Mieszkańcy osiedli domów jednorodzinnych bardzo często mają problem z zapewnieniem sobie szybkiego i stabilnego dostępu do sieci. Jeżeli ich adres załapał się na inwestycję realizowaną w ramach POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa), to mają szczęście. W przeciwnym wypadku pozostaje im zaakceptowanie oferty lokalnego dostawcy, który zdecyduje się na komercyjną budowę sieci światłowodowej. Ile może to kosztować?

Podłączenie światłowodu może być bardzo drogie. Problem ten dotyczy nawet kamienic znajdujących się w dużych miastach. Jeżeli dany lokal znajduje się poza obszarem inwestycyjnym operatora, to podłączenie może kosztować nawet 3000 zł netto, a abonament być ponad czterokrotnie wyższy od tego, który widnieje w standardowej ofercie. Jest to akurat jednostkowy przykład podany Mariana Szutiaka z Telepolis, który pokazuje kosztowność takiego przedsięwzięcia. Z kolei firma Opticalnet z Oławy ogłosiła ostatnio plany inwestycji światłowodowej w gminie Czernica. Projekt ma objąć osiedla domów jednorodzinnych, które nie zostały podłączone do sieci światłowodowej Orange budowanej na obszarze projektu POPC.

Ile kosztuje podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego?

Marka OpticalNet powstała jako odpowiedź na zapytania osób chcących podłączyć do swoich domów światłowód. Projekt jest obecnie w fazie wstępnej i realizują go firmy Optical Network i VISTEL. Wykonane analizy pokazują, że realizacja konkretnej inwestycji będzie możliwa, jeżeli na danym znajdzie się chętnych na około 80 przyłączy. Osoby, które zdecydują się na korzystanie z usług, muszą ponieść następujące koszty:

  • przyłącze do granicy działki: 1000 zł netto,
  • instalacja do lokalu: 400 zł netto,
  • instalacja gniazda abonenckiego: 50 zł netto,
  • urządzenie abonenckie: od 100 do 300 zł netto,
  • abonament:
    • 89 zł brutto za łącze 300 Mb/s,
    • 109 zł brutto za łącze 600 Mb/s.

Oferta nie należy do najtańszych na rynku. Jednak trzeba pamiętać, że uwzględnia ona wysokie koszty związane z budową sieci światłowodowej w miejscach, gdzie operator nie może liczyć na zbyt wielu klientów.

Przeczytaj również: Mieszkańcy małych miejscowości nie chcą słupów światłowodowych

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.