Produkty Apple zawsze były lekko w tyle w porównaniu za smartfonami z Androidem, które jako pierwsze dostawały modemy LTE nowej klasy. Na szczęście inżynierom z Cupertino udało się dogonić konkurencję w kwestii technologi używanych do łączności bezprzewodowej. Nowy iPhone XS został wyposażony w wysokiej klasy modem LTE, który wspiera technologie używane przez sieci LTE Advanced Pro. Niestety “budżetowy” iPhone XR dalej pozostaje w tyle za flagowcami w Androidzie. Na czym polegają różnice?

Zacznijmy może od tego, jak zaawansowany modem LTE posiada zeszłoroczny iPhone X. Posiada on chipset, który klasyfikowany jest jako urządzenie LTE kategorii 12. Oznacza to, że iPhone X obsługuję agregację 3 pasm częstotliwości, modulację 256 QAM oraz MIMO 2×2. Przekłada się to na maksymalną teoretyczną prędkość pobierania danych na poziomie 600 Mbit/s. Szczerze mówiąc, nie była to wtedy żadna rewelacja. To samo oferował wydany półtora roku wcześniej Samsung Galaxy S7, w którym aktywacja modulacji 256 QAM odbywała się poprzez instalację jednej z aktualizacji.

iPhone XR

O modemie LTE w iPhone XR nie wiemy zbyt wiele

Apple nie kwapi się do podawania zbyt wielu szczegółów w publikowanej przez siebie specyfikacji technicznej. Na temat iPhone XR wiemy tylko tyle, że posiada on modem LTE Advanced. W praktyce oznacza to, że ma on najprawdopodobniej takie same możliwości jak układ zamontowany w iPhone X. Być może Apple pokusiło się o zwiększenie liczby agregowanych pasm radiowych z 3 do 4. W takim przypadku modem w iPhone XS pozwalałby na pobieranie danych z prędkością do 800 Mbit/s.

iPhone XS

iPhone XS i iPhone XS Max mają modem LTE klasy 1 Gbit/s

Apple zdecydowało się na implementację obsługi wszystkich najważniejszych technologi, które są używane przez amerykańskich operatorów. Nowe iPhone’y posiadają anteny MIMO 4×4, które pozwalają na szybszą transmisję danych oraz poprawiają jakość połączenia przy niskim poziomie sygnału. Jednak, żeby skorzystać z zalet tego rozwiązania, to trzeba znajdować się w zasięgu stacji bazowej z antenami MIMO 4×4. Na szczęście są one coraz popularniejsze nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie. Kolejną techniką, która znacznie przyspiesza mobilny Internet, jest technologia LAA (Licensed Assisted Access). Technika ta pozwala operatorom na używanie technologi LTE w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz (to samo, na którym działają sieci Wi-Fi). Dzięki temu iPhone XS i iPhone XS Max mogą pobierać dane dużo szybciej niż iPhone X. Pierwsze testy, które zostały wykonane w sieciach amerykańskich operatorów, pokazują ponad dwa razy szybsze transmisje danych.

iPhone XS speed test

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.