Branża elektronicznej rozrywki nieustannie oferuje graczom coraz bardziej realistyczne doznania. Nie inaczej jest w przypadku gier wyścigowych, które stawiają przede wszystkim na immersję i doskonałe oddanie warunków jazdy. Dowiedz się, jakie są najbardziej realistyczne gry samochodowe.

Realistyczne gry samochodowe

Tworząc dzisiejsze zestawienie, skupiliśmy się na kilku istotnych czynnikach. Przede wszystkim nie chodzi jedynie o realizm wynikający z samego prowadzenia wirtualnych pojazdów. Choć ta kwestia jest niewątpliwie najważniejsza, należy zwrócić uwagę także na inne sprawy. Wśród pozostałych istotnych czynników znajduje się między innymi wierność odwzorowania poszczególnych samochodów znanych z prawdziwych szos. Ważne są także wszelkie czynniki środowiskowe, które wpływają na oddanie rzeczywistych warunków profesji kierowcy.

Najbardziej realistyczne gry samochodowe to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i miłośników niezapomnianych doznań płynących z prowadzenia pojazdu. To tytuły, które ukazywały się na rynku w wieloletnich odstępach. Nie wszystkie są zatem najnowocześniejszymi produkcjami, które czerpią garściami z innowacyjnych technologii. Niemniej ze wszystkimi zdecydowanie warto się zapoznać. Niektóre są dostępne dla wszystkich najpopularniejszych platform, inne przeznaczone są dla wybrańców – niezależnie jednak od konsoli, wybór jest naprawdę obszerny.

Gran Turismo 6 – realistyczne gry samochodowe na PlayStation

Zaczniemy z grubej rury – chciałoby się nawet rzec, że z rury wydechowej. Mamy tutaj do czynienia z serią, która gości na konsolach marki Sony od wielu lat. Gracze zachwycali się każdą kolejną odsłoną. Bardzo często Gran Turismo ukazywało się wraz z premierą nowej konsoli, będąc jednym z pierwszych tytułów, w które można było zagrać chociażby na PS3. Gran Turismo 6 to najnowsza odsłona – twórcy jednak zapowiedzieli już „siódemkę”, której premierę przewidziano na rok 2022. Zagrają w nią jedynie posiadacze najnowszego dziecka Sony, czyli PlayStation 5.

Skupmy się jednak na szóstej odsłonie serii Gran Turismo. Jeśli chodzi o najbardziej realistyczne gry samochodowe, dla wielu graczy właśnie ta produkcja jest numerem jeden. Trudno się z tym nie zgodzić. Warto przy tym zaznaczyć, że przy domyślnych ustawieniach niektóre elementy prowadzenia pojazdu mogą wydawać się nieco bardziej zręcznościowe. Wystarczy jednak pogrzebać nieco w opcjach, aby móc cieszyć się praktycznie symulatorem wyścigów.

Realizm nie tylko w jeździe

Mocą napędową Gran Turismo 6 jest jednak nie tylko system prowadzenia pojazdów. Najważniejszy element, mimo nacisku na realizm, spodoba się znacznej części graczy – mechanika jest jednocześnie niezwykle przystępna. Nie możemy jednak pominąć zaimplementowania naprawdę ogromnej liczby pojazdów przez producentów. Możliwości jest mnóstwo; każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy chce wziąć udział w wyścigu wraków, czy też profesjonalnym rajdzie.

Godne uwagi są również dostępne tryby gry; zarówno multiplayer, jak i dla pojedynczego gracza lub dwóch na podzielonym ekranie. Tryb kariery może nie strzela fajerwerkami pod względem innowacyjności, ale zapewnia masę frajdy, tak samo jak wyścigi przez internet. Wszystko to wpływa na fakt, że jeśli chodzi o najbardziej realistyczne gry wyścigowe przeznaczone dla konsoli PS4, Gran Turismo 6 nie ma sobie równych.

F1 2020

Najbardziej realistyczne gry samochodowe na licencji F1? Nie ma obecnie lepszego wyboru niż F1 2020. Jeszcze w tym roku na rynek trafi F1 2021, które może okazać się znacznie lepszą produkcją. Na razie jednak skupmy się na tym, co oferuje omawiany tytuł – a oferuje naprawdę dużo. To produkcja skierowana szczególnie do najwierniejszych fanów Formuły 1, ale nie tylko oni mogą cieszyć się realizmem i przyjemną rozgrywką.

Przede wszystkim twórcy – tak samo jak każdego kolejnego roku – pozwalają graczom ścigać się na prawdziwych, doskonale odwzorowanych torach. Tak samo wiernie oddano bolidy zespołów uczestniczących w tegorocznej serii F1. Wszystko to znacznie wpływa na realizm oraz immersję, ale nie obyłoby się bez znakomitego systemu jazdy. Tutaj także nie można twórcom absolutnie nic zarzucić. Wrażenia płynące z prowadzenia wirtualnego bolidu F1 są świetne i nieco różnią się od tych, które proponują twórcy innych gier samochodowych.

Na plus zasługuje także mnogość trybów rozgrywki. W szczególności ten najnowszy, który polega na wcieleniu się w rolę kierowcy-menedżera i zarządzania własnym zespołem. Wszelkie aspekty tego trybu są doskonale przemyślane i można śmiało powiedzieć, że rozgrywka wciąga jak nic innego. Oczywiście można ścigać się także przez internet wraz z 19 innymi graczami, lub w lokalnym trybie multiplayer z podzielonym ekranem. Niezależnie od sposobu rozgrywki F1 2020 zapewnia mnóstwo radości, ale także satysfakcji. To produkcja, która przez swój realizm wymaga pewnych umiejętności od gracza

Assetto Corsa – nieco mniej znane realistyczne gry samochodowe

Poprzednie najbardziej realistyczne gry samochodowe, o których napisaliśmy, to produkcje największych gigantów branży elektronicznej rozrywki. Przejdźmy zatem do nieco skromniejszego, jednak zdecydowanie godnego uwagi projektu. Assetto Corsa jest bowiem ewenementem na rynku – mówimy tutaj o dziele niewielkiego studia, które stworzyło prawdziwego potwora pod względem realizmu.

Opierając się na dokładnych skanach dużej liczby dostępnych samochodów, twórcy Assetto Corsa przenieśli je do swojej gry, odwzorowując dokładnie wszystkie czynniki wpływające na jazdę. W związku z tym prowadzenie każdego samochodu jest tutaj zupełnie osobnym, niezwykle interesującym przeżyciem. To produkcja pozbawiona jakichkolwiek zręcznościowych dodatków, która stawia w stu procentach na rzeczywiste doznania z jazdy. Jeśli chodzi o najbardziej realistyczne gry samochodowe, Assetto Corsa plasuje się naprawdę wysoko.

Projekt jest raczej skromny wizualnie, ale technicznie zmiata swoją konkurencję z nóg. Mamy do czynienia z symulatorem wyścigów z krwi i kości. Mniej doświadczeni gracze przyzwyczajeni do typowo zręcznościowych wyścigów z pewnością bardzo łatwo się zrażą, kiedy zasiądą za sterami pojazdu w Assetto Corsa. Wyjadacze jednak będą zachwyceni każdym aspektem tej produkcji. Uwaga! Sterowanie przy pomocy pada czy – o zgrozo! – klawiatury jest raczej niemile widziane w gronie fanów tej gry. Zaleca się użytkowanie kierownicy oraz pedałów, najlepiej dobrych. To najlepszy sposób, by w pełni docenić ten niezwykle realistyczny tytuł.

rFactor 2

Pierwsza część, a więc po prostu rFactor, w momencie premiery była ewenementem na rynku. Gra została wydana w 2005 roku i zdecydowanie należała wtedy do najbardziej realistycznych produkcji dotyczących wyścigów samochodowych. Dziś opowiemy jednak o jej sequelu, czyli rFactor 2 – produkcja ta ukazała się na naszych komputerach w 2013 roku. Choć nie jest najnowsza, nadal spodoba się wielu osobom, które cenią sobie realizm.

W poprzednich grach, które omawialiśmy, największą siłą był system prowadzenia pojazdów. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wszelkie czynniki, które wpływają na komfort jazdy. rFactor oferuje graczowi niezwykle realistyczne doznania podczas prowadzenia pojazdu w różnych warunkach atmosferycznych, a także na torach o różnej przyczepności samochodu lub bolidu. Te czynniki odgrywają tutaj kluczową rolę. Sam model prowadzenia również nie budzi zastrzeżeń – jak na tak skromną produkcję, zdecydowanie warto pochwalić twórców za przyłożenie się do realizmu.

rFactor 2 oferuje ciekawe tryby rozgrywki, masę interesujących i dobrze odwzorowanych pojazdów oraz wspomniany już nacisk na zmieniające się warunki pogodowe. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto zapoznać się z tym tytułem. W gąszczu wydawanych w tym okresie tytułów takich jak Need for Speed czy Forza Motorsport stała się to niestety dość zapomniana produkcja.  To jednak dopracowany, bardzo grywalny tytuł, który zapewni dziesiątki godzin frajdy.

WRC 9 – realistyczne gry samochodowe o rajdach

Skoro wspomnieliśmy już wcześniej o grze poświęconej wyścigom Formuły 1, to nie można zapomnieć również o zawodach innego rodzaju. Mowa rzecz jasna o WRC. Dziewiąta (według numeracji – w praktyce części było więcej) odsłona serii proponuje nam ogromny realizm oraz dopracowanie wszelkich szczegółów, które wpływają na jakość oraz precyzję prowadzenia pojazdu. Opinie graczy są bardzo różne. Może się wydawać, że niektóre z poprzednich odsłon dostały nieco wyższe noty i cieszyły się znacznie lepszą renomą. WRC 9 to nadal bardzo solidna produkcja, z którą z pewnością powinni zapoznać się fani gatunku.

Zgodnie z tradycją serii, mamy tutaj do czynienia z najbardziej wymagającymi rajdami, które przebiegają na niekiedy skomplikowanych trasach w różnych warunkach atmosferycznych. Na system jazdy wpływa wszystko – podłoże, po którym jedziemy, pogoda oraz stan naszego pojazdu. To sprawia, że gra jest dużo bardziej realistyczna od swoich poprzedniczek. Prowadzenie pojazdu w WRC 9 wiąże się nie tylko z ogromną radością, ale przede wszystkim z satysfakcją płynąca z dojechania do mety w dobrym czasie. Osiągnięcie dobrego czasu nie jest tutaj proste. Gra jest niezwykle wymagająca – zarówno pod względem refleksu, jak i umiejętności prowadzenia poszczególnych modeli pojazdów. 

Gra spodoba się nie tylko najbardziej wymagającym fanom rajdów samochodowych. Jest to bowiem znakomita odskocznia od wszelkiego rodzaju tytułów, które proponowały nam jazdę po zwykłych torach. Tutaj każda trasa jest inna i cechuje się innymi czynnikami; każdy etap wiąże się z charakterystycznymi wyzwaniami, podobnie jak dostępne samochody. Dlatego zdecydowanie polecamy zapoznanie się z tą produkcją nie tylko fanom realistycznych gier samochodowych. WRC 9 oferuje po prostu niezapomniane, niezwykle interesujące doznania.

Grafika główna: Gran Turismo 6; PlayStation Europe, Flickr (CC BY-NC 2.0)