W świecie gier komputerowych nasi rodacy stają się coraz popularniejsi na arenie międzynarodowej. Największym hitem eksportowym niewątpliwie jest doceniany przez graczy Wiedźmin 3, który pozwolił konkurować firmie CD Projekt RED z największymi studiami z całego świata. Warto jednak pamiętać, że gier komputerowych, które odniosły sukces nie tylko w Polsce, jest znacznie więcej.

Painkiller

W 2004 roku studio People Can Fly z Warszawy, założone przez Adriana Chmielarza, Andrzeja Poznańskiego oraz Michała Kosieradzkiego wydało grę Painkiller. Był to pierwszoosobowy shooter czerpiący garściami z takich tytułów jak Unreal Tournament, Doom oraz Quake. Główny bohater gry, Daniel Garner Painkiller trudził się eliminowaniem demonów zamieszkujących lochy i opuszczone zamki. Po śmierci, zamiast trafić przed sąd ostateczny, został wybrany na żołnierza niebiańskiej armii walczącej z istotami wysłanymi na Ziemię przez Lucyfera. Painkiller posiadał ciekawą liniową fabułę, a gracz do dyspozycji dostawał obfity ekwipunek z różnymi rodzajami broni. Tytuł ten zyskał niezwykłą popularność na całym świecie. W 2005 roku został wybrany przez organizację Cyberathlete Professional League na główną grę podczas zawodów esportowych CPL World Tour.

This War of Mine

W 2014 roku polskie studio 11 bit studios wydało grę This War of Mine. Tytuł ten opowiadał o wydarzeniach z lat 90-tych, które rozegrały się podczas oblężenia Sarajewa. Są one do dziś uznawane przez historyków za najbardziej krwawe oblężenie w historii powojennej Europy. W grze wcielamy się w cywilne ofiary wojny, które codzienne muszą walczyć o przetrwanie i dokonywać wyborów moralnych związanych ze zdobywaniem pożywienia, pomocy medycznej i miejsca na spokojne spędzenie nocy. Jest to gra akcji z gatunku survival. O popularności This War of Mine świadczą wyniki sprzedażowe. Koszt produkcji zwrócił się już w ciągu dwóch pierwszych dni od premiery. W 2015 roku gra dostała nagrodę publiczności w plebiscycie Independent Games Festival, odbywającym się w San Francisco od 1998 roku.

This War of Mine

Dying Light

O tym tytule słyszał chyba każdy gracz na całym świecie. Dying Light stworzony w 2014 roku przez wrocławskie studio Techland jest klasycznym przedstawicielem gatunku survival horror z otwartym światem, w którym gracz wciela się w rolę agenta Kyle’a Crane’a, mającego za zadanie walczyć z zombie. Prawie cała ludność Harran (inspirowanego miastem Rio de Janeiro) została zainfekowana nieznaną bakterią, która zmienia ich w żywe trupy. Walczyć możemy przy pomocy broni palnej, łuku, noży, maczety, ale również metalowej rurki, kija bejsbolowego czy siekiery. W 2015 roku tytuł ten otrzymał aż trzy nagrody podczas Global Game Awards: pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy system kooperacji”, drugie miejsce w kategorii „Najlepsza gra-horror” oraz drugie miejsce w kategorii „Najlepsza akcja”.

Layers of Fear

Layers of Fear jest pierwszoosobowym horrorem stworzonym w 2016 roku przez studio Bloober Team z Krakowa. Gracz wciela się w rolę artysty żyjącego w XIX wieku, który codziennie musi borykać się z problemami psychicznymi. Zgromadzone w jego rezydencji dzieła z czasem pozwolą nam na zrozumienie źródła obłędu malarza. Szczególnie doceniana przez graczy z całego świata jest ścieżka dźwiękowa, która została idealnie dobrana do klimatu gry. Podobnie jak w przypadku This War of Mine, już w pierwszych dniach sprzedaży Layers of Fear zwróciły się koszty jej produkcji.

Zaginięcie Ethana Carthera

Stworzone w 2014 roku przez studio The Astronauts, którego założycielem jest Adrian Chmielarz, jeden z producentów Painkiller, Zaginięcie Ethana Carthera szczególnie docenione przez graczy było za oprawę audiowizualną. Gra opowiada o zagadce zaginięcia tytułowego bohatera, która przez wiele lat nie została przez nikogo rozwiązania. Główny bohater, detektyw Paul Prospero, przemierza dolinę Creek Valley i próbuje wpaść na trop dziecka. Zaginięcie Ethana Carthera charakteryzuje się otwartym światem i nieliniową fabułą. Tytuł ten w 2015 roku zdobył nagrodę British Academy Games Awards w kategorii „Najbardziej innowacyjna gra”. Dystrybutor przez pierwsze trzy miesiące sprzedał aż 100 tysięcy kopii gry na całym świecie.

Sniper: Ghost Warrior

Gra Sniper: Ghost Warrior to przedstawiciel strzelanek pierwszoosobowych stworzony przez studio City Interactive z Warszawy. Gracz wciela się w sierżanta Tylera Wellsa, który musi wykonać szereg misji, mających na celu pomaganie rebeliantom, którzy chcą odzyskać demokratyczną władzę w państwie Isla Trueno. Mimo pierwszych bardzo nieprzychylnych opinii recenzentów, którzy krytykowali między innymi słabą fabułę oraz wysoki poziom trudności niektórych misji, tytuł ten odniósł bardzo duży sukces sprzedażowy. Już po roku dystrybutor mógł się pochwalić aż dwoma milionami sprzedanych kopii, a w 2013 roku liczba ta zwiększyła się do niespełna czterech milionów.

Sniper: Ghost Warrior

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Zestawienie musi kończyć najpopularniejsza gra stworzona przez Polaków, wspomniana już we wstępie. Wiedźmin 3: Dziki Gon niewątpliwie może być uznany za przepustkę studia CD Projekt RED na arenę międzynarodową. Jest to wydana w 2015 roku kontynuacja serii Wiedźmin, bazującej na twórczości Andrzeja Sapkowskiego, który jest twórcą uniwersum wiedźmina. Opowiada ona o wojowniku Geralcie z Rivii, który po wielu latach odzyskuje pamięć i postanawia odnaleźć swoich bliskich. Jest to tytuł fabularny z otwartym światem, w którym gracz steruje postacią z trzeciej osoby. Wiedźmin 3: Dziki Gon otrzymał sporo wyróżnień i nagród w konkursach na całym świecie. Został doceniony między innymi podczas targów E3 w 2013 i 2014 roku oraz na gali Game Awards. Dodatek do gry Krew i wino dostał nagrodę w kategorii „Najlepsza gra RPG” podczas gali Game Awards w 2016 roku.