Ostatnio powstały w Polsce pierwsze stacje bazowe, które zamiast szpecić krajobraz, wpisują się w widok, który mamy za oknem. Play wybudował pierwszy w naszym kraju maszt imitujący drzewo. Cała konstrukcja ma aż 52 metry wysokości. Z kolei T-Mobile postawił przed swoją siedzibą w Warszawie nowocześnie wyglądający nadajnik niedużej mocy (tzw. mikrokomórka).

Osoby protestujące przeciwko budowie nowych stacji bazowych często podnoszą argument szpecenia krajobrazu. Dlatego też operatorzy zaczęli się interesować rozwiązaniami, które pozwalają na budowę nierzucających się w oczy masztów telekomunikacyjnych. Przy czym nie chodzi tutaj o ich ukrywanie, bo każda tego typu inwestycja wymaga stosownych pozwoleń. Tak właśnie było w przypadku 52-metrowego masztu sieci Play. W budowie pomogła firma AB TRANS. Inwestycja miała miejsce na obszarze chronionym, jakim jest Roztoczańskiego Parku Narodowego. Anteny zawisły na 52-metrowym maszcie umieszczonym na szczycie Góry Marchwianego. Dzięki temu promienniki ukryte w koronie do złudzenia przypominającej sosnę zapewniają niezbędną łączność mieszkańcom okolicznych miejscowości i turystom.

stacja bazowa sosna

Niskie stacje bazowe również mogą być ładne

Wysokie konstrukcje powstają głównie po to, żeby łatać tzw. białe plamy, gdzie nie było do tej pory zasięgu. Z kolei w miejscach, gdzie występują problemy z jakością świadczonych usług, operatorzy inwestują w rozwiązanie zwiększające pojemność sieci. Należą do nich również mikrokomórki tworzone ze stacji bazowych z nisko zawieszonymi antenami. Przykładem takiej konstrukcji jest stacja bazowa T-Mobile umieszczona przed siedzibą główną operatora w Warszawie. Konstrukcja ma 6 metrów wysokości i obsługuje LTE w paśmie 2600 MHz. Oprócz tego stacja bazowe jest wyposażona w czujniki monitorujące temperaturę, wilgotność i jakość powietrza.

T-Mobile stacja bazowa

Inną konstrukcję typu small cell postawił w Warszawie również Emitel. Niestety nie znamy żadnych szczegółów technicznych dotyczących tej inwestycji.

Z kolei już w zeszłym roku Ericsson uruchomił w Pile pierwszą stację bazową typu Zero Site, która jest jednocześnie lampą uliczną.

Źródło: AB Trans, T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.