Czekaliśmy na to bardzo długo. Nareszcie w Polsce coraz głośniej mówi się o sieciach 5G. Nowa generacja sieci komórkowych już dawno temu wyszła z laboratoriów i jest testowana na całym świecie. Również w Polsce. Jednak same testy nie sprawią, że nowa technologia sama z siebie trafi pod nasze strzechy. Najpierw musimy zmienić przepisy, które hamują rozwój 5G w naszym kraju.

Polska z większymi limitami PEM

W Polsce obowiązują jedne z najbardziej rygorystycznych przepisów, które określają dopuszczalny poziom pól elektromagnetycznych w miejscach dostępnych dla ludzi. Teoretycznie przepisy te powinny mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Tak jednak nie jest. W praktyce mamy do czynienia z sytuacją, w której prawo ogranicza tempo rozwoju sieci komórkowych oraz wdrażania nowych technologi. Ministerstwo Cyfryzacji już od pewnego czasu zaznaczało, że Polacy nie mają co liczyć na szybkie powstanie sieci 5G, jeśli normy PEM nie zostaną podnoszone. Jednak nikt do tej pory nie zaproponował nowych wartości. Milczenie to przerwał Marek Zagórski, obecny minister cyfryzacji. Resort zamierza podwyższyć dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego do połowy norm obowiązujących w większości krajów europejskich. Oprócz tego ministerstwo planuje budowę systemu monitorowania, który da gwarancję, że nikt nie przekracza obowiązujących poziomów.

WordPress 5

Pojawił się WordPress 5.0

Jestem ciekaw tego, jakby wyglądał współczesny Internet, gdyby nie WordPress. Dlaczego? Bez największych wątpliwości jest to obecnie jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych systemów zarządzania treścią. Całe multum wtyczek i szablonów sprawiają, że tworzenie stron internetowych nigdy nie było tak proste, jak teraz. Dlatego powinniście wiedzieć, że niedawno ukazała się nowa wersja tego narzędzia. WordPress 5.0 powstawał dość długo. Efektem tych prac jest nowy edytor nazwany Gutenberg. Pozwala on na tworzenie podstron i wpisów na blogach za pomocą bloków. Przy czym każdy z nich – zawierający tekst, obraz, plik audio czy wideo, galerię, listę, cytat czy inne media – może zostać umieszczony dowolnie względem pozostałych bloków. Muszę przyznać, że taki sposób tworzenia treści, przypadł mi do gustu. Potrzebowałem krótkiej chwili, żeby przyzwyczaić się do nowego edytora. W żadnym wypadku nie zamierzam wracać do edytora klasycznego. Jeśli jednak nie lubicie nowości, to nie macie się czego obawiać. WordPress będzie go wspierać w postaci wtyczki do przynajmniej 2022 roku.

PW-Sat2

Satelita polskich studentów (PW-Sat2) lata już w kosmosie

Polscy studenci są bardzo ambitni. Warszawskim żakom udało się dokonać czegoś, czym może pochwalić się mało kto. W zeszłym tygodniu rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła w kosmos polskiego satelitę PW-Sat2. Najwięcej dumy sprawia fakt, że satelita ten został zaprojektowany przez studentów. Głównym celem misji jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego, który w przyszłości powinien przyczynić się do znacznego zmniejszenia ilości kosmicznych śmieci. Jednak zostanie on rozwinięty dopiero 40 dnia lotu. Do tego czasu satelita PW-Sat2 robi zdjęcia Ziemi za pomocą zainstalowanych na pokładzie kamer. Przesyłane są one do stacji naziemnych. Komunikacja z satelitą odbywa się na pasmach amatorskich 2 m (150 MHz) i 70 cm (435 MHz). Dane wysyłane są na Ziemię z prędkością 1200 bit/s (wartość domyślna) lub 9600 bit/s. Nie jest to dużo, ale w zupełności wystarcza do odbioru danych telemetrycznych i wykonanych zdjęć.

Intel Core i9

Intel może zrezygnować ze zintegrowanych GPU w nowych procesorach

Zintegrowane karty graficzne nie są demonami szybkości, ale w zupełności wystarczają do codziennych zadań. Obecnie bez problemu radzą sobie one z odtwarzaniem filmów, pracą w programach graficznych, a nawet podołają mniej wymagającym grom. Jednak mało kto kupuje najbardziej wydajne procesory z myślą o używaniu zintegrowanego GPU. Dlatego Intel rozważa wypuszczenie serii procesorów, które będą pozbawione tego udogodnienia. W pierwszej kolejności mają być to modele i9-9900KF, i7-9700KF, i5-9600KF, i5-9400F oraz i3-9350KF. Procesory z literą “F” mają być nieco tańsze od pełnowartościowych egzemplarzy. Dlaczego Intel rozważa taki krok? Najprawdopodobniej “niebiescy” mają dość sporo odpadów produkcyjnych, w których nie działa jedynie zintegrowana karta graficzna. Zamiast poddać je procesowi recyklingu, lepiej jest je sprzedać.

oneplus 6t

OnePlus z modemem 5G będzie dużo droższy od modelu 4G LTE

Nowinki technologiczne nie należą do tanich rzeczy. Mogliśmy się spodziewać tego, że pierwsze smartfony z obsługą sieci 5G będą drogie. Jednak każdy z nas liczył na to, że chińscy producenci uratują rynek i zaproponują tanie urządzenia z nowoczesnymi modemami. Niestety tak nie będzie. Szef OnePlus zdradził ostatnio ile będziemy musieli dopłacić za chęć posiadania nowoczesnego smartfona. “Zabójca flagowców” z modemem 5G (oraz chipsetem Snapdragon 855) będzie aż o 200 – 300 dolarów droższy od standardowego wariantu 4G LTE. Zważywszy na to, że najtańszy wariant OnePlus 6T kosztował 549 dolarów, mówimy tutaj o około 45% “podwyżce”. Być może tak wysoka cena wynika również z tego, że Chińczycy chcą zaprezentować pierwszego smartfona 5G w Europie. Oznacza to konieczność zakupu chipsetów z jednej z pierwszych dostaw Qualcomma. Pozostaje nam liczyć na to, że Qualcomm po pewnym czasie obniży swoje ceny i więcej producentów zdecyduje się na zamówienie nowych układów.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.