Netflix zyskał miano najpopularniejszego serwisu VoD na świecie dzięki bogatej bibliotece filmów i seriali, która dostępna jest za rozsądną cenę. Problem tylko w tym, że stwierdzenie to jest prawdziwe tylko w kontekście mieszkańców kilku krajów (głównie Stanów Zjednoczonych). Dlatego serwis Comparitech porównał ceny abonamentu Netflixa w poszczególnych krajach i odniósł je do ilości dostępnego materiału. Niestety Polska nie wypada w tym zestawieniu korzystnie.

Czy Netflix jest tanią usługą? Wszystko zależy od przyjętych kryteriów oceny oraz kraju zamieszkania. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jeden z największych contentów tego serwisu VoD jest udostępniany głównie mieszkańcom USA. Natomiast mieszkańcy innych krajów opłacający tak samo wysoką subskrypcję otrzymują znacznie mniej materiałów do oglądania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Netflix ma jeszcze dużo do nadrobienie w kwestii filmów i seriali udostępnianym widzom z Polski. Na szczęście większość dostępnych dla nas pozycji posiada ścieżkę dźwiękową w polskiej wersji językowej oraz napisy. Kiedy Netflix startował w Polsce (tj. w styczniu 2016 roku), sytuacja wyglądała dużo gorzej. Jednak nie mamy jeszcze powodów do radości. Na początek przyjrzyjmy się, jak kształtują się ceny za podstawowy abonament Netflixa w poszczególnych krajach. W Polsce płacimy 34 zł za plan podstawowy, co przelicza się na 9,33 USD. Więcej od nas płacą tylko mieszkańcy Norwegi i Szwecji.

Netflix cena

Netflix nie uzależnia wysokości abonamentu od ilości dostępnych tytułów

Wydawałoby się logiczne, gdyby Netflix chociaż częściowo uzależnił wysokość abonamentu od ilości udostępnianego materiału. Nic z tego. Mieszkańcy USA mają dostęp do 5 746 tytułów, za które płacą 8 dolarów. U nas abonament jest o 16,8% wyższy, a mamy dostęp do 2 965 pozycji. Czy jest w tym jakaś sprawiedliwość?

Netflix mapa

Jedak nie mamy najgorzej. Średni koszt (w skali świata) za 1 tytuł wynosi 0,0023 USD. Najtaniej jest w Japonii, gdzie przy abonamencie równowartości 5,86 USD otrzymuje się 5 986 tytułów, co daje 0,0010 USD (jedna dziesiąta centa) za pozycję. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych płacą 0,0014 USD za tytuł. Natomiast w Polsce kwota ta wynosi 0,0031 USD. Drożej jest tylko w Norwegi, gdzie abonament wynosi 10,95 USD, a dostępna baza obejmuje zaledwie 3 318 pozycji, co daje kwotę 0,0033 USD za tytuł. Skąd te różnice? Centrum pomocy Netflixa tłumaczy to w następujący sposób:

“Dlaczego film, serial lub program jest dostępny w jednym kraju, lecz nie w innym?”

Istnieje wiele powodów, dla których film, serial lub program może być dostępny w jednym kraju, lecz nie w innym, np.:

Lokalne preferencje
Staramy się kształtować nasz serwis w zależności od regionu. Na przykład niektóre filmy, seriale i programy popularne wśród naszych abonentów w USA mogą nie być atrakcyjne dla użytkowników z Wielkiej Brytanii, mimo że w obu regionach używany jest język angielski.

Wielu właścicieli praw
Regionalne prawa do filmu, serialu lub programu mogą należeć do więcej niż jednego studia lub dystrybutora. Możemy na przykład podpisać umowę z dystrybutorem na wyświetlanie amerykańskiego filmu w Ameryce Łacińskiej przed podpisaniem umowy ze studiem, które wyprodukowało film w celu dystrybucji w USA.

Brak dostępnych praw dla regionu
Czasami film, serial lub program po prostu nie jest dostępny w danym regionie. Nie możemy zakupić licencji na film, serial lub program dla określonego regionu, jeśli nikt jej nie sprzedaje.

Źródło: Comparitech

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.