Testy 5G w Polsce ruszyły pełną parą. Orange cały czas testuje stację bazową Huawei w Gliwach, a T-Mobile uruchomiło testową sieć 5G w Warszawie. Sprawiło to, że Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczął ostatnio otrzymać dużą ilość zapytań dotyczących 5G. Dlatego UKE podsumowało obecny stan wdrażania sieci nowej generacji w Polsce. Nie jest źle. Urząd wydał licencje na testowanie 5G w 8 polskich miastach.

T-Mobile Polska wystartowało z testami 5G na szeroką skalę. Oprócz uruchomienia nadajników operator otworzył również #5G_LAB. Jest to nowoczesne centrum, które pokazuje potencjalne zastosowania nowej technologii. Mieści się ono w Warszawie na Placu Defilad, od strony ul Marszałkowskiej. #5G_LAB otwarte jest 7 dni w tygodniu do 31 grudnia w godzinach od 10:00 do 21:00. Wstęp jest bezpłatny, więc każdy zainteresowany może zobaczyć czym to 5G faktycznie będzie. Jednak nie tylko T-Mobile testuje w Polsce sieć nowej generacji. UKE wydało również stosowne pozwolenia dla czterech innych podmiotów, są to Orange Polska, Nokia, Ericsson oraz Politechnika Łódzka.

5 stacji bazowych 5G w Warszawie to dopiero początek

Pierwsza testowa sieć 5G T-Mobile działa w oparciu o 5 stacji bazowych znajdujących się w centrum Warszawy. Jednak operator posiada pozwolenia na 15 lokalizacji. W każdej z nich może korzystać z częstotliwości w zakresie 3500 MHz – 3600 MHz. Dokładnie ten sam 100 MHz blok dostępny jest w 5 lokalizacjach w Katowicach. Natomiast w Kazimierzu Dolnym T-Mobile Polska może uruchomić 3 stacje bazowe 5G pracujące w bloku 95 MHz od 3485 MHz do 3580 MHz. Pozwolenia są ważne do 23 września 2019 roku.

Udostępniona przez UKE prezentacja pokazuje, że 5G może być testowane w 8 polskich miastach, tj. w Krakowie, Sopocie, Gliwicach, Koszalinie, Warszawie, Katowicach, Kazimierzu Dolnym i Łodzi. Wydane pozwolenia dotyczą wszystkich nowych pasm częstotliwości: 700 MHz, 3,4 – 3,8 GHz oraz 27 GHz.

Źródło: TELKO.in, UKE

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.