Usługa Netflix dostępna jest w Polsce już od ponad roku. Co prawda nie jest ona tak popularna, jak Spotify, ale wszystko jeszcze przed nami. Biblioteka filmów dostępna w naszym kraju się powiększa, a w międzyczasie Netflix cały czas usprawnia swoje rozwiązania techniczne. Od niedawna można już testować tę usługę w jakości 4K na komputerach PC z kartami graficznymi firmy Nvidia. Do tej pory przywilej ten mieli tylko posiadacze komputerów z procesorami Intel Kaby Lake.

Usługa Netflix w jakości 4K dostępna jest już od dłuższego czasu, ale była ona przeznaczona głównie dla osób korzystających z aplikacji na swoich telewizorach. Ewentualnie można było skorzystać z konsoli Sony PlayStation 4 Pro lub Xbox One S. Dokładna lista urządzeń, które do tej pory wspierały streaming 4K dostępna jest na stronie Netflixa. Jednak problem zawsze był z osobami, które chciały obejrzeć sobie jakiś film na komputerze. Niestety, tutaj jest problem nawet z rozdzielczością 1080p, która wspierana jest tylko dla przeglądarek Microsoftu oraz Safari. Nie wiem, czy Netflix zamierza coś z tym faktem zrobić, bo zmiany jak na razie dotyczą tylko rozdzielczości 4K UHD.

Netflix 4K działa na kartach Nvidia korzystających z architektury Pascal.

Niestety, nie mam tutaj dobrej wiadomości dla zwolenników wolnego oprogramowania. Nowa funkcja dostępna jest na razie tylko w ramach testów Windows Insider, gdzie udostępnione zostały sterowniki w wersji 381.74. Z przeglądarkami również nie wygląda to ciekawie. Netflix 4K działa na komputerach z Windows 10 tylko i wyłącznie pod przeglądarką Edge lub za pośrednictwem aplikacji Netflix zainstalowanej z Windows Store. Jeżeli chodzi o karty graficzne, to trzeba uzbroić przynajmniej w GeForce GTX 1050 z 3 GB pamięci. Kluczową rolę odgrywa również monitor, który musi wspierać HDCP 2.2. Przy czym uważać muszą tutaj posiadacze dwóch monitorów. Jeżeli posiadacie jeden monitor HDCP 2.2, a drugi HDCP 1.x, to Netflix nie wyświetli obrazu w jakości 4K.

Netflix 4K tabela

Problem będą mieli również posiadacze kart podłączonych w konfiguracji SLI. Niestety, ale w takim przypadku Netflix nie będzie działał w jakości 4K. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że uniedogodnienia te zostaną rozwiązane przed wydaniem nowych sterowników do wersji stabilnej Windows 10.

Źródło: Nvidia

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.