Miesiąc temu Sony zapowiedziało wydanie konsoli retro. Oczywiście chodzi tutaj o odświeżoną wersję pierwszej konsoli PlayStation, czyli poczciwego “szaraka”. Natomiast teraz poznajemy pełną listę 20 preinstalowanych gier.

Czy komuś trzeba przedstawiać pierwszą konsolę Sony PlayStation (w skrócie PSX)? Sprzęt ten zadebiutował w Japonii prawie ćwierć wieku temu. Dlatego Sony zdecydowało się w dość szczegółowy sposób upamiętnić tzw. “szaraka”. Już 3 grudnia pojawi się w sklepach konsola PlayStation Classic. Wygląda ona praktycznie tak samo jak oryginał, ale jest o 45% mniejsza i posiada wyjście HDMI. Do zestawu dołączone są 2 klasyczne pady (bez gałek analogowych) oraz 20 gier:

 1. Battle Arena Toshinden
 2. Cool Boarders 2
 3. Destruction Derby
 4. Final Fantasy VII
 5. Grand Theft Auto
 6. Intelligent Qube
 7. Jumping Flash!
 8. Metal Gear Solid
 9. Mr. Driller
 10. Oddworld: Abe’s Oddysee
 11. Rayman
 12. Resident Evil Director’s Cut
 13. Revelations: Persona
 14. Ridge Racer Type 4
 15. Super Puzzle Fighter II Turbo
 16. Syphon Filter
 17. Tekken 3
 18. Tom Clancy’s Rainbow Six
 19. Twisted Metal
 20. Wild Arms

Lista gier na PlayStation Classic trochę zaskakuje

Na powyższej liście brakuje kilku moich ulubionych tytułów. Szkoda, że Sony nie zdecydowało się na umieszczenie Soul Blade (Soul Edge), który jest pierwszą częścią wydanego niedawno Soulcalibur VI. Część graczy może być rozczarowanych brakiem platformówek z serii Crash Bandicoot oraz Spyro the Dragon. Jednak tutaj nie powinniśmy narzekać, ponieważ gry te doczekały się bardzo dopracowanych remakeów. Żałuję też, że na PlayStation Classic nie znajdziemy pierwszego Gran Turismo. Jednak Sony przygotowało też kilka tytułów, które za pierwszym razem wyleciały mi z pamięci.

Osobom, które nie miały przyjemności grać na pierwszym PlayStation, polecam zapoznanie się z Metal Gear Solid oraz zapomnianym trochę Syphon Filter. Przyjemnie będzie też przypomnieć sobie Oddworld: Abe’s Oddysee. O takich klasykach jak Tekken 3, czy Final Fantasy VII. Cieszę się, że Sony dorzuciło również pierwsze GTA.

Konsola będzie kosztować w Polsce 449 zł. Podejrzewam, że starsi gracze sprezentują ją sobie w ramach mikołajkowego prezentu. Mam nadzieję, że gry z niemalże 25-letniej konsoli spodobają się również

Źródło: Sony

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.