Gdy chodzi o gry sportowe, wielu graczy kojarzy wyłącznie piłkarskie serie takie jak FIFA czy Pro Evolution Soccer. To błąd! Na rynku znaleźć można wiele produkcji, które oferują znakomitą zabawę, a nie traktują o piłce nożnej. Zapraszamy do naszego przeglądu.

Gry sportowe – piłka nożna rządzi?

Może się wydawać, że w mentalności graczy zakorzeniło się przekonanie, że jedyne warte uwagi gry sportowe traktują właśnie o piłce nożnej. Owszem, dwie najbardziej flagowe serie tego rodzaju – FIFA i PES – biją rekordy popularności nie bez powodu. To naprawdę solidne produkcje, które mimo pewnych niedociągnięć zapewniają doskonałą rozgrywkę zarówno samemu, jak i ze znajomymi czy w trybach online. Godne uwagi są również poboczne serie, między innymi FIFA Street, czyli niezwykle udany eksperyment przeniesienia futbolowych zmagań na betonowe boiska i sale gimnastyczne w różnych miejscach na świecie.

Chcielibyśmy jednak nieco zmienić perspektywę i zwrócić uwagę na równie dobre gry sportowe, które mają już na starcie przewagę w kwestii oryginalności – nie dotyczą piłki nożnej. Zagłębiając się w rynek gier komputerowych, można znaleźć mnóstwo ciekawych tytułów traktujących o przeróżnych dziedzinach sportu. Zapraszamy więc do lektury naszego zestawienia przedstawiającego najlepsze gry sportowe, które są dedykowane fanom innych dyscyplin.

Gry sportowe o siatkówce: Spike Volleyball

Przełożenie tego wyjątkowo dynamicznego sportu na ekrany komputerów czy konsol to trudne wyzwanie. Twórcy Spike Volleyball znakomicie jednak wywiązali się z tego zadania. Co prawda nie mamy tu do czynienia z nieskazitelną perełką, jednak z pewnością jest to ciekawa propozycja, z którą zdecydowanie warto się zapoznać.

System rozgrywki w pewnym stopniu oddaje dynamikę oraz energię meczów siatkówki. Nieco toporne sterowanie oraz nie najlepsze animacje wynagradza nam ogromna satysfakcja związana ze zdobywaniem kolejnych punktów. Nie jest to bowiem zadanie tak trywialne, jak można przypuszczać. Gra jest wymagająca, ale uczciwa – to właśnie cechuje najlepsze gry sportowe.

Pro Cycling Manager

Według wielu fanów sportu kolarstwo jest nieco nudną dyscypliną – każdy, kto będzie miał okazję zagrać w dowolną odsłonę Pro Cycling Manager, z pewnością jednak zmieni zdanie. Wbrew pozorom nie mamy tu do czynienia z beznamiętnym, nużącym pedałowaniem. Wcielamy się w trenera i menedżera klubu kolarskiego: werbujemy talenty, organizujemy treningi zawodników i wspieramy ich w walce o wszelkie mistrzostwa.

Warto zwrócić uwagę na realizm, którym twórcy obdarzyli poszczególne aspekty rozgrywki. Mamy tu nawet niuanse takie jak dbanie o stan psychiczny naszych zawodników. Należy wspomnieć także o tym, że mamy tutaj do wyboru prawdziwe, licencjonowane drużyny kolarskie oraz realnych zawodników. Gry sportowe o kolarstwie nie muszą być nudne, o czym regularnie zapewniają nas twórcy serii Pro Cycling Manager.

NHL 21

Hokej na lodzie jest niezwykle emocjonujący – to stwierdzenie, z którym zgodzi się każdy fan. To wymagająca dyscyplina, która wymaga przede wszystkim ogromnej waleczności. Seria tytułów poświęconych hokejowi jest na rynku już od wielu lat i święci kolejne triumfy. Cykl NHL to gry sportowe dla prawdziwych twardzieli. Realistyczna dynamika oraz kolizje poszczególnych elementów otoczenia wpływają na wyjątkowe wrażenia z rozgrywki.

Tutaj także mamy do wyboru istniejące już drużyny, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, a także wszystkich zawodników grających w NHL. Warto sięgnąć po tę produkcję, nawet jeśli nie znamy dokładnych zasad hokeja na lodzie. Bardzo szybko można się z nimi zapoznać podczas gry, a wrażenia z niej są dużo bardziej godne zapamiętania, niż z wielu gier akcji. Hokej to szybka, zaskakująco brutalna i niebywale satysfakcjonująca dyscyplina, która świetnie przekłada się na ekran komputera lub konsoli.

VR Ping Pong Pro – gry sportowe wkraczają w wirtualną rzeczywistość

To propozycja dla użytkowników okularów VR. Ping Pong Pro to niezwykle realistyczny symulator gry w tenisa stołowego. Tytuł przyniesie wiele radości graczom w każdym wieku – to jest pewne. Niewiele jest gier sportowych, w których można spróbować swoich sił w pingpongu. Jedyna warta uwagi produkcja pochodziła ze stajni Rockstar, jednak jej premiera odbyła się już 15 lat temu. Cieszy zatem fakt, że stosunkowo niedawno powstał jeszcze lepszy i bardziej dopracowany tytuł o tej tematyce, który przy okazji zachęca do ruchu.

Oprócz możliwości rozgrywania klasycznych meczów gra oferuje mnóstwo minigierek, dzięki którym możemy trenować sprawność i refleks. Na uwagę zasługuje realizm pod względem fizyki piłeczki, która zachowuje się dokładnie tak, jak można oczekiwać od prawdziwej. Jest to zatem nie lada gratka dla każdego fana tenisa stołowego.

Steep

Jakiś czas temu gry sportowe dotyczące zimowych aktywności wiodły prym. Na konsolach nieco starszej generacji mogliśmy zagrać między innymi w Shaun White Snowboarding czy SSX. Kilka lat temu dostaliśmy jednak coś, co zrewolucjonizowało ten segment gamingowego rynku. Steep to naprawdę wybitna produkcja obejmująca kilka dyscyplin, m.in. narciarstwo alpejskie i jazdę na snowboardzie.

Na uwagę zasługuje świetna grafika oraz znakomicie skonstruowane lokalizacje, które do złudzenia przypominają prawdziwe Alpy. System rozgrywki jest przejrzysty, ale oferuje możliwość wykonywania różnych ciekawych manewrów oraz trików. Znajdziemy tutaj także rozwinięty tryb multiplayer, który daje możliwość jazdy po ośnieżonych stokach w grupie znajomych (lub nieznajomych). Warto zwrócić uwagę na całkowicie otwarty świat, który zachwyca możliwościami – można pokusić się o stwierdzenie, że Steep to GTA gier o sportach zimowych.

Gry sportowe – klasyka gatunku: Deluxe Ski Jump 2

Skoro już o sportach zimowych mowa, to nie sposób pominąć skoków narciarskich. To produkcja, która na dobre zapisała się w naszej świadomości – premiera kultowej, drugiej części doskonale zbiegła się w czasie z dominacją Adama Małysza. Od wtedy seria doczekała się już także trzeciej i czwartej odsłony, które wyróżniają się przede wszystkim realistyczną fizyką i wymagającym gameplayem. Nie możemy jednak pominąć legendarnej „dwójki” – mimo bardzo prostej grafiki grywalność stała na doskonałym poziomie. Aby w nią zagrać w 2021, musimy skorzystać z… emulatora systemu DOS. Od niedawna istnieje jednak inna opcja, o której powiemy za chwilę.

Co ciekawe, w ostatnich miesiącach gra przechodzi przez pewien renesans. Pod koniec listopada 2020 roku twórca udostępnił możliwość tworzenia własnych skoczni – to funkcja długo wyczekiwana przez graczy. W mniej więcej tym samym czasie pojawiła się także reedycja DSJ2 na Androida. Mobilna wersja została ciepło przyjęta przez graczy, a sterowanie za pomocą smartfona okazało się zaskakująco wygodne.

NBA 2K21

Kolejna gra ze stajni EA Sports – producenta, który odpowiada również za NHL oraz serię FIFA. Mamy do czynienia z koszykówką w najlepszym wydaniu: niezwykle dynamicznym i emocjonującym, ale przy tym bardzo realistycznym. To nie lada gratka dla każdego, kto ceni gry sportowe traktujące właśnie o tym sporcie. Na rynku nie ma żadnej innej serii, która oferuje podobne wrażenia jak NBA 2K – szczególnie jej najnowsza odsłona.

EA Sports UFC 4

Pora na jeszcze jedną produkcję od EA Sports. Obecność tylu tytułów z tego studia w tym zestawieniu nie dziwi – niewielu twórców oferujących gry sportowe ma dostęp do ogromnego budżetu, który pozwala na świetne odwzorowanie realnej rozgrywki. To tytuł poświęcony walkom w klatce na zasadach znanych z UFC.

Nie mamy jednak do czynienia z typową bijatyką przypominającą Mortal Kombat czy zręcznościowe gry o boksie. Tutaj liczy się taktyka oraz precyzja. Pasek siły kurczy się niezwykle szybko, przez co musimy umieć umiejętnie nim dysponować. Każdy źle wymierzony cios może szybko się na nas zemścić. W dodatku UFC wymusza na graczu korzystanie z unikatowych cech każdego z oryginalnych, niepowtarzalnych zawodników. Styl gry zależy w dużej mierze od ich masy, wzrostu czy ogólnych zdolności. To niezwykle realistyczny i zdecydowanie warty uwagi symulator walki.

Everest – gry sportowe o… wspinaczce górskiej

W 2004 roku powstała perełka jedyna w swoim rodzaju. Everest to gra strategiczno-ekonomiczna traktująca o wchodzeniu na najwyższą górę świata. Może wydawać się, że temat ten nie nadaje się na grę komputerową. Wystarczy jednak choć chwilę pograć w Everest, by zaprzeczyć temu stwierdzeniu.

Mamy do dyspozycji kilkuosobową drużynę składającą się z himalaistów, z których każdy dysponuje inną siłą, zręcznością czy determinacją. To niezwykle ważne podczas planowania kolejnych posunięć naszej ekipy. Musimy uważać na szereg niedogodności, na jakie natkniemy się po drodze na szczyt, a także pamiętać o wielu kwestiach natury logistycznej. Ważne są na przykład takie szczegóły, jak aklimatyzacja czy dotarcie do kolejnego obozu w konkretnym czasie. To zaskakująco dobrze rozwinięty i realistyczny symulator wspinaczki wysokogórskiej. Nie dziwi zatem fakt, że na pudełku z grą znajdziemy logo National Geographic.

Tennis World Tour 2

Tenis ziemny to temat zaskakująco często „podchwytywany” przez twórców gier. W ostatnich latach pojawiło się wiele produkcji tego typu – niewiele z nich było jednak najwyższej jakości. Bardzo często gry sportowe tego rodzaju są dość toporne i nie są w stanie oddać emocji towarzyszących meczowi. Inaczej jest w przypadku Tennis World Tour 2 – jednego z najbardziej dopracowanych symulatorów, jeśli chodzi o ten sport.

Mamy do dyspozycji mnóstwo trybów gry, w tym niezwykle obszernie rozwinięty tryb kariery, który umożliwia nam stanie się gwiazdą światowego tenisa wedle powszechnego motywu „od zera do bohatera”. Jeszcze nigdy wcześniej nie dostaliśmy produkcji poświęconej tenisowi ziemnemu, która oferuje tak mnóstwo opcji w zakresie kariery. Możemy podpisywać różne umowy sponsorskie, ale również wybierać konkretne elementy sprzętu i trenować na różnorakie sposoby.

Handball 21

Jeśli chodzi o gry sportowe dotyczące piłki ręcznej, w tej kwestii nigdy nie było zbyt kolorowo. Oczywiście wydano kilka produkcji tego rodzaju, ale żadna nie spotkała się ze szczególnym entuzjazmem graczy. Tym razem jednak seria Handball wygląda naprawdę dobrze. Choć nadal nie jest to najwybitniejsza gra sportowa na świecie, to dalszy rozwój cyklu zapowiada się świetnie.

Grafika jest dość specyficzna, a animacje sprawiają wrażenie niedopracowanych. Aspekty wizualne to jednak drugorzędna sprawa w tego typu produkcjach. Handball 21 sprawdza się naprawdę dobrze w tym, co najważniejsze, gdy chodzi o gry sportowe. Mowa przede wszystkim o oddaniu wszelkich emocji płynących z meczu piłki ręcznej oraz wrzawy wypełnionych po same brzegi hal sportowych. Wraz z innymi elementami tego typu całość zapewnia znakomitą atmosferę. Warto pograć w ten tytuł – zwłaszcza że produkcja oferuje kilka naprawdę ciekawych trybów rozgrywki.