huawei już wprowadził na rynek pierwsze urządzenia korzystające z nowej wersji standardu Wi-Fi. Dlatego w najbliższym czasie chiński gigant nie powinien odczuć braku współpracy z organizacją Wi-Fi Alliance, której siedziba mieści się w Stanach Zjednoczonych.

Huawei 5G CPE Pro
Huawei od samego początku chciał łączyć sieci 5G z Wi-Fi 6

Wojna z USA może opóźnić rozwój Wi-Fi w nowych urządzeniach Huawei

Problem ten dotyczy zarówno smartfonów, jak i routerów z modemami 4G/5G. Organizacja Wi-Fi Alliance, na mocy zarządzenia wprowadzonego przez Donalda Trumpa, tymczasowo zawiesiła współpracę z Huawei. Krótkoterminowo oznacza to, że chińskie smartfony i routery nie będą mogły już korzystać ze znaku Wi-Fi Certified. Tym samym urządzenia te nie będą przechodzić testów certyfikacyjnych. Jednak nie oznacza to, że nowe smartfony nie połączą się z sieciami Wi-Fi. Huawei ma tutaj dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest samodzielne wdrażanie nowych standardów Wi-Fi i współpraca patentowa z nieamerykańskimi firmami. Drugi wariant może zakładać zakup modułów Wi-Fi od producenta, który nie musi przestrzegać sankcji nałożonych przez rząd USA. Niestety w obu przypadkach oznacza to pewne opóźnienia związane z wdrażaniem nowych technologi. Dodatkowo Huawei może być narażony na poniesienie większych kosztów. W końcu własne działy R&D tworzy się z myślą zarówno o wyprzedzeniu konkurencji, jak i długoterminowych oszczędnościach.

Najważniejsze jest jednak to, że pracownicy Huawei nie będą mieli żadnego wpływu na kształtowanie się nowych standardów Wi-Fi oraz WPA. Oznacza to również utratę przewagi w postaci wiedzy na temat przyszłych rozwiązań.

Źródło: Nikkei Asia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.