Wiele osób stara się o stworzenie inteligentnego domu w rozsądnej cenie. Może się wydawać, że takie systemy są zarezerwowane wyłącznie dla drogich instalacji. Jak przygotować odpowiedni zestaw urządzeń w jak najniższej kwocie? Poznajmy polecane tanie akcesoria smart home.

Smart home – moda, od której można zwariować. Czy to się opłaca?

Automatyka domowa jest coraz popularniejsza, a wraz z rozwojem sieci 5G powstają kolejne innowacyjne produkty. Na rynek trafiają także liczne tanie akcesoria smart home, które pozwolą każdemu stworzyć dom na miarę XXI wieku. Przygotowaliśmy zbiorczy test produktów z tej kategorii, które można kupić za bardzo rozsądne pieniądze. Liczymy, że nasze recenzje okażą się pomocne w ocenie, czy warto inwestować w instalacje tego typu już teraz. Zapraszamy!

Tanie akcesoria smart home – zacznijmy od oświetlenia

To niezwykle ważny element wyposażenia każdego domu. W przypadku lamp i żarówek smart mamy do czynienia z kilkoma ciekawymi propozycjami w niskich kwotach. My postawiliśmy na:

 • Mi Bedside Lamp 2 – bardzo interesująca lampka RGB, która nadaje się do każdej sypialni.
 • Xiaomi Mi LED Desk Lamp – w każdym mieszkaniu i domu musi być przestrzeń do pracy. To szczególnie ważne w dobie epidemii, gdy ciąży nad nami widmo kolejnego lockdownu. Miejsce pracy w smart home wymaga odpowiednich rozwiązań – w tym lampki biurkowej.
 • Xiaomi Mi Smart LED Bulb – żarówki LED to znakomity sposób na oszczędzanie pieniędzy. Wysoka efektywność, niskie zużycie prądu – smart oświetlenie to must-have w przypadku inteligentnego domu.

Zamiennikiem dla Mi Smart LED Bulb może być Philips Hue, jednak wersja RGB jest znacznie droższa od wariantu RGB Xiaomi. W naszym teście położyliśmy nacisk wyłącznie na tanie akcesoria smart home – stąd wybór produktu Xiaomi. Czy to wystarczy, by oświetlić pokój? A może całe mieszkanie? Przyjrzyjmy się każdemu z tych akcesoriów po kolei.

Mi Bedside Lamp 2 – smart lampka do sypialni

Xiaomi Mi Bedside Lamp 2 to lampka RGB, która może być sterowana z poziomu aplikacji Mi Home lub Google Home. Dostępny jest także niezależny panel dotykowy, który pozwala na dobór jasności i koloru światła – bez RGB, jedynie kilka podstawowych barw.

W przypadku oświetlenia RGB lampka charakteryzuje się nieco niższą jasnością. Nadaje wtedy wnętrzu przyjemnego charakteru bądź konkretnego klimatu, jednak nie przyda się wtedy na przykład do czytania. Jeśli zaś wybierzemy barwę białą o różnej temperaturze – z pewnością sprawdzi się do zapewnienia nam podstawowego oświetlenia. Lampka jest dosyć prosta w konfiguracji. Przez cały okres korzystania (około dwóch miesięcy) ani razu nie straciła połączenia – to imponujący wyczyn, gdy chodzi o tanie akcesoria smart home.

Cena lampki to 150 złotych w najtańszej ofercie. Choć produkt pełni funkcję gadżetu, jest godny polecenia pod kątem designu, dobrej jakości wykonania i funkcjonalności.

Xiaomi Mi LED Desk Lamp – inteligentna lampka biurkowa

Xiaomi reklamowało ten smart produkt jako lampkę, która nie migocze – stanowi stabilne źródło światła. Coś w tym jest – przy pierwszym „odpaleniu” Mi LED Desk Lamp różnica w stosunku do standardowej lampki biurkowej była wyraźnie zauważalna. Z czasem efekt ten osłabł – wzrok się przyzwyczaił do panujących realiów, ale sam efekt jest imponujący. Czy widać znaczącą poprawę w kwestii pracy przy takim świetle w stosunku do normalnej lampki? Może to być pewnym zaskoczeniem, jednak rezultat jest bardzo pozytywny.

Lampka dysponuje kilkoma trybami. Możemy dostosować temperaturę światła i jasność za pomocą pokrętła albo aplikacji Mi Home lub Google Home. Smart lampka Mi LED Desk Lamp jest oczywiście kompatybilna z Asystentem Google. W kwestii jakości wykonania nie ma tutaj nic do zarzucenia. Lampka przez cały okres użytkowania (1 miesiąc) nie straciła zasięgu wi-fi ani razu, a jej regulacja jest bardzo płynna.

Smart lampka Xiaomi kosztuje w najtańszej ofercie około 130 złotych. To produkt, na który warto zwrócić uwagę szczególnie wtedy, gdy intensywnie pracujemy przy biurku.

Mi Smart LED Bulb – recenzja taniego smart oświetlenia Xiaomi

Kwestia smart żarówek powinna być traktowana w dwóch obszarach. Po pierwsze – jako szansa na zupełne odmienienie wnętrza, po drugie – jako duża oszczędność. Możliwość konfiguracji oświetlenia LED z asystentem głosowym i systemami smart home jest bardzo praktyczna i pozwala na oszczędności w ramach rachunków za prąd. Mi Smart LED Bulb to najtańsze żarówki smart z funkcją wi-fi na polskim rynku. Czy warto zainwestować w tanie akcesoria smart home od Xiaomi?

O ile dwa poprzednie smart akcesoria sprawdzają się świetnie, to w trakcie użytkowania Xiaomi Mi Smart LED Bulb przy pomocy Asystenta Google występowały liczne problemy. Żarówki sporadycznie traciły zasięg – aplikacja nie reagowała albo zmieniała światło bardzo długo. Nie da się także wrócić z trybu RGB do trybu standardowego światła poprzez asystenta głosowego – brakuje informacji o tym w instrukcji. Z tego powodu zawsze konieczne było posiłkowanie się telefonem w celu przejścia w tryb pełnej jasności – podobnie jak w przypadku Mi Bedside Lamp 2. Kolejną wadą jest design żarówki – ciężko jest o znalezienie dla niej zastosowania w mniej nowoczesnej aranżacji.

Tania smart żarówka Xiaomi ma liczne minusy. Ratuje ją rewelacyjna, wręcz bezkonkurencyjna cena, jednak nie jest to akcesorium, które możemy polecić. Jeśli jednak jesteśmy gotowi zgodzić się na pewne kompromisy, a naszym celem jest skompletowanie oświetlenia smart w jak najniższej cenie – nie jest to najgorszy wybór. Koszt Mi Smart LED Bulb to zaledwie 60 złotych, co jest wyjątkowo niską kwotą jak na żarówkę LED RGB z funkcją wi-fi.

Do oświetlenia pomieszczenia o wymiarach 16 m2 wystarczyły dwie tanie żarówki Xiaomi Mi Smart LED Bulb, jednak podstawowe światło zapewniłaby nawet jedna. Jasność stoi na zadowalającym poziomie, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej energooszczędności.

Tanie akcesoria smart home do sterowania domem – recenzja Google Nest Hub

Zakup Google Nest Hub jest przez wiele osób odbierany jako dziwny, niezrozumiały i nieco bezsensowny pomysł. Pomimo tego system zarządzania inteligentnymi akcesoriami jest dostępny w sieciach sklepów z elektroniką w Polsce. Jak prezentuje się rozwiązanie od Google?

Podstawowa funkcja Google Nest Hub to obsługa akcesoriów smart, a także wykorzystanie funkcjonalności Asystenta Google do codziennych czynności. Głośnik aktywowany jest za pomocą komendy „Ok, Google”, oraz „Hey, Google”, obsługuje jednak jedynie język angielski. Samo urządzenie w domyśle odgrywa rolę głośnika multimedialnego – może odtwarzać muzykę ze Spotify, filmy z YouTube, czytać na głos przepisy kulinarne i dzielić się z nami najnowszymi newsami. Pozwala także na zamówienie Ubera, ale niestety nie było okazji do sprawdzenia tej funkcji w praktyce. Dużym plusem jest wygodne ustawianie alarmów i minutników. Wygląda na to, że Google Nest Hub swoje „gniazdko” znajdzie przede wszystkim w kuchni.

Kilka porad, które udało się opracować po miesiącu użytkowania

Google Nest Hub może sprawdzić się w inteligentnym domu, jednak musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Część z nich jest związana z brakiem języka polskiego – niewykluczone, że wraz z kolejnymi aktualizacjami staną się one nieaktualne.

 • Należy zmienić nazwę wszystkich urządzeń smart w domu na coś, co można bez problemu wymienić po angielsku – np. „lampka Xiaomi” na „Xiaomi lamp”.
 • Należy zmienić Asystenta Google w telefonie na wersję angielską – to zdecydowanie ułatwia kontrolowanie akcesoriów smart, a przesiadka na tego typu rozwiązanie jest konieczna.
 • Domyślnie aktywowany jest tryb ramki – ekran cały czas jest podświetlony. Zmiana tej funkcji ukryta jest głęboko w opcjach urządzenia, warto ją jednak wyłączyć.
 • Nie powinniśmy oczekiwać, że jakość dźwięku prezentowana przez głośnik wystarczy do słuchania muzyki. Można ją porównać do JBL GO 2 – jest poprawnie, jakość przypomina tę ze standardowych, małych głośników Bluetooth. To, co jednak imponuje, to głośność – maksymalny poziom powoduje ból głowy i zagłusza komendy głosowe.

Google Nest Hub kosztuje około 300–400 złotych. Produkt odgrywa rolę kontrolowania akcesoriów smart z tego zestawienia, sam wnosi także bardzo dużo do wnętrza. Gdy interesują nas wyłącznie najbardziej oszczędne tanie akcesoria smart home, lepiej może sprawdzić się Google Home Mini. Dostępne za mniej niż 150 złotych urządzenie oferuje podobną funkcjonalność, jednak brakuje mu ekranu.

Korzystanie Google Nest Hub to po prostu frajda – możliwość poczucia na własnej skórze tego, co ma nam do zaoferowania inteligentny dom. To propozycja o ograniczonej funkcjonalności i średniej jakości dźwięku, jednak z bardzo dobrym ekranem. Cena może być dla niektórych zbyt wysoka – w smart home do 1000 złotych może nie znajdzie swojego miejsca, ale będzie to doskonały wybór w nieco droższej instalacji.

IMOU Cue Cam 720p – tanie akcesoria smart home zapewniające bezpieczeństwo

Żadna instalacja smart home nie będzie kompletna bez odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki inteligentnej kamerze od razu dostrzeżemy, czy doszło do włamania, czy złodziej jest w pomieszczeniu, czy mamy do czynienia z pożarem lub innym zagrożeniem.

W przypadku taniej kamery do smart domu wybór mógł paść na kilka propozycji. Głównym celem był kolejny produkt Xiaomi – Mi Home Security Camera – jednak okazało się, że propozycja IMOU jest dwukrotnie tańsza. Czy Cue Cam spełnia swoje zadanie?

Tania kamera do smart home IMOU Cue Cam kosztuje od 80 złotych w górę. Pozwala na podgląd obrazu na żywo i zapis materiału na karcie SD. Jakość obrazu to 720p – nie jest to rewelacyjnie wysoka rozdzielczość, jednak nieco przewyższa możliwości standardowych kamer monitoringu. Czy takie parametry obrazu pozwolą na jednoznaczne zidentyfikowanie włamywacza? To zależy od oświetlenia i tego, czy intruz spoglądał prosto na nią. Nie jest to narzędzie, na którym powinniśmy w stu procentach polegać, jednak wciąż może okazać się bardzo przydatne.

Kamera łączy się z siecią wi-fi i dysponuje wbudowanym mikrofonem. W kwocie około 80 złotych jest zdecydowanie zakupem wartym uwagi. Kwestia łączności wygląda poprawnie – podczas testów nie wystąpiły żadne problemy. Należy jednak zwrócić uwagę, że korzystanie z kamery wymaga konfiguracji dedykowanej aplikacji na smartfona. Może to być lekki minus dla osób, które skupiają się na kompletowaniu akcesoriów od jednego producenta.

Polecany przez wszystkich zestaw smart home – Mi Smart Sensor Set. Recenzja i opinia

Wiele osób rekomenduje Mi Smart Sensor Set jako remedium na problemy współczesnych rozwiązań smart home, czyli wysoką cenę i niepraktyczne funkcje. Czy jest tak w rzeczywistości? Na sam start zdecydowanie warto wspomnieć, że inwestycja 300 zł w zestaw czujników Xiaomi nie jest równoznaczna ze skompletowaniem całego systemu smart home. Pełną użyteczność rozwiązań dla inteligentnych domów zyskamy dopiero po zakupie innych, dodatkowych akcesoriów. Pomimo tego Mi Smart Sensor Set jest świetnym punktem wyjścia, który sam w sobie oferuje całkiem ciekawą funkcjonalność.

W skład bazowego pakietu wchodzą:

 • 2 czujniki ruchu,
 • 2 czujniki otwarcia,
 • 1 wielofunkcyjne urządzenie Mi Smart Gateway 2,
 • 1 uniwersalny przycisk.

Taki zestaw pozwala na bardzo skromne wykorzystanie. By zapewnić odpowiednie funkcje średniej wielkości mieszkaniu, powinno to wyglądać mniej więcej tak:

 • 5 czujników ruchu (przynajmniej),
 • 6 czujników otwarcia na drzwi + kilkakrotnie więcej na okna,
 • 1 Mi Smart Gateway 2,
 • 1 uniwersalny przycisk.

Od tak zaplanowanej konfiguracji możemy zacząć przygodę z tanim smart home

Podstawowy wariant pozwala nam zaprogramować dźwięk otwarcia drzwi, alarm w oknach (dosyć głośny i funkcjonalny – natychmiast wysyła powiadomienie na telefon), sterowanie oświetleniem (np. dodatkowe oświetlenie w nocy przy wykryciu ruchu podczas wyprawy do toalety) czy chociażby budzik. Mi Smart Gateway 2 jest dosłownie i w przenośni najjaśniejszym punktem całego zestawu czujników smart od Xiaomi. Produkt jest wyposażony w podświetlenie RGB i wygląda niezwykle nowocześnie.

Mi Smart Sensor Set ma jednak więcej wad. Dosyć często traci zasięg, podłączenie go zajęło kilka (!) godzin, a przy małej liczbie czujników ciężko jest znaleźć dla niego zastosowanie. Czy warto postawić na takie rozwiązanie? Produkt sam w sobie jest najmniej opłacalną z opisywanych propozycji. Ma jednak ogromny potencjał, gdy chcemy rozbudowywać systemy smart w naszym domu.

Tanie akcesoria smart home – wnioski. Czy da się stworzyć inteligentny dom za 1000 złotych?

Łączna cena tych akcesoriów to około 1150 złotych w przypadku jednego pokoju z biurkiem i łóżkiem. Na zestaw składają się:

 • Smart Sensor Set Xiaomi – 300 złotych,
 • Google Nest Hub – 350 złotych,
 • 2 x Xiaomi Mi Bulb – 120 złotych,
 • Mi Desk Lamp – 130 złotych,
 • Mi Bedside Lamp – 150 złotych,
 • IMOU Cue Cam – 80 złotych.

To kwota, która nieco przekracza zakładany na początku budżet. Wbrew pozorom, kupując gotowy system smart home, nie zapłacimy wiele więcej w przeliczeniu na jedno pomieszczenie. Taki zestaw akcesoriów ma jednak szansę opłacić się w przypadku mniejszych przestrzeni.

Z osobna wiele tych akcesoriów prezentuje się doskonale – np. lampka Xiaomi Mi Desk Lamp, która z powodzeniem może funkcjonować samodzielnie. Jeśli jednak myślimy o instalacji smart home z podstawowymi możliwościami w niskiej kwocie, warto przemyśleć to dwukrotnie. Możemy także poczekać, aż inteligentny dom stanie się standardem – ceny wymienionych w artykule produktów systematycznie maleją.