Agencji informacyjna Bloomberg powołuje się na źródła, które twierdzą, że Play chce wystawić na sprzedaż udziały w infrastrukturze pasywnej swojej sieci mobilnej. Wieże, anteny, instalacja kablowa i inne urządzenia, które wspomagają działanie 8 tysięcy stacji bazowych, wyceniane są na 800 milionów euro. Operator mógłby pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczyć na zwiększenie zasięgu własnej sieci oraz wdrożenie 5G.

Dla każdego operatora infrastruktura pasywna jest ogromnym zasobem, który nie zawsze jest wykorzystywany w najlepszy możliwy sposób. Dlatego też coraz więcej operatorów zastanawia się nad wyodrębnieniem spółek zależnych, do których należałaby cała infrastruktura pasywna. W skład tej infrastruktury wchodzą m.in. wieże i maszty telekomunikacyjne, instalacje antenowe, okablowanie, urządzenia zasilające, filtry, pomieszczenia techniczne itp. W skrócie są to wszystkie urządzenia, które mogą być współdzielone przez kilku operatorów posiadających stacje bazowe na tych samych obiektach. Przy czym same stacje bazowe oraz moduły radiowe są w takich przypadkach osobne.

W lutym tego roku Jean Marc Harion, prezes spółki P4 (właściciela sieci Play), poinformował o wydzieleniu swojej obecnej i przyszłej pasywnej infrastruktury sieciowej oraz utworzeniu do jej obsługi dedykowanej spółki zależnej TowerCo. Krok ten był podyktowany przygotowaniami na zmiany rynkowe zachodzące w związku z wdrażaniem sieci 5G oraz potencjalną optymalizacją synergii między operatorami. Przy czym cała operacja miała potrwać od 4 do 6 miesięcy.

Play rozważa sprzedaż swojej infrastruktury pasywnej, żeby pozyskać środki na sprzęt 5G

Bloomberg poinformował o tym, że Play wynajął firmę doradczą, która analizuje możliwość sprzedaży udziałów w pasywnej infrastrukturze operatora. Jej wartość wycenia się na 800 milionów euro. Zatem sprzedaż mniejszościowych udziałów w wydzielonej wcześniej spółce mogłaby przynieść operatorowi ponad 1,5 miliarda zł. Play mógłby przeznaczyć te środki na rozbudowę obecnej sieci oraz inwestycje wynikające z wdrażania 5G.

Nieoficjalnie mówi się również o tym, że od 2 lat podobny krok analizuje Grupa Cyfrowego Polsatu. Z kolei Orange oficjalnie zapowiedział wydzielenie spółek infrastrukturalnych. Tego typu operacje są popularne na całym świecie. Pozwalają one na pozyskanie gotówki, która jest potrzebna do inwestycji. Jednak w dłuższym okresie generują one wzrost kosztów operacyjnych.

Pomimo tego, że informacje opublikowane przez Bloomberg i pochodzą one od anonimowych informatorów, to akcje Playa wzrosły w piątek o 4,69%.

Play akcje
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.