Kosmiczne emocje w 2021 roku sięgną zenitu. Czeka nas masa ważnych wydarzeń związanych z eksploracją i badaniem wszechświata. Oto zestawienie nadchodzących misji, które mogą obfitować w wielkie przełomy i osiągnięcia. To wyjątkowe kosmiczne wydarzenia, na które naprawdę warto czekać.

Kosmiczne wydarzenia z ogromnym rozmachem na początku roku

Pomimo szalejącej epidemii koronawirusa poprzedni rok obfitował w wiele wydarzeń, które otworzyły drzwi na nowe możliwości w obszarze badania i eksploracji kosmosu. Wygląda na to, że 2021 nie będzie pod tym kątem wcale gorszy. Już od pierwszych miesięcy nowego roku można było śledzić różnego rodzaju projekty inżynierskie oraz misje międzyplanetarne. Najważniejsze kosmiczne wydarzenia, które mogliśmy oglądać w ostatnim czasie, to między innymi udane lądowanie łazika Perseverance na powierzchni Marsa. Wystrzelono go w lipcu zeszłego roku, natomiast 18 lutego 2021 bezpiecznie dotarł do Czerwonej Planety.

Wytrwałość, nadzieja i pytania do niebios, czyli eksploracja Marsa

Czerwona Planeta, czyli Mars, to bez wątpienia jeden z najważniejszych obiektów kosmicznych w ostatnich latach – nie inaczej będzie w 2021 roku. Amerykański łazik Perseverance (ang. wytrwałość) już znalazł się na powierzchni planety. Chiński Tianwen 1 (chiń. pytania do niebios) oraz arabska sonda Al Amal (arab. nadzieja) znajdują się natomiast na jej orbicie. Wydaje się zatem, że 2021 to początek prawdziwej inwazji na Marsa. Jaki jest cel poszczególnych misji?

Perseverance

Perseverance to duży amerykański łazik, który jako pierwszy z trzech wysłanych w 2020 roku dotarł do powierzchni Marsa. Wydarzenie to już od samego początku budziło sporo emocji, głównie ze względu na stopień trudności takich lądowań. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem – Perseverance wylądował w kraterze uderzeniowym Jezero o średnicy 49 kilometrów. „Wytrwałość” może już kontynuować misję wciąż aktywnego łazika Curiosity, którego działanie było podstawą do rozwijania nowego projektu. Zadaniem Perseverance będzie poszukiwanie warunków oraz śladów życia na Marsie. Być może już niebawem dostaniemy pierwsze informacje zwrotne.

Naukowcy pokładają w tej misji ogromne nadzieje i mają wiele planów z nią związanych. Tak naprawdę przygoda łazika Perseverance na Marsie dopiero się zaczyna – zobaczymy, co przyniosą nam kolejne miesiące. 

Tianwen 1: kosmiczne wydarzenia z Państwa Środka 

Kolejnym kosmicznym wydarzeniem związanym z eksploracją Marsa będzie lądowanie na powierzchni planety chińskiego zestawu orbitera i lądownika z łazikiem. Tianwen 1 to znaczący przełom – jest to pierwsza marsjańska misja Chin. Jej celem jest wykonanie teledetekcyjnych badań planety, takich jak m.in. obrazowanie, spektrometria i pomiar pola magnetycznego.

Misja Tianwen 1 weszła na orbitę Marsa 10 lutego 2021 roku, jednak wypuszczenie lądownika i zejście na powierzchnię Czerwonej Planety odbędzie się dopiero 23 kwietnia. Na pewno warto czekać na kosmiczne wydarzenia tego typu – taka okazja może się już nie powtórzyć. 

Al Amal

Zadaniem arabskiej misji Al Amal, której nazwa oznacza nadzieję, jest badanie atmosfery i monitorowanie zjawisk pogodowych na planecie. Sonda Al Amal, podobnie jak w przypadku chińskiej misji, znalazła się na orbicie Marsa w lutym 2021 roku.

Nie wszystkie kosmiczne wydarzenia dotyczą Marsa. Na co warto czekać w nadchodzących miesiącach?

O ile początek roku należał do Marsa, w kolejnych miesiącach czekają na nas równie duże i ważne kosmiczne wydarzenia. Część z nich związana jest bezpośrednio z eksploracją wszechświata, z kolei inne – z budowaniem i przygotowaniem różnego rodzaju statków, rakiet i teleskopu.

Testy rakiety Starship, amerykańskie misje międzyplanetarne, pierwszy prywatny lot na Księżyc, początek teleskopu Jamesa Webba… To tylko niektóre kosmiczne wydarzenia, które czekają na nas w 2021 roku. Dla miłośników astronomii będzie to czas pełen niezapomnianych emocji. 

1. Chińskie misje załogowe

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CSA) zapowiedziała, że w 2021 roku rozpocznie się trzecia faza załogowego programu kosmicznego Państwa Środka. Jej wprowadzenie jest efektem wieloletnich przygotowań. Rozpocznie się ona wzniesieniem na orbitę okołoziemską centralnego modułu przyszłej stacji kosmicznej o nazwie Tianhe. Prawdopodobnie moduł ten zostanie wzniesiony na rakiecie Długi Marsz 5 już w pierwszej połowie 2021 roku. 

2. Bliskie przeloty obok Słońca

W 2018 roku w przestrzeń kosmiczną wysłano amerykańską sondę Parker Solar Probe. Jej realizacja była częścią programu Living with a Star, a do jej zadań należy wykonanie pomiarów bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej. 

W dniach 29 kwietnia, 9 sierpnia i 21 listopada 2021 roku sonda przeleci przez peryhelium na swojej orbicie – to punkt, w którym dwa ciała będą do siebie maksymalnie zbliżone. Z kolei 16 października 2021 roku odbędzie się bliski przelot obok Wenus. 

Rok 2021 jest ważny także dla europejskiej sondy wysłanej ku Słońcu w 2020 roku. Jej celem jest odpowiedzenie na pytania dotyczące wiatru słonecznego, koronalnych pól magnetycznych, zmienności heliosfery i rozbłysków słonecznych. Statek Solar Orbiter w lutym zbliżył się do naszej gwiazdy na odległość około 50 mln kilometrów, co w skali kosmicznej jest bardzo niewielkim odcinkiem. W sierpniu nastąpi bliski przelot obok Wenus, natomiast w listopadzie – obok Ziemi. 

3. Pożegnanie z misją Juno – kosmiczne wydarzenia również się kończą

Juno to bezzałogowa sonda kosmiczna od NASA, która jest częścią drugiej misji realizowanej w ramach programu New Frontiers. Głównym założeniem amerykańskiej misji było zbadanie oraz zrozumienie pochodzenia i ewolucji największej planety Układu Słonecznego – gazowego olbrzyma Jowisza.

Została ona wystrzelona 5 sierpnia 2011 roku dzięki rakiecie nośnej Atlas V. Dopiero po pięciu latach lotu sondzie udało się wejść na orbitę polarną wokół Jowisza. Celem misji było zbadanie procesów zachodzących w atmosferze Jowisza, określenie jej struktury oraz zbadanie pola magnetycznego i grawitacyjnego.

30 lipca 2021 roku to dzień, w którym zakończy się amerykańska misja Juno. Jeśli chodzi o kosmiczne wydarzenia w najbliższych miesiącach, będzie to dość smutny moment, jednak budzący równie wielkie emocje jak inne osiągnięcia. Zniszczenie sondy nastąpi na skutek zejścia z orbity i spłonięcia w atmosferze Jowisza.

4. Odwiedziny Srebrnego Globu przez Rosjan

Księżyc od zawsze budził ogromne zainteresowanie wśród naukowców. Jest on naturalnym satelitą Ziemi, który odpowiada za wiele procesów i zjawisk zachodzących na jej powierzchni. Nic więc dziwnego, że liczba badań prowadzonych na powierzchni Księżyca stale rośnie. 

W 2021 roku na Srebrny Glob powrócą nawet Rosjanie. Ich ostatnia misja miała miejsce w latach 70. ubiegłego wieku – najwyższy czas odnowić znajomość z ziemskim satelitą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w październiku będziemy mogli śledzić lot sondy Łuna 25 w stronę naszego Księżyca.

Łuna 25 to rosyjski lądownik, który wyląduje w pobliżu południowego bieguna Srebrnego Globu. Celem misji jest przetestowanie nowych technologii, które mają być wykorzystane w przyszłym programie księżycowym.

5. Kosmiczny teleskop Jamesa Webba

O teleskopie Jamesa Webba mówi się od bardzo dawna. Jakie kosmiczne wydarzenia związane z tym tematem czekają na nas w 2021 roku? Po kilkunastu latach opóźnień w końcu nastąpi jego wzniesienie i rozpoczęcie działania! 

Kosmiczny teleskop Jamesa Webba został zbudowany jako następca teleskopu Hubble’a. Ma służyć do obserwacji w podczerwieni. Nad projektem i sfinansowaniem tego przedsięwzięcia czuwa NASA wraz z Europejską i Kanadyjską Agencją Kosmiczną. Zadaniem teleskopu będzie obserwacja pierwszych gwiazd powstałych podczas Wielkiego Wybuchu, badanie ewolucji poszczególnych galaktyk, a także obserwacja procesu narodzin gwiazd i tworzenia się całych systemów planetarnych.

6. Postępy w załogowym programie księżycowym Artemis

Program Artemis to amerykański program lotów kosmicznych realizowanych przez NASA, prywatne spółki kosmiczne oraz międzynarodowych partnerów. Głównym założeniem projektu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc, a w tym pierwszej kobiety.

W listopadzie 2021 roku będziemy mieć szansę śledzić pierwsze kosmiczne wydarzenia związane z programem Artemis. Będzie to lot superciężkiej rakiety nośnej Space Launch System (SLS), która wyniesie na orbitę Księżyca bezzałogowy statek Orion. Rakieta SLS projektowana jest przez NASA od 2011 roku.

7. Rok 2021 to też kosmiczne wydarzenia dotyczące nowych rakiet

Rok 2021 będzie przełomowy również dla wielu nowo powstałych rakiet. Na najbliższe miesiące zaplanowano debiut wielu z nich – warto na bieżąco śledzić postępy, by nie umknęły nam żadne kosmiczne wydarzenia w tym roku.

Jedną z debiutujących rakiet będzie japońska rakieta H3, powstała jako następczyni droższego modelu H2. Jej innowacyjna konstrukcja została zaprojektowana z myślą o możliwości wniesienia aż do 8 ton ładunku na orbitę okołoziemską.  

Kolejnym debiutem, którego można spodziewać się w 2021 roku, będzie start rakiety New Glenn pochodzącej od firmy Blue Origin należącej do Jeffa Bezosa. Możliwości tego pojazdu kosmicznego będą naprawdę ogromne. Konstrukcja rakiety New Glenn ma umożliwić wniesienie do 45 ton ładunku na orbitę okołoziemską. Rakieta od Blue Origin będzie jedną z największych rakiet nośnych na świecie.

8. Misja Dart

Bardzo ciekawym, choć nietypowym kosmicznym wydarzeniem będzie misja Dart, zaplanowana na 22 lipca. Na czym będzie polegać?

Głównym celem misji Dart będzie próba zmiany trajektorii asteroidy. W lipcu 2021 roku rakieta Falcon 9 wyniesie misję Dart w stronę podwójnej planetoidy Didymos. Po zderzeniu statku z ciałem niebieskim ma nastąpić zmiana prędkości o ułamek milimetra na sekundę. To, jak bardzo uderzenie wpłynęło na trajektorię planetoidy okaże się dopiero za kilka lat. Badanie nad tym zdarzeniem przeprowadzi Europejska Agencja Kosmiczna podczas misji Hera.