Wprowadzanie VoLTE w aktualnie działających sieciach komórkowych jest długim oraz żmudnym procesem. Operatorzy muszą przy tym współpracować z producentami smartfonów, ponieważ wspólnie muszą opracować oraz przetestować odpowiednio zmodyfikowanie oprogramowanie. Orange jako pierwsza sieć uruchomiła komercyjną usługę VoLTE w Polsce. Na początku wspierane były tylko dwa smartfony: Samsung Galaxy S7 oraz Galaxy S7 Edge. Ostatnio do tego grona dołączył flagowiec Sony Xperia XZ.

Oczywiście VoLTE w sieci Orange (tak samo, jak u T-Mobile) działa jedynie na tzw. brandowanym sofcie. Zatem osoby, które kupiły wspierany smartfon za pośrednictwem sieci sprzedaży Orange, muszą jedynie pobrać aktualizację OTA. Wykonuje się to bezpośrednio z poziomu menu telefonu. Jeżeli kupiliście smartfona na wolnym rynku (np. w popularnym markecie z elektroniką), to aktualizację oprogramowania należy dokonać w punkcie serwisowym Orange. Niestety tak to wygląda na całym świecie w przypadku smartfonów z Androidem. Orange oraz inni operatorzy nie są niczemu winni. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku telefonów z nadgryzionym jabłkiem.

Orange dalej pracuje nad obsługą VoLTE przez iPhone’y.

Wszyscy myśleli, że kolejnymi telefonami z obsługą VoLTE będą urządzenia Apple. Jednak inżynierowie Orange w międzyczasie ukończyli prace z Sony i przystosowali odpowiednie oprogramowanie dla flagowca Xperia XZ. Smartfon ten w głównej mierze różni się od produktów Samsunga dużo lepszą optyką. Reszta parametrów pozostaje praktycznie taka sama. Jednak dalej są to tylko 3 smartfony wspierające VoLTE. Mam nadzieję, że już wkrótce do tego grona dołączy więcej modeli. Orange jak na razie nie udostępnia listy urządzeń, nad którymi pracuje. Podobnie jest w przypadku T-Mobile. Wiadomo jedynie, że obaj operatorzy cały czas pracują nad zapewnieniem obsługi VoLTE dla iPhone’ów. Jednak żaden z nich nie podał jeszcze dokładnej daty wprowadzenia tej funkcjonalności.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.