Wszystkie nowe standardy łączności bezprzewodowej mają jeden zasadniczy problem. Jest nim czas potrzebny do rozpowszechnienia się nowego rozwiązania. Ostatni raport organizacji ABI Research sugeruje, że Wi-Fi 6 (czyli standard 802.11ax) przyjmie się na rynku urządzeń mobilnych niż 5G.

W najbliższym czasie czeka nas rewolucja (a może bardziej ewolucja) chipsetów odpowiedzialnych za łączność bezprzewodową. Pomimo tego, że układy te są często po macoszemu omawiane przez recenzentów smartfonów, to tak naprawdę są one jednym z najważniejszych układów montowanych w urządzeniach mobilnych. Dlatego producenci smartfonów już teraz pracują nad wdrożeniem nowych standardów w swoich produktach. W sieci regularnie pojawiają się zdjęcia kolejnych prototypów, które korzystają z sieci 5G. Również producenci stacji bazowych intensywnie pracują nad wdrożeniem nowego standardu telefonii komórkowej. Sam standard 5G również został dość szybko opracowany. Jednak pomimo tego okazuje się, że Wi-Fi 6 zyska dużą popularność szybciej.

Wi-Fi 6 oraz 5G zadebiutują na szeroką skalę na przełomie lat 2019/2020

Przejdźmy do konkretów. Pre-standardowe chipsety obsługujące Wi-Fi 6 (802.11ax) przygotowali już wszyscy liczący się producenci układów scalonych, Broadcom, Qualcomm, Marvell, Quantenna, Intel oraz Celeno. Jednak pierwsze wdrożenia nowej technologi nastąpią w 2019 roku. Wtedy też zacznie się stopniowe odchodzenie od popularnych dziś układów 802.11ac. Przy czym znaczący wzrost liczby urządzeń obsługujących nowy standard przewidywany jest na rok 2020. Bowiem wtedy nastąpi pełna ratyfikacja nowego standardu. Z kolei bariera 1 miliarda urządzeń zostanie przekroczona w 3 lata.

Z kolei pierwsze sieci 5G oraz smartfony obsługujące nową generację sieci mobilnych również mają pojawić się w 2019 roku. Qualcomm już jakiś czas temu zapowiedział pierwsze dostawy modemu Snapdragon X50. Z kolei Motorola zapowiedziała premierę przystawki 5G Moto Mod dla Moto Z3, która zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych na początku 2019 roku. Jednak analitycy przewiduje, że bariera 1 miliarda smartfonów 5G zostanie przekroczona dopiero 6 lat po uruchomieniu pierwszych komercyjnych sieci.

Przy czym analiza z ABI Research pomija jedną, ale to bardzo istotną kwestię. O popularności danego standardu łączności bezprzewodowej nie decyduje ilość hostów/smartfonów, a rozpowszechnienie urządzeń udostępniających Internet za pomocą danej technologii. Oznacza to, że Wi-Fi 6 stanie się popularny dopiero wtedy, jak wszędzie pojawią się obsługujące go routery. Z kolei sieci 5G wszystko zależy od szybkości pracy operatorów i rozbudowy obecnie używanych stacji bazowych.

Źródło: ABI Research

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.