Play intensywnie rozbudowuje swoją macierzystą infrastrukturę i przygotowuje się do całkowitej rezygnacji z roamingu krajowego. Dzięki temu klienci operatora cieszą się z coraz szybszego Internetu mobilnego, a inwestorzy są zadowoleni z coraz mniejszych kosztów związanych z obowiązujących jeszcze umów z Orange i T-Mobile. Obecnie w “fioletowej” sieci działa już 9 tysięcy stacji bazowych.

Play jest najmłodszym operatorem infrastrukturalnym na polskim rynku telefonii komórkowej. Początkowo świadczył on usługi w oparciu o infrastrukturę Plusa, a później podpisał umowy na roaming krajowy z pozostałymi telekomami. Jednak wraz z rozrostem macierzystej sieci Play zaczął “walczyć” z przyzwyczajeniami niektórych swoich klientów, którzy na sztywno konfigurowali swój smartfon do łączenia się przez stacje bazowe partnera roamingowego. W tym celu powstał tzw. lejek, który ogranicza prędkość pobierania danych w roamingu krajowym do 3 Mb/s. Dlatego też klienci Playa, którzy chcą korzystać z szybkiego Internetu mobilnego, powinni ustawić w swoim smartfonie tryb automatycznego wyboru sieci. Play powiązał również szybki plan rozbudowy sieci ze stopniowym wyłączaniem roamingu krajowego na wybranych obszarach geograficznych. Pierwszy tego typu pilot został przeprowadzony w centrum Poznania. Teraz operator nie komunikuje kolejnych miast, w których wyłącza roaming.

Play z coraz lepszym zasięgiem, do wyłączenia roamingu krajowego zostało 500 nadajników

Zgodnie z planem, umowa na roaming przez sieć Orange ma obowiązywać do końca czerwca tego roku. Z kolei z końcem grudnia tego roku ma zostać rozwiązana analogiczna umowa z T-Mobile. Oznacza to, że od początku przyszłego sieć Play ma w 100% funkcjonować na samodzielnej infrastrukturze radiowej, która ma składać się z 9500 stacji bazowych. Efekty rozbudowy sieci widać po cały czas rosnącej średniej prędkości pobierania danych. Na tle konkurencji Play prezentuje się coraz lepiej.

SpeedTest internet mobilny wykres

Interesujące jest również to, że szacunkowo Play ma obecnie więcej stacji bazowych niż Plus. Grupa Cyfrowego Polsatu zdecydowała się ostatnio na sprzedaż posiadanej infrastruktury pasywnej i zainstalowanej na niej sprzętu radiowego. Zawarta z Celnexem umowa dotyczy 7 tysięcy lokalizacji. Szacuje się, że oprócz tego Plus korzysta z około 1 tysiąca innych lokalizacji, które są współdzielone z pozostałymi operatorami. Razem daje to około 8 tysięcy stacji bazowych. Z kolei Orange i T-Mobile, którzy współdzielą większość fizycznej infrastruktury, mogą mieć już około 12 tysięcy stacji bazowych.

Przez ostatnie lata przedstawiciele sieci Play tłumaczyli, że chcą przegonić Plusa pod kątem liczby posiadanych stacji bazowych. Jednak nie odnosili się w tej kwestii do infrastruktury, z której korzystają Orange i T-Mobile. Jednocześnie dodawali, że powyżej pewnej wartości liczba samych nadajników nie ma bezpośredniego przełożenia na wydajność sieci, ponieważ trzeba jeszcze uwzględnić sposób ich rozmieszczenia (tzw. siatkę).

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.