Na październik 2020 roku przypada premiera gry FIFA 21, która będzie prawdopodobnie nie lada gratką dla wszystkich fanów futbolu. Warto jednak zauważyć, że gry o piłce nożnej to całkiem dobrze rozwinięta gałąź elektronicznej rozrywki. Poza serią FIFA istnieje kilka innych interesujących produkcji, które mogą sprawić graczom równie dużo frajdy.

Jakie gry o piłce nożnej są warte uwagi?

Zanim przejdziemy do właściwej części tego tekstu, należy zaznaczyć kilka istotnych faktów. Przede wszystkim, choć brzmi to jak okropny truizm, nie da się wybrać obiektywnie najlepszej gry o piłce nożnej. Każda z przedstawionych poniżej produkcji charakteryzuje się czymś innym, ma zarówno swoje niezaprzeczalne zalety, jak i zauważalne wady. Ciężko stwierdzić, która z nich wiedzie prym w kwestii jakości. Dlatego nie jest to ranking, a bardziej opis poszczególnych gier – kolejność jest zupełnie przypadkowa.

Jesteśmy jednak pewni, że każdy fan piłki nożnej lub ogólnie sportu znajdzie coś dla siebie. W naszym zestawieniu znalazły się zarówno gry czysto strategiczne lub wręcz symulacyjne, jak i te bardziej zręcznościowe, które nie wymagają zarządzania szczegółami pracy wielkiego klubu piłkarskiego. 

Seria Pro Evolution Soccer

Zdjęcie: Marco Verch (CC 2.0)

Nie da się ukryć, że największą rywalizacją w tym temacie jest walka pomiędzy fanami serii PES oraz FIFA. Warto jednak zauważyć, że te serie z grubsza się praktycznie nie różnią – wiele trybów rozgrywki się ze sobą pokrywa, podobnie wygląda rozwój zawodników czy szczegóły taktyczne. Mimo tego istnieją pewne aspekty, które mogą zadecydować o wyborze w odwiecznym starciu FIFA vs PES.

Wśród zalet PES-a należy wymienić dynamiczną rozgrywkę, rozsądne zachowanie piłkarzy i mnogość opcji taktycznych. Oprawa audiowizualna jest bardzo atrakcyjna i łudząco przypomina transmisję telewizyjną, zwłaszcza w nowych odsłonach serii.

Co zaś tyczy się niezaprzeczalnych mankamentów – krytykę najczęściej słyszy się na temat niezwykle ubogich licencji klubów piłkarskich, zawodników i stadionów. Bywa tak, że niemal cała liga jest dostępna, ale jeden czy dwa znane kluby mają nieco inne loga i zmienione nazwy. Wygląda to bardzo kiepsko i może odstraszać zwłaszcza zagorzałych fanów piłki nożnej, którzy przykładają wielką wagę do nazwisk piłkarzy, składów klubów i możliwie jak największego realizmu w tym zakresie. Najnowsza część serii, czyli PES 2021, ukazała się 15 września tego roku.

Seria Football Manager

Skoro mowa o taktyce i realizmie, nie sposób nie wspomnieć o serii Football Manager. Tytuły produkcji studia Sports Interactive to najlepsze gry o piłce nożnej dla fanów strategii. Nie istnieje żadna inna gra piłkarska, która w taki sposób pozwala nam przejąć funkcję menedżera klubu i zarządzać nim w niemal każdym aspekcie.

Podobny tryb znajdziemy w FIF-ie, jednak w przypadku gry od EA naszym zadaniem jest w zasadzie tylko pozyskiwanie nowych zawodników, sprzedawanie niepotrzebnych lub nielubianych piłkarzy i rozgrywanie meczów. W Football Managerze możemy także ustalać plan treningowy naszych zawodników, dbać o dobre relacje z mediami oraz kibicami i zajmować się innymi, nawet najdrobniejszymi szczegółami, które mogą decydować o naszej karierze.

Podsumowując – mamy do czynienia z prawdziwym symulatorem bycia menedżerem. Wielu graczy może w ten sposób zaspokoić swoje marzenia z dzieciństwa i poprowadzić swój klub do zwycięstwa w Lidze Mistrzów czy pucharze kraju. Wszystko to wymaga długiej, wymagającej, lecz niebywale satysfakcjonującej pracy.

Najnowsza odsłona tej serii, czyli Football Manager 2021, będzie miała premierę w listopadzie tego roku. Zdecydowanie warto czekać – twórcy zapowiadają masę nowości i ciekawych zmian, które mają wpłynąć pozytywnie na nasze wrażenia płynące z rozgrywki. 

FIFA Street

Zdjęcie: EA (CC 2.0)

O serii FIFA jeszcze dziś pomówimy, ale wcześniej warto przypomnieć o niebywale ciepło przyjętej grze FIFA Street wydanej w 2012 roku. Nie jest to standardowa gra piłkarska – nie rywalizujemy na normalnych, pełnowymiarowych boiskach. FIFA Street zabiera gracza w podróż po betonowych boiskach na przedmieściu wielu krajów, będąc prawdopodobnie najlepszą grą piłkarską tego rodzaju.

Mamy do wyboru wiele trybów rozgrywki – wśród nich takie na przykład mecz, w którym bardziej od liczby zdobytych goli liczą się nasze umiejętności techniczne i widowiskowość wykonywanych sztuczek. Oczywiście nie zabraknie także nieco „normalniejszych” meczów – 5 na 5, 4 na 4, 3 na 3 i tak dalej. Lokalizacje bardzo wpływają na rozgrywkę, a mamy ich do dyspozycji naprawdę dużo, w niemal każdym regionie świata.

Należy pamiętać, iż nie jest to najnowsza gra. Premiera odbyła się w 2012 roku, a zatem będzie to gratka tylko dla posiadaczy konsol Xbox 360 i PlayStation 3. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów piłki nożnej, którzy dysponują tym sprzętem. FIFA Street zapewnia niebywałą frajdę i radość z gry – nie musimy martwić się treningiem naszych piłkarzy, szczegółowym opracowywaniem taktyki czy rynkiem transferowym. Liczy się tylko nasz refleks, zręczność i wyobraźnia.

Rocket League

Podczas omawiania najlepszych zręcznościowych gier piłkarskich nie możemy pominąć Rocket League. Nie jest to zwykła gra sportowa – z seriami takimi jak PES i FIFA tytuł łączy w zasadzie tylko fakt, że jest tam piłka. W kategorii „najlepsze gry o piłce nożnej” Rocket League może jednak klasyfikować się wysoko. Źródłem jej popularności jest przede wszystkim świeżość i oryginalność. Nie mamy tu do czynienia z klubami piłkarskimi czy oryginalnymi, licencjonowanymi twarzami piłkarzy, tylko z… pojazdami czterokołowymi. Gra polega na tym, że jeździmy samochodem i strzelamy gole dużą piłką. Brzmi super? Brzmi. Jest grywalne? I to jak!

Minęło parę lat od premiery Rocket League i można z całą pewnością stwierdzić, że produkcja ta nie zestarzała się w żadnym aspekcie. Nie istnieją gry o piłce nożnej, które sprawiają więcej czystej, nieskrępowanej radości płynącej z ogólnej zadymy. To najlepsza gra piłkarska dla fanów motoryzacji i futbolu, jednak frajdę z tego tytułu czerpać mogą nie tylko oni. To produkcja, która sprawi przyjemność praktycznie każdemu – niezależnie od wieku, płci i stopnia zainteresowania sportem.

Rocket League to gra dostępna za darmo, zarówno na konsole mijającej już generacji (PlayStation 4 i Xbox One), jak i na komputery. W przypadku PC możemy bez problemu „zakupić” ją na Epic Store, dostając w bonusie czterdzieści złotych do wykorzystania na tej platformie. Za całe zero złotych otrzymujemy całe kontenery frajdy, które mogą wystarczyć nam co najmniej na następne kilka lat. 

Captain Tsubasa: Rise of New Champions

Zostańmy jeszcze na chwilę przy absolutnym braku realizmu. Większość czytelników wychowywanych w latach 90. z pewnością pamięta „Kapitana Tsubasę”. Znaczna część fanów tej japońskiej kreskówki wspomina ją ze łzami wzruszenia. Nowa gra piłkarska sygnowana tym tytułem może być dla nich nie lada gratką.

Znajdziemy tutaj wszystko, co znamy z serialu – ukochanych bohaterów, specjalne strzały i ogólny brak związku z normalnym meczem piłki nożnej. Wszystko zostało odziane w charakterystyczną dla tytułowego anime szatą graficzną oraz znakomitą otoczkę audio. Gra sprawia mnóstwo przyjemności. Twórcy stawiają nie na naukę całej techniki, jak na przykład w FIFA Street, tylko na opanowanie kilku podstawowych ruchów i dobrą zabawę. Nie znaczy to jednak, że rozgrywka jest płytka i nieciekawa – wręcz przeciwnie.

Można powiedzieć, że jest to najlepsza gra piłkarska… w uniwersum anime. Nie jest to przesadnie trudne – w końcu niewiele jest takich produkcji. Pomimo tego zdecydowanie jest to tytuł godny uwagi. Warto zapoznać się z tą grą, szczególnie jeśli regularnie oglądaliśmy „Kapitana Tsubasę” i darzymy serial sentymentem.

W Captain Tsubasa: Rise of New Champions zagramy na komputerze, Nintendo Switchu i PS4. Niestety wersja na Xbox One nie jest dostępna.

Seria FIFA

Przechodzimy do crème de la crème dzisiejszego zestawienia – nie dlatego, że jest to obiektywnie najlepsza gra o piłce nożnej. Bez wątpienia jednak FIFA jest najpopularniejszym i najczęściej kupowanym tytułem w tej kategorii. Niekiedy słychać narzekania na temat powtarzalności kolejnych części serii, ale zazwyczaj mowa o całkiem pokaźnych zmianach, które znacznie wpływają na rozgrywkę.

Seria FIFA może pochwalić się takimi smaczkami jak chociażby możliwość grania drużyną kobiet. Znajdziemy tu także bardzo ciekawie rozwinięty tryb menedżerski (który jednak nie umywa się do tego, który prezentuje Football Manager). Ponadto wielu graczom tryb multiplayer bardziej przypada tutaj niż w serii PES. Nie możemy także zapomnieć o pełnym licencjonowaniu wszystkich lig, drużyn i piłkarzy. Warto podkreślić także znaczny progres w zakresie trybu meczowego i ogólnej rozgrywki, który widać z każdą kolejną odsłoną serii.

Na największą uwagę zasługują ciekawe tryby multiplayer, a przede wszystkim słynny Ultimate Team. Celem jest rozwijanie swojej drużyny poprzez zdobywanie kart z piłkarzami – zarówno za sukcesy w rywalizacji z innymi graczami, jak i wypełnianie zadań, a także za prawdziwe pieniądze.

Oczywiście nie brak mankamentów, które trapią serię od paru dobrych lat. Chodzi między innymi o niezupełny realizm związany z grą na skrzydłach, momentami dziwne decyzje sędziego, stosunkowo częste problemy techniczne oraz kilka niedopracowanych, jakby niepełnych trybów gry. Czy seria FIFA zasługuje na pierwsze miejsce rankingu „najlepsze gry o piłce nożnej”? Dla niektórych tak, dla innych pewnie nie. Tymi pierwszymi są zagorzali fani serii, wśród drugich znajdą się osoby, które obiektywnie patrzą na całą produkcję. Nie można jednak odmówić FIF-ie powszechnej popularności i niebywałych sukcesów sprzedażowych.