Ostatnio dość sporo mówi się o smartfonach 5G. Urządzenia te mają pokazać się w przyszłym roku. Jednak niektórzy operatorzy chcieliby wystartować z nową technologią szybciej. Amerykański operator ogłosił niedawno, że uruchomi sieć piątej generacji w ciągu kilku tygodni. Przy czym na razie nie będzie sprzedawać żadnych smartfonów 5G. Zamiast tego klienci będą mogli nabyć router NETGEAR Nighthawk 5G Mobile Hotspot, który jest zgodny ze standardem 3GPP 5G NR.

W sieci aż roi się od plotek dotyczących smartfonów 5G. Wszyscy zastanawiają się, czy nowa technologia będzie obsługiwana przez Samsunga Galaxy S10. A może zobaczymy ją w innym modelu (np. zginanym Galaxy F), który ma zostać zapowiedziany w bliżej nieokreślonej przyszłości. Jednak szefowie firm telekomunikacyjnych są realistami. Dyrektor naczelny AT&T (jeden z największych operatorów w USA) już na początku tego roku powiedział, że pierwszymi urządzeniami 5G będą przenośne modemy oraz routery. Teraz wszystko wskazuje na to, że miał wtedy rację. AT&T uruchomi 5G w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych tygodni. Przy czym nie będą to zwykłe testy. Stacje bazowe nowej generacji jeszcze w tym roku obejmą swoim zasięgiem wybrane obszary 12 miast. Z tej okazji ruszy również sprzedaż, dedykowanego dla klientów AT&T, routera NETGEAR Nighthawk 5G Mobile Hotspot.

NETGEAR Nighthawk 5G

Router NETGEAR Nighthawk 5G Mobile Hotspot posiada modem Qualcomm Snapdragon X50

Informacja ta nie powinna zaskoczyć osoby, które pamiętają początki LTE. Wtedy również zaczynaliśmy korzystać z sieci 4G za pomocą tzw. ‘dongli’, czyli modemów LTE podłączanych do portu USB. Natomiast smartfony 4G pojawiły się jakiś czas później. Tak samo będzie w przypadku 5G. W sumie to dobrze. Klienci będą mogli zdecydować się na zakup nowej usługi, bez konieczności wymiany smartfona. Dzięki temu z zalet nowej technologii będą mogli skorzystać wszyscy domownicy. Mam nadzieję, że operator pomyśli od razu o atrakcyjnym pakiecie danych.

Aktualnie nie znamy pełnej specyfikacji zapowiedzianego routera 5G. Wiemy tylko tyle, że będzie on wyposażony w modem Qualcomm Snapdragon X50. Natomiast ilość anten, obsługiwane pasma oraz oferowane prędkości pozostają tajemnicą. AT&T zapowiedziało, że niedługo opublikuje więcej informacji dotyczących routera.

Źródło: AT&T

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.