Uwielbiam muzykę i filmy na żądanie. Stosunkowo fajnie zaprogramowany mechanizm umożliwiający użytkownikom słuchanie i oglądanie czego chcą i kiedy w chmurze, bez trzymania śmietnika na dysku. Niestety, ale takie mechanizmy w Polsce to marzenie użytkowników i do niedawna niespełnione. Jesteśmy w tej kwestii daleko za ludźmi pierwotnymi. Wygląda na to, że niedługo może się to zmienić. Mam tylko nadzieje, że “niedługo” nie okaże się wiecznością. 

netflix-w-polsce-650x373

Jeżeli przejrzymy polski rynek VOD to owszem, usług jest trochę, ale raczej powodują u użytkowników obrzydzenie niż przyjemność korzystania. aplikacje wołają o pomstę do nieba, a jakoś zakrawa o czasu Neostrady 128. Wiele osób w naszym kraju dość mocno napaliło się na Netflixa. Jest to platforma strumieniona dostępna w Stanach. Mają piękną bazę świeżutkich, jak owoce z targu filmów. Jaki jest jej minus? Na dzień dzisiejszy jest niedostępną w naszym kraju. Nic nowego. U nas zawsze jest jakiś problem z tego typu treściami. Swojego czasu zabroniono korzystania z mojego ukochanego programu online do wybierania utworów po guście muzycznym, czyli Pandory. Owszem, mamy teraz Spotify, ale dla mnie Pandora była i będzie numerem jeden – zawsze!

Ile kosztuje Amerykanów przyjemność korzystania z Netflixa za oceanem? Zapewne myślicie, że dużo. Zdziwicie się. Jedyne 8$ miesięcznie!!! Wygląda to wręcz, jak komedia przy każdych 10 PLN wydanym na każdy film w naszych rodowych VOD. Czy my Polacy naprawdę jesteśmy takimi sknerami i na wszystkim próbujemy się dorobić na siłę?

Są oczywiście użytkownicy, którzy korzystają już teraz z Netfixa w naszym kraju, ale jest to może… nie do końca legalne. Wymaga to obejście zabezpieczeń regionalnych: tunela proxy lub VPN do serwera postawionego w kraju, gdzie Netflix jest legalny. Jest to dość uciążliwe i powodu nie raz nie dwa obniżenie przepustowości z jakiej korzystamy z usługi.

NetflixLangPL-650x365

Jest jednak nadzieja, że Netflix niedługo pojawi się w naszym kraju legalnie. Taka informacja znalazła się ostatnio na stronie serwisu. W serwisie już zaczęły się pojawiać napisy w polskiej wersji językowej, co znaczy, że informacja nie jest tylko plotką. Mamy też już własne przekierowanie 🙂

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 20.08.2015 161600.bmp

  • netflix.pl —> https://www.netflix.com/pl/

Niby domena ta ma trochę lat, ale możemy przecież zrobić Netflixowi małą infiltrację – już to umiemy. Sprawdzamy domenę narzędziem typu Whois. Nie ważnie, czy zrobimy to z systemu, czy ze strony WWW. Interesuje nas wpis: last modification.

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 20.08.2015 161811.bmp

Jak widać, ostatnia modyfikacja w domenie wprowadzona była 2015.07.15 😉 Czyżby nastały dobre czasy dla naszego kraju i telewizję tradycyjną włożymy do kosza? Ludzie nie zrezygnują z tradycyjnej TV tak szybko. Zwłaszcza, że spójrzmy prawdzie w oczy – to Polska. Na pewno nie możemy nawet marzyć o cenach w stylu 8$ miesięcznie za usługę. Zostaje jeszcze sprawa dystrybucji polskich materiałów w Netflixie. Producenci Polskich produkcji zawsze lubią się kłocić o ceny i uważają, że ich filmy/seriale są warte więcej niż są in real. Ale prawda jest taka, no nie ukrywajmy – chyba mało kto ogląda Polskie filmy 😉