W weekend pojawiły się doniesienia, że starsze smartfony Huawei, które były jeszcze certyfikowane przez Google, będą “do wyrzucenia”. Chodzi tutaj o wygaśnięcie tymczasowej licencji na współpracę z Google. Po krótkim milczeniu przedstawiciele Huawei postanowili zabrać w tej sprawie głos i wydali uspokajacie klientów oświadczenie.

Cała afera związana ze smartfonami Huawei zaczęła się w maju zeszłego roku. Dowiedzieliśmy się wtedy, że Departament Handlu Stanów Zjednoczony wprowadził zakaz współpracy amerykańskich firm z Huawei. Jednak zaraz po tym pojawiły się pierwsze tymczasowe pozwolenia na handel z chińskim gigantem. Przez długi czas były one przedłużane. Jednak to, które dotyczyło Google i pozwalało utrzymanie wsparcie dla wcześniej certyfikowanych smartfonów, wygasło 13 sierpnia tego roku. Dlatego też w sieci pojawiły się spekulacje, że zabieg ten odcina Huawei od aktualizacji Androida. Jednak nie miały one nic wspólnego z rzeczywistością, ponieważ, jak przypomniał Huawei, istnieje coś takiego Android Open Source Project, z którego efektów firma może korzystać bez podpisywania umowy z Google. W przesłanym w tej sprawie oświadczeniu prasowym czytamy:

Huawei ma dostęp do aktualizacji systemowych i poprawek bezpieczeństwa od Android poprzez Android Open Source Project. Będziemy aktywnie wdrażać nowe aktualizacje oprogramowania, poprawki systemowe i poprawki błędów, zapewniając jednocześnie kompatybilność i ciągłość działania urządzeń. Od 16 maja 2019 roku Huawei wydawał poprawki bezpieczeństwa dla ponad 200 modeli. Częstotliwość wydawania poprawek jest na takim samym poziomie, jak w przypadku całej branży. Plan aktualizacji bezpieczeństwa dla modeli Huawei jest dostępny na stronie internetowej: https://consumer.huawei.com/en/support/bulletin/

Niepewny los aplikacji i usług Google na starszych smartfonach Huawei

Sankcje nałożone ze strony Stanów Zjednoczonych nie mają żadnego wpływu na funkcjonowanie oraz wsparcie smartfonów, które pojawiły się w sklepach bez usług Google. Jednak na rynku znajduje się sporo starszych modeli, które posiadają oficjalne wsparcie giganta z Mountain View. Dlatego też to posiadacze tych konkretnych smartfonów mogą mieć obawy z potencjalną utratą aktualizacji. Jednak, jak zapewnia Huawei, nic takiego nie będzie miało miejsca.

Użytkownicy urządzeń Huawei starszej generacji, działających w oparciu o Google Mobile Services, mają niezmiennie dostęp do sklepu Google Play, z którego mogą pobierać aplikacje i aktualizacje. Działanie aplikacji bazujących na GMS również pozostaje bez zmian.

Dlatego też, jeżeli posiadacie smartfon Huawei bazujący na GMS (Google Mobile Services), to nie powinniście obawiać się, że Wasze ulubione aplikacje przestaną nagle działać. Żeby tak się stało, to Huawei musiałoby wypuścić aktualizację niezgodną z wydanym wcześniej przez Google certyfikatem. Przy czym miałoby to wpływ tylko na te aplikacje, które do poprawnego działania wymagają certyfikacji Play Protect.

Jeżeli chcecie sprawdzić status certyfikacji Play Protect, to możecie skorzystajć tej instrukcji.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.