W XXI wieku na rynkach finansowych dominuje przede wszystkim technologia. Którzy technologiczni biznesmeni – oprócz Elona Muska i Billa Gatesa – zasługują na największą uwagę?

Koronawirus spowodował roszady na liście najbogatszych, jednak technologiczni biznesmeni byli mało dotknięci

Najbogatsi ludzie świata, w tym technologiczni biznesmeni, często dzierżą swoje tytuły latami. Przykładem może być Bill Gates, który znajduje się w czołówce wszystkich rankingów od kilku dekad. Żadna branża nie jest jednak w pełni odporna na kryzysy. Różne nieprzewidziane sytuacje potrafią wybić niektóre przedsiębiorstwa na piedestał, niszcząc przy tym szansę innych graczy na wkroczenie na tron.

W przypadku pandemii koronawirusa najbogatsi technologiczni biznesmeni mogli jednak odnotować znaczący wzrost. Rynki związane z technologią są niezbyt narażone na samą pandemię. W pewnych przypadkach nawet korzystają na takiej sytuacji ze względu na większe znaczenie rozwiązań takich jak zdalna praca i nauka oraz telemedycyna. Może im doskwierać jedynie ogólne pogorszenie się sytuacji materialnej konsumentów. Elon Musk i Bill Gates niebotycznie wzbogacili się w 2020 roku mimo bezprecedensowej sytuacji rynkowej.

Dziś jednak mniej o tych dwóch najpopularniejszych nazwiskach. Na temat Billa Gatesa pisaliśmy już wielokrotnie – między innymi właśnie w kontekście koronawirusa i związanych z nim teorii spiskowych. Tak samo jak na temat Elona Muska: zarówno o jego najważniejszych dokonaniach, jak i niezbyt mądrych wypowiedziach.

Przyjrzymy się więc mniej medialnym postaciom. Zaczniemy oczywiście od jednego z najpopularniejszych miliarderów w historii, który mimo tego nie zdobył zbyt wielkiego odzewu w polskich newsach o technologii. Zdecydowanie warto wspomnieć postać Jeffa Bezosa – to jeden z najważniejszych graczy na rynku. Później udamy się jeszcze niżej w tabeli Forbesa – technologiczni biznesmeni to grono znacznie większe, niż mogłoby się nam wydawać.

Najbogatszy człowiek na świecie: Jeff Bezos i jego Amazon

Źródło: Steve Jurvetson (CC 2.0)

Jeff Bezos to osoba, która stoi za sukcesem Amazona. Polskie media poświęcają mu mniej czasu niż chociażby Elonowi Muskowi, jednak Bezos wciąż stanowi jednego z czołowych innowatorów na świecie – w wielu sektorach rynkowych, nie tylko e-commerce. Amazon działa na licznych płaszczyznach, a umiejętność pogodzenia ze sobą różnorodnych inicjatyw nie jest prostym zadaniem. W USA Jeff Bezos często utożsamiany jest z niezbyt zrównoważonym tworzeniem monopolu, jednak jest także bardzo zaangażowany w inicjatywy charytatywne. Niestety e-commerce w 2020 roku zdaje się dosyć mocno skupiać wokół siebie tendencje monopolistyczne, podobnie jak kilka innych sektorów technologicznych.

Najbogatszy człowiek na świecie nie spoczywa na laurach. Aspiracje Bezosa wykraczają nawet poza naszą planetę! Podobnie  jak liczni inni biznesmeni technologiczni, twórca Amazona jest zaangażowany w podbój kosmosu. Chodzi przede wszystkim o przedsięwzięcia turystyczne, takie jak projekt Blue Origin. Jeff Bezos działa także bardzo intensywnie w obszarze charytatywnym – jego była żona również celuje w tego typu działalność.

Mark Zuckerberg – najbogatszy biznesmen zajmujący się serwisami społecznościowymi

Źródło: Wikimedia Commons (CC 2.0)

Mark Zuckerberg wdarł się na listę najbogatszych osób na świecie niemalże siłą. Jego portal społecznościowy błyskawicznie zdobywał uznanie użytkowników. Dziś Facebook traktowany jest z jednej strony jako niezwykle innowacyjna platforma, z drugiej jako zło całego świata. Mark Zuckerberg jest oczywiście na ustach prasy nie od dziś. Oskarża się o monopolizację rynku social media (dosyć słusznie) lub też o… bycie cyborgiem (bardziej w formie żartu, jednak z pewnością znajdą się osoby, które w to wierzą). Twórca Facebooka z pewnością nie należy do najbardziej lubianych postaci w technologii.

Mark Zuckerberg, tak samo jak inni technologiczni biznesmeni, aktywnie działa w sektorze charytatywnym. Jego marka jest jednak uznawana za jednego z bardziej agresywnych graczy na rynku, który nie waha się wykupywać swoich konkurentów w celu przejęcia całego sektora. Facebook jest także przedmiotem kontrowersji związanych z cenzurą i wieloma innymi, pomniejszymi grzechami. Postać Marka Zuckerberga wcale nie ułatwia PR marki. To specyficzny człowiek, który nie przejawia typowej dla najważniejszych biznesmenów charyzmy – jego działanie opiera się raczej na wykorzystywaniu zasobów innych ludzi do kontrolowania firmy.

Technologiczni biznesmeni to nie tylko USA. Ma Huateng – trzeci najbogatszy człowiek w Azji

Wschodnia Azja to region o ogromnym zagęszczeniu firm technologicznych. Postacie takie jak chociażby DJ Koh – były prezes Samsunga, który obecnie kieruje działem komunikacji firmy – nie przebijają się jednak nawet do listy 50 najbogatszych ludzi na świecie. Ma Huateng, znany także jako Pony Ma, zajmuje dopiero trzecie (lub czwarte) miejsce na kontynencie. Ciągle wymienia się on na swojej pozycji z innym biznesmenem, o którym powiemy za chwilę.

Siedziba firmy Tencent w Shenzhen. Źródło: Wikimedia Commons (CC 4.0)

Pony Ma jest związany z marką Tencent. To jeden z gigantów technologicznych, który co prawda nie jest zbyt rozpoznawany przez ogólną publikę, jednak ma ogromny wpływ na współczesny świat. Tencent tworzy między innymi używane w Chinach komunikatory WeChat i QQ. Do spółek, w których firma ma swój udział, należy na przykład Reddit. Marka zajmuje się szeroko rozumianą rozrywką (głównie muzyką i grami) i rozwija wiele inicjatyw IT. To wszechstronne przedsiębiorstwo, które nie ma jednego kierunku rozwoju. Co ciekawe, Tencent to także największa na świecie firma produkująca gry.

Tencent niewątpliwie skorzystał na otwartości na inne rynki. Ma Huateng nie waha się inwestować w takie biznesy jak Riot Games czy Epic Games. Tencent jest jedną z najbardziej „zachodnich” firm wschodniej Azji. Biorąc pod uwagę specyfikę rynku, na którym funkcjonuje, jest to ogromny sukces.

Najbogatsi ludzie w Azji to Mukesh Ambani (Reliance Industries Limited – sektor energetyczny, tekstylny i telekomunikacyjny) oraz Zhong Shanshan (działalność oparta na handlu wodą – to być może prawdziwie przyszłościowy trend na rynku światowym). Jak widać, IT nie jest aż tak opłacalne jak w Stanach, jednak postacie takie jak Ma Huateng znacznie przyczyniają się do rozwoju tego sektora.

Larry Ellison z Oracle Corporation

Najbogatsi technologiczni biznesmeni niekoniecznie muszą być tak medialni jak Bill Gates, Elon Musk czy chociażby Mark Zuckerberg. Niektórzy z nich siedzą nieco w cieniu – znają ich jedynie pasjonaci lub osoby bezpośrednio związane z branżą, na której działają. Być może taki właśnie mechanizm zadziałał w przypadku Larry’ego Ellisona. W mediach mówi się o nim bardzo niewiele, jednak fani technologii i pracownicy firm informatycznych doskonale znają najważniejsze produkty jego firmy. Larry Ellison jest założycielem Oracle Corporation i do dziś pozostaje prezesem spółki.

Oracle zajmuje się przede wszystkim relacyjnymi bazami danych, a także rozwijaniem szeregu rozwiązań dotyczących programowania w Javie – jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. W ostatnich latach spore środki zainwestowano także w Oracle Cloud, czyli zestaw zaawansowanych rozwiązań chmurowych.

Jak widać, nie jest to szczególnie medialny biznes, jednak produkty Oracle są od lat używane w środowisku biznesowym. Człowiek, który piastuje wysoką pozycję na liście najbogatszych osób na świecie, nie jest zatem szczególnie znany szerokiej publice. Ogromna fortuna pozwoliła miliarderowi zakupić 98% piątej co do wielkości wyspy na Hawajach – Lanai. Celem Larry’ego Ellisona jest stworzenie w pełni samowystarczalnej, zielonej społeczności na wyspie.

Jack Ma – przyszły najbogatszy człowiek na świecie?

Jack Ma – a właściwie Ma Yun – to postać, która może budzić pewne kontrowersje. To twórca holdingu Alibaba Group, który zarządza licznymi chińskimi podmiotami na rynku e-commerce. Jedną z firm należących do grupy jest AliExpress. Przez lata Jack Ma  był uznawany za szansę Wschodu na pokonanie Zachodu na listach najbogatszych ludzi na świecie. Raczej do tego jednak nie dojdzie – dziś Jack Ma działa przede wszystkim charytatywnie, a Alibaba Group ma innego prezesa wykonawczego. Nie zmienia to jednak faktu, że Jack Ma miał ogromny wpływ na rozwój technologii i handlu e-commerce w Chinach.

Zaangażowanie biznesmena w rozwijanie wolnego rynku było przez świat odbierane bardzo pozytywnie – ustrój i zasady gospodarcze Chin wciąż budzą pewne wątpliwości na Zachodzie. Jack Ma zdobył jedną z czołowych pozycji na liście najbogatszych ludzi świata, a ponadto stał się inspiracją dla wielu innych mieszkańców Azji. Dziś uznawany jest za ikonę akcji charytatywnych i działacza, który w swoim regionie zrobił wiele dobrego.

Głównym problemem w wizerunku Jacka Ma jest sama grupa Alibaba. Firma stała się symbolem niezbyt zbalansowanego konsumpcjonizmu i dostarczania rozwiązań niskiej klasy. W przypadku AliExpress początkowe fazy rozwoju faktycznie tak wyglądały. Dziś nie widzimy jednak zaangażowania tej marki w redukcję nadmiernej konsumpcji, a wręcz odwrotnie. Jeśli weźmiemy pod uwagę imponujący rozmiar i sławę wytworów Alibaba Group, a także jej moc finansową – to prawdopodobnie jedna z najbardziej imponujących firm z Azji w historii.

Larry Page – na skraju dziesiątki najbogatszych ludzi na świecie

Larry Page wędruje na liście najbogatszych ludzi na świecie pomiędzy najbogatszą dziesiątką a drugą najbogatszą dziesiątką. W Polsce nie jest szczególnie rozpoznawalny, jednak wielu z nas korzysta z produktów jego firmy na co dzień. Jego wkład w spółkę Alphabet jest ogromny. To jeden z większych wizjonerów spośród najbogatszych ludzi na świecie. Przez wiele lat pełnił funkcję CEO tego giganta rynkowego. Larry Page nie jest jednak zbyt często obiektem uważnego spojrzenia mediów i raczej preferuje bycie w cieniu.

Firma Alphabet to jedna z najważniejszych spółek na świecie. Konglomerat ten odpowiedzialny jest za Google. W skład holdingu wchodzi szereg usług dostępnych w przeglądarkach oraz na telefonach z systemem Android. To pokaźne grono firm technologicznych, które rozszerza się o kolejne startup i ciekawe inicjatywy. Nic dziwnego, że to właśnie z ramienia tak wybitnej marki pochodzi jeden z najbogatszych ludzi na świecie – Larry Page.

Dynamika zmian – najbogatsi ludzie świata zmieniają się bardzo szybko

W celu określenia, jakie aktualnie miejsca zajmują najbogatsi ludzie świata, można posłużyć się narzędziem Forbesa: The Real-Time Billionaires List. Zawarto tam najnowsze trendy i bieżący monitoring majątków najbogatszych ludzi. Co więcej, sam Forbes publikuje co roku listę najbogatszych ludzi na świecie. Obydwa z tych narzędzi posłużyły jako źródło do tego artykułu.

Jak widać, najbogatsze grono świata operuje w czterech sektorach. To przede wszystkim technologiczni biznesmeni, tacy jak Bill Gates, Larry Ellison, Elon Musk czy Mark Zuckerberg. Nie bez znaczenia jest także moda (Bernard Arnault, Amancio Ortega), ale także handel detaliczny – rodzina Waltonów (Walmart). Część z najbogatszych ludzi zajmuje się także finansami, jak na przykład Warren Buffet. Niewielu jednak traktuje to jako główne źródło swojego majątku, a raczej szansę do jego pogłębienia i wyciągnięcia maksimum z pieniędzy zdobytych w innych sektorach. Myśląc o odniesieniu prawdziwego sukcesu na rynku, warto celować właśnie w te sektory. Choć bariera wejścia jest naprawdę wysoka, wiele przykładów pokazuje, że efekt może być tego wart.

Główne zdjęcie: Mathieu Thouvenin (CC 2.0)