Technologia smart home dopiero raczkuje. Dziś mamy do czynienia z pierwszymi rozwiązaniami tego typu w zastosowaniu komercyjnym. To niezwykle ważne, by nasz dom był miejscem przyjaznym, a jednocześnie poprawił komfort codziennego funkcjonowania w coraz szybciej rozwijającym się świecie.

Jak będzie wyglądać mieszkanie przyszłości?

Smart home, podobnie jak inne współczesne technologie, ma przede wszystkim ułatwiać nam codzienne czynności. Sporą zaletą jest kwestia bezpieczeństwa mieszkań i domów, które korzystają z takich rozwiązań. W tym przypadku pomocna jest na przykład integracja systemu kamer. Nie możemy też pominąć kwestii związanych z multimediami i możliwości zarządzania całym domem z poziomu smartfona.

Smart home na poważnie odmienia nasz tryb funkcjonowania. Korzystając dziś z takich rozwiązań, możemy liczyć na kontrolę rolet, bram wjazdowych, oświetlenia i akustyki, wsparcie asystentów głosowych, regulację temperatury i zarządzanie multimediami. To dość długa lista. Wydawać się może, że to zwykłe, proste zadania. Pamiętajmy jednak, że są to czynności, które wykonujemy ciągle. Ciągle musimy dbać o odpowiednią temperaturę lokalu, gasić i zapalać światła, otwierać bramę – to stałe elementy naszego życia.

Technologia automatyki domowej wkracza z butami w naszą codzienność, by wyręczyć nas przede wszystkim właśnie w tych powtarzalnych czynnościach. Nie musimy się przejmować wieloma aspektami codziennego funkcjonowania. Roboty sprzątające ułatwią nam sprzątanie, a inteligentne lodówki (choć te nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce) powiadomią nas o potrzebie zrobienia zakupów. Usprawnione jest nawet korzystanie z multimediów, chociaż technologie typu smart TV w 2020 już są pewną oczywistością.

Smart home a kwestie ekonomiczne

Wdrożenie rozwiązań smart home jest stosunkowo drogie. Łączna kwota, jaką musimy wydać na taki system, jest zależna od wielu czynników. Liczy się to, jak szeroki zakres rozwiązań smart chcemy zaadaptować w naszej przestrzeni, ale też jak ukształtowane jest nasze mieszkanie. Kosztorys przedstawia się inaczej dla ogromnej posesji, a inaczej dla niewielkiej kawalerki. Możemy to jednak traktować jako inwestycję długoterminową.

Koszt smart home sam w sobie niewiele znaczy. Rozważając opłacalność tego rozwiązania, musimy skupić się na płynących z niego korzyściach. Dla przykładu, w przypadku automatycznego gaszenia świateł możemy liczyć na niewielkie oszczędności w opłatach za prąd. Jest to jednak kwota pomijalna. Marketingowe obietnice o rachunkach o połowę niższych możemy pominąć. Taka inwestycja niekoniecznie zwróci się w krótkim okresie (mamy na myśli okres 3–5 lat), zwłaszcza jeśli mamy niewielkie mieszkanie lub nasze rachunki za prąd są niskie. Smart home wiąże się przede wszystkim z dużą oszczędnością czasową. Niektóre czynności wykonują się same, co daje nam więcej czasu na relaks i ewentualną poprawę wydajności w pracy.

Przyszłość technologii smart home – spadek ceny, wzrost wydajności. Czy warto dziś iść w to rozwiązanie?

Sektor smart home jest coraz mocniejszy. Firmy w tej branży rosną jak grzyby po deszczu, pojawia się na ten temat wiele różnych poradników, recenzji i reklam. Nie znaczy to jednak, że jest to idealny moment na zainteresowanie się inteligentnymi domami. Zasadniczym problemem jest to, że produkty smart home nie zakorzeniły się jeszcze tak mocno na polskim rynku.

Na pewno w przyszłych latach będziemy widzieć wzrost konkurencyjności, a co za tym idzie spadek cen. Warto zwrócić uwagę również na to, że już dziś w tym sektorze próbują coś ugrać gracze tacy jak Xiaomi i Ikea. Coś, co w tym momencie kojarzy się z luksusem, za jakiś czas może stać się codziennością. Być może już niedługo akcesoria smart home znajdziemy w każdym elektromarkecie. Część z nich już teraz możemy bez problemu nabyć w większych sklepach z elektroniką.

Wydaje się więc, że nie jest to jeszcze odpowiedni moment na takie inwestycje, chociaż na pewno opinie w tej kwestii będą podzielone. Pytanie też, na czym tak naprawdę nam zależy – pionierskich zmianach w swoim domu, których pozazdrości nam każdy sąsiad, czy zdroworozsądkowym sposobie na poprawę naszego codziennego życia. Dziś przed zakupem sprzętu smart home powinniśmy pamiętać o tym, że do Polski wkracza łączność 5G. Za tą technologią stoi obietnica poprawy działania urządzeń IoT (Internet of Things) i integracji sprzętów smart home. Zanim jednak ten standard w nich zawita, minie jeszcze sporo czasu.