Dla wielu graczy obecność otwartego świata w danym tytule jest najważniejszym wyznacznikiem znakomitej rozrywki. Zapraszamy do lektury zestawienia, w którym przedstawimy najlepsze gry z otwartym światem, które kiedykolwiek ujrzały światło dzienne.

Fenomen sandboksów

sandbox

Często używanym określeniem na gry z otwartym światem jest sandbox – wśród polskich dziennikarzy związanych z branżą gier możemy spotkać się także z rodzimym zwrotem „piaskownica”. Trzeba przyznać, że ten termin doskonale oddaje pojęcie gier oferujących świetną zabawę na różne sposoby i bez większych ograniczeń – zupełnie jak w piaskownicy. Na początek warto wyjaśnić, czym charakteryzują się produkcje tego rodzaju i jakie oferują możliwości.

Przede wszystkim najlepsze gry z otwartym światem umożliwiają nieograniczone poruszanie się po świecie. Może on być w pełni dostępny od samego początku, jednak częstą praktyką jest także odblokowywanie coraz większych obszarów wraz z postępem fabuły. Sam fakt otwartości świata i swobodnego przemieszczania się nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na jakość danego tytułu. Równie ważne jest to, ile można w tym świecie zrobić. Z tego względu najlepsze produkcje tego rodzaju umożliwiają wykonywanie masy aktywności pobocznych – nie zawsze związanych z głównym (lub nawet pobocznym) wątkiem fabularnym.

Piaskownica piaskownicy nierówna

Istnieje także inny rodzaj produkcji tego rodzaju – są to tytuły, które zupełnie nie opierają się na fabule, a właściwie nawet jej nie mają. W wielu z nich mamy do czynienia z czymś na kształt survivalu. Rozgrywka skupia się najczęściej na przetrwaniu w niezbyt przyjaznym świecie – otwartym, rzecz jasna.

Minecraft

To niemal oczywisty wybór. Mamy do czynienia z jedną z najbardziej popularnych produkcji nie tylko w kategorii „gry z otwartym światem”, ale wśród wszystkich gier. O fenomenie Minecrafta napisano już miliony słów – nie musimy przesadnie rozwodzić się nad powodami, dla których warto zapoznać się z tytułem. Skupmy się za to na wszelkich aspektach otwartego świata, który jest tutaj podstawą. To znacznie więcej, niż bycie miłym dodatkiem jak w przypadku wielu innych gier typu sandbox – dla Minecrafta otwarty świat to kluczowy element rozgrywki.

Siłą Minecrafta jest fakt, że możemy robić… praktycznie wszystko. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących kierunku, w jakim pokierujemy swoją rozrywkę, a także żadnego określonego celu. Możemy na przykład postawić na przetrwanie, pozyskując różnego rodzaju surowce i poszukując jedzenie. Te czynności mogą być przeplatane walką z potworami – nic nie stoi także na przeszkodzie, by zdecydować się na pokojowy świat, w którym tak zwane „moby” nie stanowią zagrożenia. Możemy także samodzielnie zbudować stadion, zamek czy całe miasto – możliwości są dosłownie nieskończone. Warto zwrócić uwagę także na tryb kreatywny, w którym mamy nieograniczony dostęp do wszystkich surowców oraz bloków.

Jeśli chodzi o grę sandboksową, której założenia opierają się w zasadzie jedynie na otwartym świecie, Minecraft może konkurować jedynie z Terrarią.

Wiedźmin 3: Dziki Gon – czołówka zarówno gdy chodzi o RPG, jak i gry z otwartym światem

Przejdźmy jednak do gier, które w znacznie większej mierze opierają się na przedstawieniu graczom fabuły. Tak jest w przypadku trzeciej części rodzimego Wiedźmina. Można śmiało powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z jedną z najlepszych gier RPG z ostatniej dekady. To opinia, którą dzielą miliony graczy i setki krytyków – Wiedźmin 3 daje wiele powodów, by właśnie tak twierdzić. Co więcej, wiele osób uważa, że to jedna z najlepszych gier w historii.

Wiedźmin 3 to zdecydowanie jeden z faworytów rankingu, jeśli chodzi o najlepsze gry z otwartym światem. Każda lokalizacja jest po prostu przepiękna i dobrze skonstruowana, oferując przy tym znacznie więcej niż wspaniałe widoki. W praktycznie każdym miejscu mamy coś do zrobienia, a długa lista dostępnych aktywności znacznie umila rozgrywkę. Zadania poboczne, tak zwane znajdźki, różnorakie gry (na czele z Gwintem), siedliska potworów… To tylko nieliczne z czynności możliwych do wykonywania w trzeciej odsłonie popularnej serii RPG. Wiedźmin 3 to produkcja, którą z pewnością warto się zainteresować – nie tylko w kontekście otwartego, pełnego możliwości świata.

Red Dead Redemption 2

To najnowszy tytuł studia Rockstar – producentów tak wybitnych (i często kontrowersyjnych) tytułów, jak Bully czy seria Grand Theft Auto. Często możemy usłyszeć, że mamy tutaj do czynienia z mechanizmami znanymi właśnie z GTA, ale w realiach Dzikiego Zachodu. Można jednak stwierdzić, że rzucane lekką ręką porównania mogą być krzywdzące dla Red Dead Redemption 2 – to w końcu odrębna gra, która rządzi się swoimi prawami i mechanizmami. O ile niektóre kwestie są jawnie inspirowane gangsterką serią, o tyle inne zostały stworzone specjalnie na potrzeby RDR2.

Red Dead Redemption 2 wyróżnia się przede wszystkim niezwykłym klimatem oraz dopracowaniem szczegółów. Twórcy przyłożyli się do nawet najmniejszych kwestii związanych z zachowaniem zwierząt i postaci pobocznych czy też specyfiki warunków atmosferycznych. Możemy tutaj polować na zwierzęta, łowić ryby, zarabiać (lub tracić pieniądze) na różnego rodzaju grach karcianych, siłować się na rękę, a nawet… polerować broń. To jednak dopiero część ze wszystkich aktywności dostępnych w grze. Mnogość świetnie dopracowanych smaczków powala na kolana – RDR2 to niezwykle udany tytuł, który zachwyca nie tylko wtedy, gdy chodzi o gry z otwartym światem.

Cyberpunk 2077

Pewną część czytelników może nieco zadziwić fakt, że niedopracowany Cyberpunk 2077 ma swoje miejsce w zestawieniu obejmującym najlepsze gry z otwartym światem. Nie można zaprzeczyć, że nie jest to najwybitniejsza produkcja, jaka kiedykolwiek ujrzała światło dzienne. Wręcz przeciwnie – Cyberpunk 2077 nawet po serii aktualizacji cierpi na wiele drobnych przypadłości, które skutecznie zniechęcają graczy.

Jest jednak w tej produkcji coś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Mowa rzecz jasna o otwartym świecie – Cyberpunk 2077 to sandbox z krwi i kości. Mamy co prawda również do czynienia z niezwykle ciekawą warstwą fabularną, lecz to nie wszystko. Możemy decydować o poczynaniach naszego bohatera (lub bohaterki) w takim stopniu, że całość prezentuje się zupełnie tak, jakbyśmy sami pisali tę historię. Otwarty świat skutecznie w tym pomaga. Gra oferuje znacznie więcej atrakcji, misji pobocznych oraz niezwykle ciekawych lokalizacji, niż jakakolwiek inna produkcja wydana w ostatnim czasie. Z tego powodu polecamy zapoznanie się z tym tytułem – nawet pomimo wielu niedociągnięć.

Grand Theft Auto V – gry z otwartym światem to specjalność studia Rockstar

Kiedy mowa o najlepszych grach z otwartym światem, nie sposób nie wspomnieć o produkcji, która powoli zaczyna otrzymywać miano kultowej. Mamy na myśli rzecz jasna Grand Theft Auto V, która obecnie jest najlepiej sprzedającą się grą w dorobku studia Rockstar. Nie bez powodu – jest to niezwykle dopracowane dzieło, zwłaszcza po zmianach wprowadzonych wraz z wersją na PlayStation 4, Xboksa One oraz komputery. Warto przypomnieć, że mamy do czynienia z produkcją, która pierwotnie ukazała się na rynku w 2013 roku. To zamierzchłe czasy dla technologii, a zwłaszcza dla graczy – w branży królowały jeszcze Xbox 360 oraz PlayStation 3.

O mechanizmach rządzących GTA V napisano już wiele ciepłych słów. My jednak skupimy się na otwartym świecie, w którym znajdzie się wszystko, co ucieszy fanów serii. Ogromne miasto jest podzielone na dzielnice, z których każda ma pewien własny klimat. Poszczególne obszary różnią się ubiorem ludzi i spotykanymi samochodami; miasto jest z kolei wzorowane na Los Angeles. Godne uwagi są także tereny otaczające Los Santos, które są naprawdę obszerne – na ich zwiedzenie potrzeba wielu dziesiątek, a może nawet i setek godzin. Nie brakuje też tajemnic związanych z pewnymi miejscami na mapie oraz pobocznych aktywności i misji. Wiele czynności oferuje także wersja online, którą można już niemal uznać za odrębną grę. Jeśli chodzi o najlepsze gry z otwartym światem, Grand Theft Auto V z pewnością zasługuje na podium.

Mount & Blade – najlepsze gry z otwartym światem osadzone w średniowieczu

Za jakiś czas długo wyczekiwaną premierę będzie miała oficjalna wersja Mount & Blade II: Bannerlord, która już teraz jest dostępna w trybie wczesnego dostępu. Na razie polecamy jeszcze pozostanie przy wcześniejszych osiągnięciach tureckiego studia. Mimo kilkunastu lat na karku Mount & Blade: Warband to nadal bardzo przyjemna gra. Do tego jest to produkcja niezwykle specyficzna i oryginalna. Powodem jest między innymi fakt, że Warband łączy w sobie wiele gatunków. To przede wszystkim strategia czasu rzeczywistego, a jednocześnie typowa gra akcji z perspektywy pierwszej (lub trzeciej) osoby.

Na czym polega rozgrywka w Mount & Blade: Warband? Odpowiedź jest prosta: możemy robić, co tylko chcemy. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki; gracz może zostać między innymi łowcą bandytów, kupcem czy najemnikiem walczącym dla władcy jednej z kilku frakcji. Każda nacja w grze charakteryzuje się innym rodzajem wojsk oraz stylem walki. Tylko do nas należy decyzja, z którą z nich przyjdzie nam się związać na dłużej. Można także samodzielnie założyć królestwo i walczyć z innymi o prym na mapie świata. Podsumowując – zabawy jest mnóstwo, a możliwości jeszcze więcej.

Forza Horizon 4

Na sam koniec przedstawimy chyba najmniej oczywistą propozycję, jeśli chodzi o najlepsze gry z otwartym światem. Forza Horizon 4 to kolejna już odsłona kultowego cyklu wyścigów samochodowych, których akcja osadzona jest w otwartym świecie. Bierzemy udział w ogromnym festiwalu samochodowym, ścigamy się na wiele różnych sposobów i gromadzimy środki na zakup kolejnych pojazdów. Wśród nich znajduje się kilkaset aut licencjonowanych, co jest dodatkowym smaczkiem dla fanów motoryzacji. Rozgrywka w tej produkcji jest niezwykle satysfakcjonującym kompromisem pomiędzy realizmem a stylem arcade. Dzięki temu każdy będzie w stanie odnaleźć tu mnóstwo frajdy.

Polecamy zapoznanie się z tą produkcją każdemu, kto dysponuje dowolną wersją dwóch najnowszych odsłon konsoli Xbox lub komputerem z systemem Windows. To znakomita propozycja dla graczy, którzy doceniają możliwość poruszania się samochodem po całym świecie w poszukiwaniu wyzwań oraz tak zwanych znajdziek. Forza Horizon 4 oraz poprzednie odsłony serii z pewnością sprostają potrzebom nawet najbardziej wymagających miłośników sandboksów. Warto wspomnieć także o świetnym systemie prowadzenia wszystkich pojazdów, który jest bardzo udaną hybrydą zręcznościowego sterowania z realizmem charakterystycznym dla poszczególnych modeli samochodów. Dobra zabawa gwarantowana.

Zdjęcie główne: Smade Media, Flickr (CC BY-NC 2.0)