INEA zyskała kolejnego partnera, który będzie korzystał z infrastruktury światłowodowej operatora. Wcześniej podobne umowy działające w modelu hurtowego dostępu do internetu BSA podpisali z wielkopolską firmą Orange i T-Mobile. Teraz do grona partnerów INEA dołączył dostawca gigabitowego internetu UPC. Dla klientów końcowych jest to bardzo dobra wiadomość.

Umowy hurtowego dostępu do internetu BSA (Bitstream Access) zwiększają konkurencyjność na rynku telekomunikacyjnym. Dzięki podpisywanym porozumieniom operatorzy nie muszą budować infrastruktury tam, gdzie zrobił to już wcześniej inny operator i spełnia ona określone wymogi techniczne. Z kolei firma, która zainwestowała w budowę własnej infrastruktury, może zarabiać nie tylko na świadczeniu własnych usług, ale również na dzierżawie łączy. Natomiast klienci nie są skazani na jednego operatora i mogą wybierać pomiędzy kilkoma dostawcami. Dzięki temu tam, gdzie dochodzą łącza światłowodowe INEA, będą w niedalekim czasie dostępne usługi również od Orange, T-Mobile i UPC. Orange podpisało stosowną umowę z INEA już w sierpniu 2018 roku. T-Mobile zrobił to niecałe dwa tygodnie temu. Natomiast UPC zrobiło to trzy dni temu.

UPC będzie świadczyć usługi na infrastrukturze INEA wybudowanej w ramach programu POPC

18 grudnia tego roku obaj operatorzy podpisali umowę dotyczącą świadczenie usług hurtowych. Dzięki temu oferta UPC będzie dostępna tam, gdzie INEA wybudowała swoją infrastrukturę w ramach pierwszego i drugiego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

“UPC Polska, jako największy kablowy dostawca Internetu gigabitowego i cyfrowej rozrywki w Polsce od ponad dwóch dekad inwestuje w rozwój nowoczesnej infrastruktury internetowej, która dociera już do ponad 3,5 mln gospodarstw domowych. Naszą ambicją jest jednak dalszy rozwój zasięgu marki UPC i naszych cyfrowych usług. Współpraca z INEA to jeden ze sposobów realizacji tego celu i dotarcia z superszybkim Internetem, najlepiej zintegrowaną telewizyjną rozrywką i usługami mobilnymi UPC do kolejnych polskich rodzin” – Robert Redeleanu, prezes UPC Polska.

INEA również jest zadowolona z podpisanej umowy. Operator podkreślił również aspekt ekologiczny tego typu współpracy.

“To dla nas bardzo gorąca końcówka roku. INEA od blisko 3 lat realizuje strategię otwierania swojej sieci światłowodowej. Podpisana dziś umowa jest kolejnym, dużym krokiem w jej realizacji. Naszym zdaniem model otwartej infrastruktury światłowodowej zdefiniuje przyszłość telekomunikacji. Na tym rozwiązaniu zyskują przede wszystkim klienci, którzy mogą korzystać z ofert wielu dostawców usług telekomunikacyjnych. Co ważne, jest to też najlepszy sposób na wykorzystanie zasobów naszej planety” – Michał Bartkowiak, Wiceprezes INEA S.A.

Źródło: UPC

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.