Mijający już rok był wyjątkowy dla każdej branży. W zakresie elektronicznej rozrywki sprawy idą jednak bardzo sprawnie do przodu. Możemy już dokonać zakupu konsol nowej generacji, które popchną rynek w stronę kolejnych ciekawych rozwiązań. Oto najciekawsze premiery gier w 2021.

Czego możemy spodziewać się w 2021 roku?

Największe studia i najważniejsi twórcy gier już od dawna pracują nad swoimi propozycjami na konsole nowej generacji. Możemy liczyć na wykorzystanie przełomowych funkcji udostępnianych przez niezwykle wydajne sprzęty. Pecetowi gracze również mają się z czego cieszyć – zarówno nowe modele Nvidii, jak i AMD prezentują się naprawdę ciekawie.

Ze względu na nowe podzespoły i urządzenia poprawie ulegną z całą pewnością kwestie audiowizualne. Już teraz jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co w tym zakresie reprezentują PS4 i Xbox One, ale możemy liczyć na wiele, wiele więcej. Gry zaczną coraz wierniej odwzorowywać świat, racząc nas wspaniałymi widokami czy realistycznym zachowaniem i wyglądem postaci. 

Możemy liczyć również na poszerzenie światów, które możemy odwiedzić w poszczególnych tytułach. Osiągnięcia techniczne takie jak krótsze czasy przetwarzania czy szybszy odczyt danych z dysku pozwalają na tworzenie znacznie bardziej rozległych terenów. Mapy z GTA V czy trzeciej odsłony serii Wiedźmin zaczną wydawać się stosunkowo skromne – a przynajmniej wiążemy z tym ogromne nadzieje. Warto jednak nie wybiegać w przyszłość aż tak daleko, tylko opisać to, czego będziemy świadkami w niedalekiej przyszłości. Jakie czekają nas premiery gier w 2021?

Hitman 3

Seria gier o przygodach Agenta 47 jest już kultowa. W kwestii jakości poszczególnych części zdarzały się zarówno wzloty, jak i upadki. Ogólnie rzecz biorąc, jest to cykl z pewnością godny obserwacji. Jeśli chodzi o premiery gier w 2021, nadzieje wiążemy między innymi właśnie z najnowszą odsłoną Hitmana.

Twórcy zapowiadają, że będziemy mieć do czynienia z dobrze znanymi, aczkolwiek znakomicie sprawdzającymi się rozwiązaniami znanymi z poprzednich części. Każdy poziom będzie wymagał od gracza eliminację pewnego celu – można to jednak zrobić na wiele różnych sposobów. Względnie otwarte lokalizacje będą tradycyjnie oferować kilka dróg, wiele narzędzi, przebrań oraz ukrytych przejść. Zapowiada się także, że fabuła będzie należeć do jednych z najciekawszych w całej serii. Możemy liczyć na mnóstwo emocji i śledzenie poszczególnych wątków z wypiekami na twarzy. Już 20 stycznia 2021 w nowego Hitmana będą mogli zagrać posiadacze PC, PS3, PS4, Xboksa One, Xboksa Series X/S, a nawet Switcha.

The Medium – premiery gier w 2021 to nie tylko tytuły AAA

Warto także spojrzeć na poczynania nieco mniejszych, ale piekielnie ambitnych twórców, takich jak chociażby krakowskie studio Bloober Team. Podjęli się oni zadania polegającego na wyprodukowaniu niezwykle klimatycznej gry, czerpiącej całymi garściami z kultowego Silent Hill.

The Medium zapowiada się jako niezwykle ciekawie skonstruowany horror, w którym będziemy mogli przenosić się pomiędzy naszym światem a światem duchów dzięki umiejętnościom głównej postaci. Możemy liczyć na wymagające, ale sensowne zagadki, a przede wszystkim klimat, który będzie zbliżony do osiągnięć nieco starszych, klasycznych horrorów. Z pewnością będzie to nie lada kąsek dla wszystkich, którzy cenią sobie umiejętne operowanie strachem gracza przez twórców oraz mnogość emocji towarzyszących rozgrywce.

W ten tytuł niestety nie zagrają posiadacze konsoli PlayStation. The Medium trafi jedynie na platformy Microsoftu, a planowana data premiery to 28 stycznia 2021.

Realpolitiks II

Skoro już mowa o polskich grach, warto mieć na uwadze także Realpolitiks. To produkcja naszego rodzimego studia, która będzie sequelem cenionej, lecz nieznanej w szerszym gronie grze. W Realpolitiks wcielamy się we władcę wybranej nacji i staramy się osiągnąć ogólnoświatową dominację.

Twórcy zapowiadają znaczną przebudowę wielu aspektów rozgrywki, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie gospodarcze i dyplomatyczne. Dostaniemy do dyspozycji mnóstwo dróg prowadzących do celu, a także znacznie większą niż w pierwowzorze liczbę kwestii, którymi możemy się zająć. Będzie to znakomita opcja dla wszystkich fanów planowania oraz strategii takich jak Tropico, Civilization czy produkcji studia Paradox Interactive. Choć premiera jest zaplanowana na 2021, już niedługo – od 18 listopada 2020 – będziemy mogli skorzystać z wcześniejszego dostępu. Gra dostępna jest jedynie na PC.

Premiery gier w 2021 to także kolejne edycje exclusive’ów – Gran Turismo 7

Źródło: Wikimedia Commons (CC 4.0)

Za każdym razem, kiedy na rynku pojawia się nowa generacja konsol, Sony oferuje swoim fanom nową odsłonę serii Gran Turismo. Nie można zaprzeczyć, że zestawienie, w którym opisuje się premiery gier w 2021, nie może obyć się bez chociażby najmniejszego wspomnienia chluby tego tytułu. Posiadacze PlayStation 5 będą jedynymi graczami, którzy dostaną możliwość rozgrywki, ponieważ jest to produkcja ekskluzywna.

Jak będzie wyglądać nowa odsłona GT? Prawdopodobnie tak jak zawsze, ale zdecydowanie nie jest to kąśliwa uwaga. Gran Turismo za każdym razem prezentuje znakomity poziom, oferując coraz większy realizm w zakresie prowadzenia samochodów oraz coraz ciekawszą gamę certyfikowanych pojazdów do wyboru. Możemy więc liczyć na naprawdę soczystą, sprawiającą masę frajdy i wyzwań rozgrywkę – jak zawsze.

Mount & Blade II: Bannerlord

Fani poprzednich odsłon serii musieli czekać na ruch ze strony twórców naprawdę długo. Tureckie studio wielokrotnie obiecywało coś nowego i tyle samo razy zabierało graczom nadzieję. Po kilku długich latach posuchy możemy być jednak pewni, że niebawem na naszych komputerach zagości wyczekiwany od lat Mount & Blade II: Bannerlord! Każdy, kto grał w odsłonę o podtytule Warband, zdaje sobie sprawę, że mowa o niezwykle rozwiniętym sandboxie. Akcja toczy się na fikcyjnym kontynencie Caldaria, wzorowanym na średniowiecznej Europie, a gracze mogą robić… dokładnie to, na co mają ochotę.

Tym razem dostaniemy o wiele większy świat i o wiele więcej dróg do wyboru. Możemy zostać wojownikiem, kupcem czy wędrowcem, nawiązywać relacje z księżniczkami, zdobywać zamki, wykonywać misje czy służyć królom podczas obrony ich lądów. Znajdziemy tutaj mnóstwo frakcji do wyboru, a także znacznie ciekawsze pod względem poprzednich części opcje dyplomatyczne.

Od marca tego roku Bannerlord jest dostępny w formie wczesnego dostępu na platformie Steam, gdzie szybko zdobył zainteresowanie dziesiątek tysięcy graczy. Na razie nie znamy dokładnej daty pełnej premiery, jednak studio TaleWorlds zapowiedziało już, że końcowa wersja trafi również na konsole. Jeśli chodzi o premiery gier w 2021, będzie to znakomity rok nie tylko dla fanów Mount & Blade, ale także wszystkich miłośników gier z otwartym światem.

Resident Evil: Village

Wszyscy fani horrorów z pewnością mieli do czynienia z jakąkolwiek częścią serii Resident Evil. Nie da się ukryć, że wiele odsłon z tej serii nosi już miano kultowych – zwłaszcza jeśli chodzi o starsze produkcje. Twórcy jednak nadal nie próżnują, przynosząc graczom ósmą już odsłonę cyklu ciekawie skonstruowanych, niebywale klimatycznych horrorów. Według zapowiedzi ósme wydanie będzie kontynuować historię znaną z części o podtytule Biohazard. 

Czego możemy się spodziewać po nowej wersji Resident Evil? Przede wszystkim znacznie usprawnionych względem poprzedniczek kwestii dotyczących przetrwania. Zapowiada się także na znaczne wyważenie poszczególnych elementów rozgrywki, tak by była jeszcze straszniejsza i bardziej wymagająca. Ponadto możemy liczyć na tradycyjnie ciekawą fabułę oraz szereg interesujących rozwiązań dotyczących walki ze wszelkiej maści potworami chcącymi pozbawić nas życia.

Resident Evil: Village będzie dostępny na PC i konsole nowej generacji. Co ciekawe, w tym roku na portal Netflix trafił także serial oparty na grach z tej serii.

Battlefield 6 – premiery gier w 2021 pod znakiem zapytania

Stosunkowo niewiele wiadomo na temat szczegółów dotyczących szóstej części serii Battlefield. Dotychczasowe informacje, choć enigmatyczne, każą nam sądzić, że będziemy mieli do czynienia z fenomenem i ewenementem w zakresie pierwszoosobowych „strzelanek”. Twórcy obiecują, w pełni wykorzystają potencjał płynący z konsol najnowszej generacji, a na jednym serwerze będzie mogło grać jednocześnie nawet 128 osób.

Mając na uwadze dotychczasowe doświadczenia z rozgrywki w poprzednie tytuły z serii, można nastrajać się bardzo pozytywnie. Choć premiery gier w 2021 zapowiadają się naprawdę obiecująco, to Battlefield 6 może być jednym z najjaśniejszych punktów całego roku w branży gier. Na razie jednak data wydania nowej odsłony serii jest niepewna – niewykluczone, że kolejna edycja Battlefielda trafi na rynek dopiero w 2022.

Far Cry 6

Ubisoft od wielu lat raczy graczy coraz to lepszymi odsłonami serii Far Cry. Niewiele zdarzało się sytuacji, w której gracze i krytycy nie byli zadowoleni z ostatecznego produktu. Na uwagę zasłużyły przede wszystkim trzecia i czwarta odsłona, ale pozostałe także zebrały mnóstwo pozytywnych recenzji. Z tego względu gracze z wypiekami na twarzy czekają na Far Cry 6. Można śmiało powiedzieć, że jeśli chodzi o premiery gier w 2021, to właśnie dzieło Ubisoftu będzie najciekawsze dla fanów produkcji opartych na rozległym, otwartym świecie. Akcja dzieje się tradycyjnie w tropikalnym klimacie.

Przeniesienie się do kolejnej wirtualnej krainy, by obalić złowrogiego dyktatora, urozmaici nam mnóstwo rozwiązań związanych przede wszystkim z walką. Twórcy obiecują szeroki arsenał broni, które będziemy mogli dowolnie modyfikować. Ponadto można liczyć na obszerny wachlarz pojazdów – nie tylko lądowych, które posłużą do poruszania się po rozległej, prawdopodobnie największej w serii mapie. Niestety premiera Far Cry 6 została przeniesiona na nieznany termin. Najprawdopodobniej będzie to końcówka 2021 roku.

Premiery gier w 2021 – na co warto czekać?

Nie tylko posiadacze konsol nowej generacji, ale i zatwardziali gracze pecetowi z pewnością znajdą produkcje idealnie dopasowane do ich gustów, oczekiwań i wymagań. Wspomniane wyżej tytuły to tylko wierzchołek olbrzymiej góry lodowej, jaką jest stale rozwijający się rynek gier. Branża ta staje się jedną z najbardziej dochodowych na świecie, bijąc coraz to nowsze rekordy w zakresie finansów i popularności. Możemy więc oczekiwać, że każdy kolejny rok przyniesie nam mnóstwo nowych rozwiązań i ciekawego wykorzystania mocy obliczeniowej nowych konsol i nowoczesnych kart graficznych.

Warto także obserwować rynek gier niezależnych, a także poczynania niewielkich, aczkolwiek ambitnych producentów. Sporo niewielkich studiów gier jest związanych z naszym krajem. Oferowane przez niewielkich twórców tytuły nie mają wiele wspólnego z najwyższych lotów grami AAA. Zamiast ogromnych nakładów na grafikę i efekty możemy liczyć na piekielnie ciekawe eksperymenty, łamiące pewne zakorzenione od lat schematy . Zdecydowanie warto się im przyglądać – rozwój tego przemysłu zawdzięcza takim tytułom naprawdę dużo.