Producenci kart graficznych często współpracują ze studiami odpowiedzialnymi za przygotowanie gier. Jednak wyniki tej współpracy nie zawsze są zgodnie z oczekiwaniami. Pokazały to ostatnio zakończone testy alfa Battlefielda 5. Okazała się, że karty graficzne AMD radzą sobie dużo lepiej od układów “zielonych” pomimo tego, że to właśnie Nvidia współpracowała z EA nad optymalizacją gry.

Każdy nowy Battlefield jest grą praktycznie skazaną na sukces. Oczywiście gracze są mniej lub bardziej zadowoleniu z poszczególnych tytułów, ale zawsze dobrze się one sprzedają. Dlatego właśnie producentom kart graficznych zależy na tym, żeby tak ważne produkcje, jak np. Battlefield V, dobrze działały na ich sprzęcie i były odpowiednio zoptymalizowane. Zatem nikogo nie powinien dziwić fakt, że zespoły odpowiedzialne za optymalizację sterowników do kart graficznych często współpracują z deweloperami danego studia. Tak właśnie powstaje Battlefielda V, gdzie do prac nad grą został zaangażowany również zespół Nvidii. Jednak testy alfa pokazują, że Nvidia ma jeszcze przed sobą dużo pracy, którą musi poświęcić na optymalizację Battlefielda V.

Aktualnie najlepszą kartą dla Battlefield V jest AMD Radeon RX 580

Serwis PCGamesN wziął udział w zamkniętych testach Batllefield V i przy okazji sprawdził, jak z nowym tytułem radzą sobie poszczególne karty graficzne. Testy zostały przeprowadzone na ustawieniach Ultra korzystając z komputera wyposażonego w procesor AMD Ryzen 7 2700X, płytę główną Asus RoG STRIX X470-I Gaming, chłodzenie wodne Corsair H100i v2, pamięć RAM 16 GB G.Skill Sniper X DDR4, zasilacz Corsair HX1200i oraz monitor Philips BDM3275. Porównane zostały ze sobą karty Nvidia GTX 1060 6GB oraz AMD Radeon RX 580 8GB.

Powyższe zestawienie nie pozostawia żadnych złudzeń. Karta AMD sprawdza się dużo lepiej niż układ “zielonych”. “Czerwonym” w każdym z testów udało się uzyskać 50% więcej fps’ów. Niepokojący jest również spadek wydajności karty Nvidii przy przełączeniu gry z trybu DirectX 11 na DirectX 12. Musimy jednak pamiętać, że gra Battlefield V jest dopiero po pierwszych testach alfa. Całkiem możliwe, że Nvidii uda się rozwiązać problemy związane z wydajnością do czasu premiery.

Źródło: PCGamesN

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.