Nasze codzienne czynności to bardzo ważny aspekt dbania o środowisko naturalne. Skupmy się na tym, jak w możemy tworzyć korzystne dla świata nawyki i jakie ekologiczne gadżety nam w tym pomogą.

Bycie „eko” to nie tylko ekologia, ale także ekonomia

Ekologiczne rozwiązania są tak popularnie nie ze względu na jakikolwiek antywęglowy spisek, ale po prostu dlatego, że się realnie opłacają. To zysk nie tylko dla nas, ale także dla planety – to bardzo ważny dodatek. Pamiętajmy jednak, że gdy kupujemy ekologiczne gadżety, musimy kierować się jedną bardzo prostą zasadą: umiarem! Każda rzecz, którą kupimy, musiała zostać wyprodukowana i przetransportowana, a ponadto zazwyczaj zostaje przez nas wyrzucona, gdy się zepsuje lub nie będzie już nadawać się do użytku. To samo dotyczy się materiałów, które zostały użyte przy produkcji.

Cykl życia plastikowego uchwytu jest dłuższy niż niejednych idei. Choć chcemy przedstawić ciekawe gadżety ekologiczne, na początek pójdziemy w nieco inną stronę: główna zasada bycia eko brzmi „kupuj mniej”. To pierwszy element taktyki 3R: reduce, reuse, recycle. Kolejność nie jest tutaj przypadkowa!

Pamiętajmy także, żeby kupować produkty, które są podatne na recykling lub ponowne wykorzystanie. Nie zawsze musi to oznaczać kupowania sprzętów wykonanych z konkretnych materiałów, które sprzyjają ponownemu użyciu. Możemy równie dobrze zdecydować się na produkt wyższej jakości, trwalszy; posłuży on nie tylko nam, ale także komuś innemu, gdy my postanowimy go oddać. Warto także zwrócić uwagę na klasę zużycia prądu danego sprzętu.

Jak ograniczyć opłaty za prąd, wodę i gaz? Ekologiczne gadżety, które pomogą zużywać mniej mediów

Budżet domowy jest bardzo mocno związany z tym, ile wydajemy na bieżące opłaty. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem skupić się na redukcji wydatków na rachunki. Bardzo prosto da się stworzyć ekologiczne systemy, które sprawdzą się w każdym domu.

Ekologiczne gadżety to m.in. smart home

Smart termostat

Kontrola ogrzewania to klucz do niskich rachunków za prąd. Nowoczesne smart termostaty to systemy, które bardzo dobrze wpłyną na parametry instalacji grzewczej i pozwolą jej na uwolnienie najwyższego potencjału – maksymalnego ogrzewania przy minimalnej generacji energii cieplnej.

Inteligentne ogrzewanie podłogowe

Jeśli już mowa o termostacie, można pójść dalej. Innowacyjne i ekologiczne instalacje smart home pozwalają na stworzenie ogrzewania podłogowego, które znakomicie ociepli nasze wnętrze w bardzo wydajny i dokładny sposób przy minimalnym wykorzystaniu energii. To bardzo popularne rozwiązanie, bo nie tylko jest ekologiczne i ekonomiczne, ale także pozwala na poprawę komfortu mieszkania w danym wnętrzu.

Oświetlenie smart

Inteligentne LED-y coraz częściej zastępują nam standardowe żarówki. Świetnie sprawdzają się w przypadku niemal każdego wnętrza. Stworzenie sieci oświetlenia LED pozwala na poczynienie znacznych oszczędności – większość żarówek LED redukuje zużycie prądu aż o 85%. Aspekt smart dodaje nam tu możliwość dokładnego kontrolowania oświetlenia, na przykład wyłączania go, gdy nikt nie znajduje się w pomieszczeniu, a także regulacji jego barwy oraz natężenia.

Smart gniazdka

Co prawda nie ograniczą w magiczny sposób zużycia prądu, lecz możliwość ich wykorzystania pozwala na zachowanie większej kontroli nad tym, co zużywa energię w naszym domu. Smart gniazdka zapewniają także większy poziom bezpieczeństwa w trakcie korzystania z sieci elektrycznej. Ograniczenie potencjalnych strat związanych z przepięciem jest również i ekologiczne, i ekonomiczne.

Kranik na czujnik ruchu

To rozwiązanie, które pozwala na znaczące zredukowanie zużycia wody. Kiedy przedmiot (np. szczoteczka do zębów) albo nasze ręce znajdują się pod kranem, ten puszcza wodę. Kiedy nic się tam nie znajduje, woda jest wstrzymywana. Dodatkowo takie systemy są wyposażone w konstrukcję, która nadaje wodzie odpowiedniego ciśnienia. To banalnie proste rozwiązanie, jednak znakomite pod względem ekologicznym – szczególnie gdy chce się poprawić swój komfort życia.

Panele słoneczne

Temat instalacji paneli słonecznych wałkowany jest od dłuższego czasu. To system, który stanowi skuteczne spoiwo wszystkich innych. Pozwala na to, by inne nasze akcesoria korzystały z zielonej energii, a nie przyczyniały się do negatywnego wpływu na naszą atmosferę.

Ekologiczne gadżety niekoniecznie są smart – to także proste rozwiązania

Wydawać się może, że domeną ekologii jest innowacja. Rozwój technologii znacznie przyczynił się także w tym aspekcie, jednak bardzo proste produkty także mogą odmienić nasze codzienne zwyczaje. Przykładów jest wiele – oto niektóre z nich.

Ekologiczny kubek

Wykorzystanie plastikowego lub papierowego kubka w „plenerze” wiąże się ze stworzeniem kolejnego odpadu, który jest dosyć ciężki w utylizacji i przetworzeniu. Dlatego lepiej postawić na zwykły kubek, bidon czy inne naczynie, które pozwoli nam na przechowywanie cieczy ciepłych i zimnych, a także będzie proste w czyszczeniu.

Filtr do wody

To analogiczna sytuacja do kubka – w tym przypadku mowa o zastąpieniu butelek i puszek. Jeśli wymienimy standardowe napoje na wodę z filtra, możemy nie tylko zaoszczędzić, ale i schudnąć! To bardzo proste, ale także niezwykle ważne rozwiązanie. Filtry wykorzystują przeważnie węgiel aktywny, który skutecznie oczyści wodę z niepożądanych związków.

Metalowa słomka

Praktyczne, ekologiczne i wygodne rozwiązanie. W zestawieniu do inteligentnych termostatów metalowa słomka może wyglądać jak śmieszny żart, jednak to kolejny warty uwagi produkt. Zużywane przez nas plastikowe odpady są ogromnym problemem przede wszystkim dla żyjących w oceanach organizmów. Wprowadzane zamienniki w postaci słomek papierowych szybko namakają, co powoduje duże tarcie i nieprzyjemne wrażenia z picia. Metalowa słomka nadaje się do użytku w wielu przypadkach, jest ekologiczna, łatwo ją umyć i jest bardzo wytrzymała – być może nawet „przeżyje” nas swoją trwałością.

Mniej praktyczne ekologiczne gadżety – czasami warto pójść za marzeniami!

Są gadżety, które może nie są aż tak praktyczne, jednak także wspierają nasze podejście do ekologicznego życia i pozwalają nam na większą dbałość o środowisko naturalne. Oczywiście „reduce” wciąż pozostaje priorytetem, jednak jeśli już musimy kupić jakiś gadżet, warto postawić na produkt z tego zestawienia.

Urządzenie do tworzenia wody gazowanej

Niektórzy nie są w stanie pić zwykłej wody, więc ekologiczne filtry do nich nie przemawiają. Jeśli jednak dodamy do tego bąbelki, otrzymujemy znakomitą kombinację. W Polsce produkty tego typu dostępne są od lat, natomiast na platformach zagranicznych przeżywają drugą młodość. Gaz generowany jest za pomocą odpowiedniego naboju, który wkładamy do urządzenia. To akcesorium powszechnie uznawane za przyjazne dla środowiska, które dodatkowo skutecznie pomaga schudnąć osobom uzależnionym od gazowanych napojów.

Głośnik z panelami słonecznymi

Jeśli uda nam się uniknąć niskiej klasy produktów tego typu, możemy liczyć na naprawdę ekologiczne i naprawdę interesujące rozwiązanie – niestety dosyć drogie. W głośnikach z wyższej półki montowane są panele solarne, które pozwalają na wiele lat użytkowania. Możliwość zabrania takiego głośnika ze sobą na wydarzenie plenerowe gwarantuje niesamowite przeżycia.

Zegar na wodę

To bardzo interesujący przyrząd, który wykorzystuje zwykłą wodę do zasilania swojego działania. Alarm tego typu nie jest gadżetem must have – w końcu każdy z nas ma telefon – jednak sprawdzi się jako interesujący dodatek do wystroju.

Mniej ekologiczne gadżety – na te sprzęty trzeba uważać!

Istnieją jednak akcesoria, które z pozoru wydają się eko, jednak w praktyce takie nie są. Jeśli zastanawiasz się, jak żyć zgodnie z naturalnym środowiskiem, zdecydowanie zrezygnuj z:

  1. Tanich lampek solarnych – to rozwiązania, które często generują ogromne ilości szkodliwych odpadów, a nie przynoszą pożądanego efektu. Przeważnie ich jakość jest dosyć niska, przez co trzeba szybko je zmieniać. Światło nie pozwala na komfortowe czytanie, a wykorzystywane panele są ciężkie w utylizacji i ich produkcja generuje odpady, których ciężko się pozbyć. Nie wszystko eko, co się świeci prądem ze światła słonecznego!
  2. Solary do wzięcia na zewnątrz – panele, które bierzemy ze sobą w trakcie wypraw. Większość z nich sprawdza się tylko w trakcie lata i nie wynika to z tego, że wówczas generuje się mniej energii, ale z faktu, że ciężej ją składować. Dziś możemy spotkać solary zamontowane w plecakach albo osobne instalacje „to go”. Niestety nie mają one wiele wspólnego z ekologicznym pozyskiwaniem energii. Ekologiczne gadżety muszą być przydatne – tutaj o praktyczności raczej nie ma mowy. Skorzystamy z nich raz do roku w trakcie pikniku, na którym moglibyśmy posługiwać się zwykłymi powerbankami, jednocześnie wygenerujemy ogrom trudnych do utylizacji odpadów. To analogiczna sytuacja jak w przypadku tanich lampek na panele słoneczne.

Należy tutaj zaznaczyć, że nie chodzi o wysokiej jakości instalacje solarne do ogrodu. Takie rozwiązania przeważnie tworzone są z zachowaniem standardów unijnych i pozwalają na bezpieczną eksploatację przez lata. Prawdopodobnie będzie ona miała pewien negatywny wpływ na środowisko, jednak nieco mniejszy niż większość tanich solarów i inne alternatywne metody.

Ekologiczne życie nie jest proste i nie jest tanie

Niestety ekologiczne gadżety są bardzo często drogie. Wynika to z faktu, że ich produkcja często wymaga większej precyzji, droższych materiałów – do tego dochodzi stawka za marketing, którą końcowo ponoszą użytkownicy. Niestety, wiele produktów ekologicznych to wytwory, które jedynie z pozoru przypominają faktycznie przyjazne dla planety rozwiązania. Producenci raczej nie są specjalnie chętni do tego, by realnie podejmować jakąś akcję w kierunku poprawienia stanu naszego klimatu. Bardziej opłacalny wybór to powiedzieć, że coś jest eko, niskim kosztem przekonać dużą ilość osób i dalej produkować masowo niskiej klasy produkty.

Najskuteczniejszym remedium na ograniczenie swojego negatywnego wpływu na środowisko jest niestety ograniczenie konsumpcji. W dobie XXI wieku wydaje się to założeniem zupełnie nierealnym – konsumpcja jest nie tylko czymś, co ma ogromny wpływ na komfort naszego życia, ale także status społeczny. Aby być eko, często trzeba zrezygnować z podstawowych wygód, takich jak picie z plastikowej słomki. To także zdecydowanie się na pewien stopień niewygody – na przykład noszenie ze sobą metalowej słomki i proszenie o to, by w fast-foodzie nie dokładali kolejnej. Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak być eko, wyobrażamy sobie życie pełne zieleni, inspiracji i świeżego powietrza. Niestety coraz częściej okazuje się, że kończymy z zupełnie opróżnionym portfelem, a nasz ślad węglowy – zamiast maleć – wzrasta.