League of Legends to tytuł, który znają niemal wszyscy gracze, a także osoby zupełnie niezwiązane z gamingiem. Gra cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na wiele czynników – kulisy jej sukcesu są naprawdę interesujące. Przyjrzyjmy się poszczególnym aspektom rozgrywki i samego projektu tego niezwykle popularnego tytułu. Co sprawia, że stosunkowo prosty pomysł wciąż angażuje wielotysięczne rzesze fanów, i to na kilka różnych sposobów?

League of Legends to przede wszystkim społeczność

Nie da się ukryć, że jednym z największych walorów League of Legends jest społeczność gry. Tytuł jest popularny wśród graczy z każdego pokolenia. Mówi się nawet, że od „Ligi” nie da się w pełni odciąć – jeśli nasi znajomi grają w ten tytuł, z chęcią po niego sięgniemy, nawet jeśli czujemy „zmęczenie materiału”. Społeczność League of Legends jest obecna nawet na różnego rodzaju konwentach fantasy. Liczni cosplayerzy i cosplayerki stanowią idealny dowód na to, że gra na stałe wpisała się w popkulturę XXI wieku.

Tytuł wiele zawdzięcza samej formie rozgrywki. To gra zespołowa, która pozwala nam na przetestowanie własnych limitów, poprowadzenie drużyny do zwycięstwa, a nawet stworzenie grupy, która będzie razem piąć się w górę rankingu. „LoL” to tytuł zorientowany stricte wokół PVP (player versus player), co naturalnie angażuje widownię i sprawia, że każda rozgrywka jest nieco inna.

Rola społeczności w rozwoju gry przejawia się także w mediach społecznościowych. YouTube i Twitch stanowią znaczny wkład w popularność tego tytułu, a także tworzenie nowych trendów w jego obszarze. Wokół gry rozwinęło się wiele internetowych wyzwań, poradników czy osobistości – w tym znanych streamerów.

League of Legends przyciąga fanów e-sportu

League of Legends to nie tylko społeczność zaangażowana w samo granie, YouTube’a czy Twitcha. To także ogromna liczba fanów wydarzeń e-sportowych. W naszym kraju działa dywizja e-sportowa o nazwie Ultraliga, która dostarczyła wielu wybitnych graczy na arenę międzynarodową. Polscy zawodnicy rywalizują między innymi w rozgrywkach League of Legends European Championship (LEC), w których bierze udział 10 najlepszych zespołów z całej Europy. Kilka z nich ma potem okazję sprawdzić się w rozgrywkach międzykontynentalnych, czyli World Championship. Tak zwane worldsy przyciągają uwagę fanów „Ligi” z całego świata, a ich widownia to miliony osób.

E-sport w League of Legends jest szczególnie istotny dla popularności tej gry w Polsce. Gwiazdy takie jak Jankos, Kikis, Puki Style, Vander, Czekolad i wiele innych osobistości to ludzie, którzy ukształtowali postrzeganie naszego kraju jako ojczyzny topowych graczy. Fani drużyn takich jak G2, Fnatic, MAD Lions, Rouge, TSM, Cloud9 i innych znanych na całym świecie organizacji dodatkowo napędzają popularność tego tytułu.

League of Legends budzi emocje – nie tylko te pozytywne!

Wiele można powiedzieć o pozytywach, jednak „LoL” to nie tylko gwiazdy, współpraca, ciężko pracujący na sukces gracze i zaangażowana publika na mediach społecznościowych. League of Legends jest grą znaną z toksyczności i wzbudzaniu w graczach zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji. Podczas rozgrywki możemy spotkać się z zachowaniami takimi jak trolling, flaming czy feeding.

Każdy tytuł, który budzi takie emocje, zdecydowanie zachęca graczy do powrotów – niezależnie od rodzaju tych emocji. Zdenerwowani po przegranej grze, w której nasz sojusznik zdradził swoją drużynę i na przykład celowo umierał, zaczniemy kolejną grę. League of Legends to emocjonalny rollercoaster, który skłania graczy do silnego angażowania swojej uwagi i potrafi wzbudzać skrajne uczucia. To jednak jedynie napęd dla kolejnych godzin przed ekranem. Ciężko ocenić, czy to dobry trend, jednak zdecydowanie warto mieć to na uwadze. To istotne zarówno z perspektywy gracza, jak i rodzica, który obserwuje u swojego dziecka zachowania potencjalnie związane z wzorcami z gier.

Próg wejścia jest dość wysoki, ale istnieje wiele sposobów na jego pokonanie

Od strony technicznej League of Legends jest dosyć skomplikowanym tytułem. Na tyle, by stworzyć wrażenie nieskończonej zawartości. Liczba zagrań, interakcji z mapą i bohaterami, a także różnych konfiguracji postaci w grze jest niesamowita. Do tego dochodzi indywidualne zachowanie poszczególnych graczy, które może znacząco wpłynąć na rozgrywkę. To wszystko sprawia, że gra się prawie nigdy nie nudzi – nawet pomimo dosyć niewielkiej liczby trybów.

Co ciekawe, próg wejścia w League of Legends jest dosyć duży jak na tytuł o takiej popularności. Jest to znacznie bardziej zawiła propozycja niż chociażby Minecraft, w którym większość rzeczy możemy wywnioskować przez intuicję. Trudności nowych graczy w „LoL” mają związek jednak wyłącznie z rozgrywką – sama gra jest dostępna zupełnie za darmo. Jest to prawdziwy model free-to-play, a jedyne płatne dodatki mają znaczenie wyłącznie kosmetyczne. W radzeniu sobie w początkowej fazie rozgrywki pomaga także spora różnorodność bohaterów. Możemy grać łatwymi postaciami lub tymi nieco trudniejszymi, a opanowanie jednej z nich daje nam start do dalszego rozwoju.

League of Legends nie ma rozbudowanych trybów – proste pomysły są najlepsze

Kolejną kwestią, która rzutuje na popularność gry, są proste systemy rozgrywki, które opierają się o zasady gatunku MOBA. Ten tryb zdobył spore uznanie jeszcze za czasów świetności Warcrafta III. To kolejny tytuł, który był często ogrywany w Polsce, co z pewnością mogło przyczynić się do stworzenia solidnych fundamentów pod popularność „LoL”.

Stałe tryby

Aktualnie rozgrywkę w League of Legends możemy odbywać w kilku trybach na stałe obecnych w kliencie gry:

  • Normal Draft – odbywa się na standardowej mapie Summoner’s Rift z trzema „alejami” (lanes). Wybór i banowanie postaci odbywa się w konkretnej kolejności. To sprawia, że mamy okazję dobrać odpowiednie kontry wobec przeciwników, a także postacie dobrze współpracujące z naszą drużyną.
  • Normal Blind – działa podobnie jak Normal Draft, jednak wszyscy dobierają postacie w jednym momencie. Nie ma możliwości zbanowania danej postaci lub doboru kontry – nie wiemy, co wybiera przeciwnik.
  • Ranked Draft (Solo/Duo) – tryb podobny do Normal Draft, który daje nam dostęp do rankingu. Gracze grający w Ranked Draft przydzielani są do odpowiednich dywizji, które odpowiadają ich umiejętnościom. Zwycięstwa pozwalają nam awansować do wyższych dywizji. Możemy grać samodzielnie lub w parze.
  • Ranked Draft (Flex) – tryb podobny do Ranked Draft (Solo/Duo), dający jednak dostęp do innej drabiny rankingowej. W ramach Flexów możemy grać nawet w piątkę, jako kompletna drużyna.
  • Aram – w tym trybie walczymy w jednej alejce, a postacie są nam przydzielane losowo. Tryb Aram nie obejmuje drabinki rankingowej; rozgrywka jest szybsza i bardziej dynamiczna.

Tryby sezonowe

Istnieją także tryby sezonowe, na przykład URF czy BLITZ, które urozmaicają rozgrywkę w trakcie konkretnych wydarzeń. Dawniej wśród domyślnych trybów gry był także Twisted Treeline, jednak został on usunięty ze względu na stosunkowo niską popularność. Gracze League of Legends mogą brać udział także w turniejach Clash – to szansa na zdobycie ciekawych nagród.

Jak widać, trybów jest dosyć niewiele. Gracze jednak bardzo rzadko narzekają na brak nowych trybów i innowacyjności. Oparte na braku zbędnych komplikacji podejście twórców gry sprawdza się zatem bardzo dobrze.

League of Legends ciągle ewoluuje i dostosowuje się do trendów

Gra świetnie wpasowuje się w aktualne trendy. Wydawca gry, Riot Games, doskonale radzi sobie z marketingiem i spieniężaniem swojego tytułu. Przez większość czasu League of Legends było jedynym tak rozwiniętym projektem tego studia. Dziś jednak sytuacja się nieco zmieniła.

League of Legends otwiera się na nowe możliwości, a promowana wszędzie gra Wild Rift to doskonały przykład. Smartfonowa MOBA z założenia nie jest najlepszym pomysłem – przeniesienie realiów League of Legends na telefony to ambitne przedsięwzięcie. Na pewno kilka osób zaczęło jednak grać w „LoL-a” właśnie ze względu na dostępność wariantu mobilnego. Choć dla wielu „oldschoolowych” graczy jest to nie do pomyślenia, to z perspektywy finansowej udostępnienie wersji na smartfony jest świetną decyzją.

Wśród osób, które analizują sukces League of Legends, pojawiają się jednak głosy krytyki względem uzależniającego charakteru tytułu. Często pojawia się pytanie, czy chodzi faktycznie o ewolucję, czy raczej o skuteczne wciąganie graczy w świat Summoner’s Rift. Trzeba przyznać, że moc do wciągania graczy w rozgrywkę to zarówno zaleta, jak i dość niepokojąca wada. Ma to także silny związek ze wspomnianymi wcześniej emocjami, na które możemy liczyć podczas rywalizacji w świecie „Ligi”.

League of Legends to także interesująca historia

Tak zwany lore odgrywa ogromną rolę w grach komputerowych. To aspekt rozgrywki, na który zwraca uwagę coraz więcej fanów wirtualnej rozgrywki. Dotyczy to nawet tytułów, które są dosyć proste w swojej mechanice. „Fabuła” w League of Legends jest dość niepozorna, jednak w rzeczywistości świat gry jest bardzo rozbudowany. Historie postaci i samego świata zdecydowanie wykraczają poza standardowy klimat dark fantasy, w którym zawarto historię Runeterry, czyli odpowiednika Ziemi w lore „Ligi”.

Na płaszczyźnie fabularnej „LoL” to dosyć mroczny tytuł, który zawiera wiele drastycznych motywów i nawiązań kulturowych. Możemy tutaj spotkać potężnych zbrodniarzy, tragedie miłosne, najazdy, szalonych władców… Nie zabrakło nawet demonów, które opierają swoją nikczemną działalność na uwodzeniu śmiertelników. Historia League of Legends jest na tyle rozbudowana, że stanowi wręcz odrębny segment odkrywania tego tytułu. Fani mogą zgłębiać historię swoich postaci, jak również ich relacje z innymi herosami. W przyszłości będą mogli nawet doświadczyć wydarzeń z gry w trakcie oglądania serialu animowanego „Arcane”, a nawet zagrać w grę RPG „Ruined King”.

Zwiastun serialu ze świata LoL o tytule „Arcane”

Zwiastun gry RPG „Ruined King: A League of Legends Story”

Pokazuje to, że uniwersum gry ciągle się rozwija i jest otwarte na nowe eksperymenty. Stanowi to ogromny wkład w zainteresowanie tym tytułem wśród coraz kolejnych graczy, jak też utrzymanie uwagi aktualnych odbiorców w gry. To wszystko, wraz z e-sportem, społecznością i unikatowymi mechanikami, przekłada się bezpośrednio na sukces League of Legends zarówno w Polsce, jak i na świecie.