Coraz więcej młodych osób uważa, że kariera w e-sporcie to dobry pomysł na realizację. To unikatowa szansa na połączenie pasji z zarobkami. Oto tytuły, na które warto poświęcić swój czas – specjaliści w tych produkcjach mogą liczyć na najbardziej zażartą konkurencję, najwyższy zysk, a także sławę na lata.

Kariera w e-sporcie – sport nowego tysiąclecia

Mówiąc o wybitnych sportowcach z Polski, nie wymieniamy już tylko osób takich jak Robert Lewandowski, Kamil Stoch lub Iga Świątek. Obok nich coraz częściej pojawiają się postacie takie jak Filip „Neo” Kubski czy Marcin „Jankos” Jankowski. Są to e-sportowcy – osoby, które związały swoje kariery z grami komputerowymi, takimi jak CS:GO bądź League of Legends. Status międzynarodowych czempionów nie tylko zapewnia im rozpoznawalność w gronie graczy, lecz także przekłada się na zarobki i współpracę z popularnymi markami.

Wiele osób marzy o tym, by dorównać wyżej wymienionym graczom, a także licznym innym idolom. Coraz częściej traktujemy e-sport na poważnie – jako ścieżkę kariery, a nie tylko hobby. Rynek ten ma jednak pewne wyróżniki. Przy planowaniu swojej ścieżki w świecie wirtualnej rozrywki trzeba pamiętać o kilku aspektach. Na początek warto dokonać wstępnego rozeznania, zarówno w samej specyfice tego sportu, jak i konkretnych tytułach, które dają najlepsze perspektywy rozwoju.

Na co zwrócić uwagę, myśląc nad karierą w e-sporcie?

E-sportowiec to przede wszystkim… sportowiec. Osoba, która pragnie rywalizować, stawać się coraz lepsza, a jednocześnie realizować swoją pasję. Profesjonalizm e-sportowców na przestrzeni lat znacząco ewoluował. Najlepsi zawodnicy, podobnie jak w innych dyscyplinach, korzystają z psychologii i coachingu, poświęcają sporo czasu na rozwijanie swoich umiejętności, a także dbają o swoją kondycję. Oczywiście w realnym świecie. Jest to zatem ścieżka kariery, która wymaga odpowiedniego podejścia, a przede wszystkim – sporej determinacji i dedykacji.

Osoby grające profesjonalnie występują w wielu popularnych grach: od Minecrafta po Halo. Nie każda gra jednak sprawdzi się w e-sporcie. Możemy na przykład spotkać osoby o ogromnych umiejętnościach w produkcjach takich jak Cyberpunk 2077 czy Assassin’s Creed. Jako że są to gry typu RPG, nie nadają się do rywalizacji w turniejach lub rozgrywkach ligowych. Tytuły e-sportowe to najczęściej gry MMO, które skupiają wokół siebie dużą publiczność i zapewniają dynamiczną rozgrywkę PvP. Najczęściej są także przyjemne do oglądania i charakteryzują się stosunkowo niskim progiem wejścia. Również od tej reguły są oczywiście pewne wyjątki.

Rozważając karierę związaną z e-sportem, warto skupić się na tytułach, które:

  • są popularne,
  • oferują profesjonalną rywalizację w lidze (lub ligach),
  • są oglądane przez sporą publiczność,
  • mają niski próg wejścia (proste mechaniki, model free-to-play),
  • dają szansę na inny zarobek niż granie turniejowe. W momentach kariery, w których nie idzie nam granie na najwyższym poziomie, warto skupić się na streamowaniu, coachingu czy wykonywaniu tzw. speedrunów.

Kariera w e-sporcie: tytuły, które otwierają najszersze perspektywy

Myśląc o zostaniu e-sportowcem, zdecydowanie warto zwracać uwagę na aktualne trendy. Oto tytuły, które w 2021 roku są na topie.

League of Legends – Riot Games e-sportem stoi

Gracze League of Legends są jednymi z najlepiej zarabiających e-sportowców na świecie. Tytuł cieszy się ogromnym zainteresowaniem sponsorów i organizacji zajmujących się wirtualną rywalizacją. Polityka studia Riot Games, które wydało tę grę, w sporym stopniu skupia się właśnie na e-sporcie. Eventy związane z tym tytułem skupiają na sobie uwagę dziesiątek tysięcy osób.

Próg wejścia w świat gry nie jest wysoki – zależy przede wszystkim od umiejętności i zmysłu taktycznego, a finanse odgrywają minimalną rolę. League of Legends to jeden z niewielu przykładów tytułów free-to-play, w którym praktycznie nie ma przejawów modelu pay-to-win. Wokół LoL organizowanych jest wiele turniejów, na których można zaistnieć. Polscy gracze uznawani są za bardzo dobrych i mają bogatą historię w rozgrywkach najwyższej rangi na całym świecie. Z wielu powodów jest to tytuł, w którym pierwsze kroki stawia wielu e-sportowców. W parze z licznymi rozgrywkami działa wiele organizacji, które rozwijają nowy standard coachingu i pracy z zawodnikami. Sprzyja to postrzeganiu e-sportu jako profesjonalnej dziedziny sportowej, w której liczą się nie tylko wyniki w grze, lecz także zdolności poza nią.

CS:GO – ceniony w Polsce i na świecie

Źródło: Adrian Holm

Counter-Strike: Global Offensive to jeden z najbardziej rozpoznawalnych tytułów typu FPS na świecie. Prosty format, popularność poprzedniego wydania gry (CS 1.6), a także niskie wymagania sprzętowe sprawiają, że naprawdę wiele osób sięgnęło po ten tytuł. Sama scena e-sportowa CS:GO cieszy się naprawdę gigantycznym zainteresowaniem, podobnie jak transmisje znanych streamerów z tej gry na platformach takich jak Twitch.tv.

CS:GO to strzelanka z widokiem z pierwszej osoby – gra wymaga zdolności taktycznych, doskonałego refleksu, opanowania niuansów mechanicznych i odpowiedniej dynamiki ruchów. Osoby, które wkraczają w świat e-sportu w grze CS:GO, muszą się jednak liczyć z wysokim progiem wejścia pod kątem zdolności innych graczy. Wielu z nich gra w FPS-y naprawdę długo, a brak rozbudowanej „mety” i dynamicznej rotacji skutecznych taktyk sprawia, że ciężko w tym tytule o innowacje. W dłuższej perspektywie zainteresowanie CS:GO może maleć. W Polsce tytuł cieszy się jednak ogromnym uznaniem, które po części wiąże się z obecnością na scenie wielu znanych nazwisk z naszego kraju.

Valorant – przyszłościowa kariera w e-sporcie. Konkurent CS:GO, który najlepsze lata może mieć jeszcze przed sobą

To tytuł, który od samego początku był promowany jako gra e-sportowa. Valorant stanowi konkurencję dla CS:GO, a także Overwatcha i innych FPS-ów o nieco bardziej rozbudowanej mechanice gry. Z tego względu produkcja przykuła uwagę graczy, którzy wcześniej rozwijali karierę w tych tytułach. To kolejne dzieło studia Riot Games, które jest znane ze swojego e-sportowego zacięcia. Grą zainteresowały się topowe organizacje e-sportowe na świecie, a w rozgrywkach najwyższej rangi biorą udział także Polacy.

Overwatch II – e-sportowcy powinni zwrócić na niego szczególną uwagę

Skoro mowa o FPS-ach o mocnej pozycji na rynku, nie możemy pominąć drugiej części Overwatcha. Choć gra ta jeszcze nie wyszła, a pierwszy Overwatch nie cieszy się dobrą prasą, osoby planujące swoją karierę w e-sporcie kilka lat do przodu już teraz powinny zainteresować się sceną e-sportową tej gry. W pewnym momencie transmisje Overwatcha oglądało dosyć sporo osób, co zdecydowanie potwierdza, że gra ma spory potencjał w kwestii rywalizacji. Zaangażowanie wydawcy (Activision Blizzard) w e-sport może być przesłanką, że Overwatch II będzie kolejnym tytułem cieszącym się sporym zainteresowaniem sponsorów i widzów.

Fortnite – ogromny potencjał

To gra, która generuje ogromne zasięgi. Z tego względu dynamicznie rozwija się także jej scena e-sportowa. Fortnite jest przede wszystkim bardzo interesującym tytułem do oglądania. Próg wejścia w tę grę jest niski, a zainteresowanie w ostatnich latach utrzymuje się na rekordowym poziomie. Wiele osób gra w Fortnite od dziecka, co otwiera przed nimi możliwość wieloletniego rozwijania zarówno swojej pasji, jak i umiejętności. Tytuł jest dostępny na większości urządzeń – nie tylko na komputerze, lecz także na smartfonach z systemem iOS lub Android.

Rocket League – dla fanów piłki nożnej i motoryzacji

E-sport ma wiele oblicz. Kombinacja dynamicznego poruszania się miniaturowymi samochodami i jednoczesnego grania w piłkę „nożną” paradoksalnie skupia wokół siebie spore grono fanów. Rocket League to wyjątkowa gra o równie interesującej scenie e-sportowej. Aktualnie produkcja jest dostępna za darmo – próg wejścia nie może zatem być niższy. Zainteresowanie utrzymuje się stale na wysokim poziomie. Gracze mogą liczyć na całkiem dobre zarobki. Nagrody w turniejach są spore, a sam sponsoring przy tak medialnym tytule także powinien stanowić znaczący wkład w wynagrodzenie zawodnika. Rocket League wymaga szczególnej zręczności i wyobraźni przestrzennej.

Hearthstone – propozycja dla osób, które mają zacięcie strategiczne

To gra, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród fanów gier karcianych. Fantastyczne uniwersum Warcrafta przeniesiono na karty już jakiś czas temu, jednak dopiero w pełni cyfrowa wersja gry Hearthstone skupiła wokół siebie tak dużą społeczność. Karcianki mają to do siebie, że nie wymagają wysokich umiejętności technicznych. Nie trzeba być zatem osobą obdarzoną świetnym refleksem, by rozwijać swoją karierę w tej dziedzinie.

E-sport w Hearthstone ma się całkiem nieźle; wciąż rozgrywane są turnieje, w których udział biorą także Polacy. Gra ma pewien finansowy próg wejścia, nieco wyższy niż w przypadku np. League of Legends. Jest to model free-to-play z mikrotransakcjami, choć Activision Blizzard podejmuje działania, by tworzenie dobrej talii nie wymagało zakupu setek pakietów kart.

Konkurentem Hearthstone może być Legends of Runeterra, wydane przez studio Riot Games. Gracze, którzy myślą o karierze w e-sporcie związanym z karciankami, powinni zacząć interesować się także tym tytułem. W przypadku LoR scena e-sportowa nie jest jednak jeszcze rozwinięta.

Kariera w e-sporcie – te tytuły mogą zaistnieć w przyszłości

Wśród tytułów, które mogą cieszyć się sporym zainteresowaniem graczy i dają pewne pole do rozwoju, warto wskazać kilka produkcji:

  • Gwint,
  • Dragon Ball FighterZ,
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege,
  • gry mobilne.

Szczególnie godne uwagi są te ostatnie – w przyszłości mogą cieszyć się zainteresowaniem widowni na tym samym poziomie, jak w przypadku klasycznych produkcji na PC.

Klasyki, które już nieco się przejadły

Kariera w e-sporcie swego czasu rozbijała się głównie o Warcrafta III i Starcrafta. Aktualnie tytuły te też są obecne na scenie e-sportowej, jednak nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem. Tendencje rynkowe raczej wskazują na spadek zainteresowania RTS-ami. Nieco inna sytuacja jest w przypadku World of Warcraft – wokół tej gry powstawały znane organizacje e-sportowe, a wielu pro-graczy związanych z popularnymi tytułami „wychowywało” się na WoWie. Dziś World of Warcraft, mimo aktywnej sceny PvP i PvE, nie cieszy się tak wysokim zainteresowaniem, jak inne tytuły e-sportowe z niższym progiem wejścia.

Źródła: Opracowanie własne, Game Tutorials, Hearthstone E-sport, Setupgamers